X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Prawdziwa wizytówka Twojego domu

salon
Dobrze wkomponowane w bryłę budynku dodają mu charakteru i podnoszą jego wizualną atrakcyjność. Umiejętnie użyte, pozwalają nawet w małych wnętrzach uzyskać wrażenie dużej, otwartej przestrzeni. Zastosowane w nich rozwiązania i nowoczesne technologie pomagają nie tylko oszczędzać energię, ale także zwiększyć komfort naszego życia. Okna i drzwi – bo o nich mowa – przeszły w ostatnich latach prawdziwą ewolucję i stały się niezwykle ważnym elementem współczesnej architektury.


Czasy, kiedy drzwi służyły jedynie do zabezpieczania domu czy mieszkania przed nieproszonym gościem, a okna do ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnienia pomieszczeniom odpowiedniej ilości światła, minęły bezpowrotnie. Zmieniający się styl życia, a wraz z nim architektoniczne trendy wymusiły nowe podejście do stolarki otworowej i zwiększyły wymagania stawiane tym produktom. Nie bez znaczenia był też wzrost świadomości ludzi – tej ekonomicznej, dotyczącej np. kosztów ogrzewania budynku, jak i ekologicznej – czyli zalet stosowania technologii i materiałów przyjaznych środowisku.

Komfort termiczny i akustyczny
salonRosnące ceny energii sprawiły, że producenci coraz większy nacisk zaczęli kłaść na to, aby okna i drzwi były najbardziej energooszczędne. - Zimą, gdy temperatury spadają nawet do kilkunastu kresek poniżej zera, chcemy by w naszych mieszkaniach było przytulnie i ciepło. Oczekujemy więc maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Z kolei latem, staramy się zabezpieczyć przed napływem gorącego powietrza z zewnątrz. Nowoczesne produkty są w stanie spełnić te oczekiwania – tłumaczy Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa S.A. Nowe technologie pozwalają na stworzenie konstrukcji, w których dzięki zastosowaniu ciepłych ramek i odpowiednich zestawów szyb, straty ciepła są minimalne. Dostosowując się do oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów, firmy produkujące elementy stolarki otworowej kładą też duży nacisk na odpowiednie walory akustyczne produktów. – Hałas to problem szczególnie dokuczliwy w centrach dużych miast. Dobiegająca zza okna głośna muzyka czy odgłosy przejeżdżających samochodów mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Dlatego producenci stolarki ogromną wagę przykładają nie tylko do tego, aby ich produkty były odpowiednio ciepłe, ale też jak najlepiej izolowały przed niepożądanymi dźwiękami – wyjaśnia Paweł Wróblewski, Dyrektor POiD, organizacji zrzeszającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej.

Ważna kwestia – ekologia
Wyzwaniem dla producentów jest też także rosnąca świadomość i coraz większe wymagania klientów w kwestiach ekologii. Dla kupujących okna i drzwi cena przestała być już głównym kryterium decydującym o zakupie. Chcą, aby nabywany przez nich produkt był nie tylko trwały i funkcjonalny, ale też wykonany z naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów, np. drewna. – Drewniane okna i drzwi najczęściej wybierają osoby ceniące sobie tak naturalność jak i nienaganną estetykę. Drewno to używany od wieków szlachetny materiał. Odpowiednio zastosowany zapewni użytkownikom komfort, funkcjonalność i elegancki wygląd. Jest surowcem odnawialnym, a więc w pełni bezpiecznym dla środowiska naturalnego – mówi Augustyn Zioło. Ponadto naturalne piękno drewna dodaje stylu każdemu wnętrzu – od klasycznych, po te nowoczesne. Drewniane okna i drzwi są też niezwykle trwałe, bo uznani producenci dokładają starań, by do ich produkcji wybierano tylko materiały pierwszego gatunku.

