Porotherm Profi czy Dryfix? Porównanie technologii cienkospoinowych

ceramika budowlana

fot. ceramika budowlana

Nowoczesne systemy do budowy ścian z pustaków ceramicznych mają niespotykane właściwości. 1 m2 muruje się w pół godziny, a ściana uzyskuje pełną wytrzymałość trzydzieści razy szybciej, niż w klasycznym systemie.

Na rynku dostępne są dwie technologie murowania, które zakładają wykorzystanie cienkich spoin. Jednak ze względu na całkowicie odrębne metody łączenia pustaków trudno nazwać te systemy konkurencyjnymi względem siebie. Zapraszamy więc do zapoznania się z systemami Profi i Dryfix, przeznaczonych do murowania ścian z pustaków ceramicznych.

Porotherm Profi
System murowania na cienką spoinę Profi zakłada wykorzystanie specjalnie szlifowanych pustaków. Dzięki temu trzymają one bardzo ściśle założone wymiary (dopuszczane odchylenie to zaledwie 1 mm). Taka dokładność wyraźnie zmniejsza zapotrzebowanie na wykorzystanie zaprawy. Warstwa jest tak cienka, że rozprowadza się ją po powierzchni pustaków specjalnym wałkiem.

ściana z pustaków Porotherm

fot. ściana z pustaków Porotherm

System Profi nie eliminuje jednak konieczności rozrabiania zaprawy, tylko radykalnie zmniejsza potrzebę jej zastosowania. Grubość zaprawy ma bezpośredni wpływ na jakość muru – minimalizuje występowanie zjawiska mostków termicznych, a także zmniejsza ilość wilgoci w ścianie. Mur wysycha zatem szybciej, dzięki czemu w krótszym czasie można przystąpić do kolejnych etapów budowy.

Porotherm Dryfix
Innym systemem cienkospoinowym w ofercie Porotherm jest Dryfix. Zastosowano tutaj innowacyjną metodę łączenia pustaków, która w praktyce wyeliminowała wykorzystanie klasycznej zaprawy cementowej. To z kolei rozwiązało wiele problemów – w szczególności konieczność robienia przerw technologicznych spowodowanych oczekiwaniem na wyschnięcie muru i uzyskanie przez niego optymalnych parametrów nośności. Przy budowie na zaprawę cementową czas ten wynosi ok. 30 dni. W systemie Dryfix mur ma docelowe parametry wytrzymałościowe już po jednej dobie!

Przeczytaj również: Kamień szybko, tanio i przyjemnie

Porotherm Dryfix zakłada wykorzystanie gotowej, suchej zaprawy, nakładanej na płaszczyznę pustaków ze specjalnej tuby. Efekt? Dom jednorodzinny o powierzchni 120 m2 można wybudować przy pomocy 46 puszek zaprawy o łącznej pojemności 35 litrów. Przy wykorzystaniu „klasycznych” technologii zużycie wzrosłoby do 5,5 tony zaprawy i kilku tysięcy litrów wody.

Zmiana sposobu murowania nie tylko znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, ale też zmniejsza wymagania co do placu budowy. Zaprawy Dryfix nie trzeba rozrabiać, nie są więc potrzebne betoniarki, taczki, agregat prądotwórczy i stały dostęp do wody. To wszystko znacząco wpływa na sumaryczne koszty budowy tego etapu domu.

Wykorzystanie szlifowanych pustaków znacznie ułatwia i przyspiesza prowadzenie prac budowlanych. Zaletą obu systemów są modułowe wymiary pustaków. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe dopasowanie konstrukcji do innych elementów Porotherm, np. nadproży czy ścian działowych.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
3 (2 głosów)