Liczą się styl i bezpieczeństwo
salonW nowoczesnej architekturze okna i drzwi tworzą przede wszystkim nierozerwalny związek z zaprojektowanym miejscem oraz wszystkimi elementami stanowiącymi o całości kompozycji wnętrza. Podkreślają też charakter budynku – mówi Paweł Wróblewski. Dotyczy się to nie tylko projektów futurystycznych wieżowców zrodzonych w głowach architektów-wizjonerów, ale przede wszystkim projektowanych osiedli i domów. Nowym trendom architektonicznym ulegają bowiem nie tylko elementy wyposażenia wnętrz czy kolory zastosowane do ich dekoracji. Klienci wyjątkowo często decydują się na okna i drzwi tarasowe dużo większe od standardowych. Z jednej strony, w gęsto zabudowanej przestrzeni miejskiej pozwala to na uzyskanie optymalnej ilości wpadającego z zewnątrz światła. Z drugiej, pomaga optycznie powiększyć pomieszczenie użytkowe. Przeszklone budynki i przestrzenie wyglądają też wyjątkowo estetycznie i bardzo nowocześnie. Jednak ponadgabarytowe okna stanowią spore wyzwania dla producentów. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa ich użytkowania. – Dla przykładu okno balkonowe o bardzo dużych rozmiarach inaczej będzie zachowywało się w warunkach zabudowy parterowej, a inaczej na wyższych kondygnacjach. Szczególnie w budynkach nieosłoniętych. Dlatego niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na statykę konstrukcji, m.in. jak produkt będzie reagował na silne parcie wiatru – Dodatkowo duże konstrukcje charakteryzuje duża masa, stąd ważne jest zastosowanie odpowiednich okuć pozwalających na bezproblemowe użytkowanie okien. Możliwe jest również zainstalowanie np. elektrycznych napędów. Wszystko w trosce o wygodę i bezpieczeństwo użytkowników.

Rynek architektury stolarki okiennej i drzwiowej rozwija się bardzo dynamicznie. Producenci dostosowując ofertę do upodobań klientów, tworzą doskonałej jakości, coraz śmielsze w formie wyroby. Dbałość o najdrobniejsze nawet szczegóły, modernistyczny design czy kolorystyczne dopasowanie do elewacji stają się standardem.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stolarka
2014-01-27 10:25:47
Tagi do artykułu: drzwi | Stolbud | okucia | okna | stolarka okienna
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Okna Okna Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
tarcica

Drewno i materiały drewnopochodne

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest wykorzystywane nie tylko przy budowie, ale także przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie samo drewno jest ważne. Materiały drewnopochodne często będąc w ukryciu spełniają równie ważną rolę – tworzą konstrukcję zarówno całej budowli, jak i drobnych elementów, które nas otaczają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Okna i drzwi balkonowe

drzwi tarasowe
Okna i drzwi balkonowe powinny zapewnić nam nie tylko swobodne wyjście na zewnątrz, ale także muszą być bezpieczne, funkcjonalne oraz estetycznie wykonane. Warto zwrócić uwagę także na ilość skrzydeł oraz możliwość otwierania ich od zewnątrz. Właściwy i starannie wykonany montaż okien sprawi, że elewacja naszego domu będzie elegancka.

Pokój z widokiem

Okna
Dużo naturalnego światła, większa powierzchnia, przez którą ogrzeje się dom w słoneczne dni, a także wysoki prestiż – to główne zalety wielkoformatowych przeszkleń wykorzystywanych w budownictwie mieszkalnym. Ich zastosowanie daje także możliwość wzbogacenia bryły budynku i uzyskanych jasnych przestronnych wnętrz.

Energooszczędne rozwiązania – racjonalny wybór

okno
W trakcie zimy, nawet niezbyt surowej, następują największe w ciągu roku straty energii cieplnej, a skutki nieszczelności w oknach i drzwiach są szczególnie odczuwalne. Wiąże się to ze spadkiem komfortu użytkowania budynku oraz zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie. Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej jest korzystne nie tylko dla domowego budżetu, ale także środowiska.

Rozwiązania systemowe – w służbie komfortu i bezpieczeństwa

brama garażowa
Nowoczesne okna, drzwi czy bramy garażowe zapewniają użytkownikom szereg korzyści, które powodują, że korzystanie z nich jest komfortowe i bezpieczne. Producenci oferują też swoje wyroby w ramach rozwiązań systemowych. Dla konsumentów oznacza to łatwiejszy wybór, jednolity design poszczególnych elementów i możliwość wzbogacenia stolarki otworowej o dodatkowe komponenty, zwiększające jej funkcjonalność i bezpieczeństwo.