X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Montaż podłogi - panele i parkiet

podłogi
Podłoga w domu jest mocno eksploatowanym miejscem. Wybór odpowiedniej podłogi nie jest prostym zadaniem. Powinna nie tylko pasować do domowego wnętrza, ale także być trwała i służyć przez lata. Warto jednak pamiętać, że podstawą pięknej podłogi jest odpowiednia instalacja posadzki. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż paneli podłogowych oraz parkietu.


Układanie paneli
Panele podłogowe mogą mieć różne krawędzie, co przekłada się na metodę ich montażu. Jeszcze do niedawna panele były mocowane klejem. Obecnie istnieje kilka opatentowanych systemów montażu bezklejowego, który jest pewnym i szybkim sposobem układania podłogi.

deski podłogowePanele z wpustem i piórem są przystosowane do łączenia klejem. Te do łączenia z pomocą gumowych uszczelek mają specjalnie wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się gumki dylatujące i uszczelniające połączenie. Jest to metoda rzadko spotykana. Najpopularniejsze są panele zatrzaskowe, których krawędzie są ukształtowane w taki sposób, by można było je łączyć bezklejowo – na zatrzask. Dzięki temu jest możliwość szybkiego demontażu podłogi i przeniesienia jej w inne miejsce.

Niezależnie od wybranej metody, montaż podłogi powinien odbywać się na twardym, płaskim i suchym podłożu. Całą powierzchnię podłogi pokrywamy folią paroizolacyjną, a następnie odpowiednio warstwą podkładową. Panele podłogowe powinny być układane prostopadle do okna w układzie schodowym, z przesunięciem poszczególnych desek względem siebie ok.20-40 cm. Oczywiście należy mieć na uwadze, że takie wykończenie podłogowe nie może bezpośrednio stykać się ze ścianami i innymi elementami stałymi pomieszczenia. Panele powinny mieć możliwość swobodnego pracowania, dlatego przy ścianach muszą być zachowane dylatacje na ok. 15 mm. Na czas montażu w tych miejscach należy ułożyć tzw. klocki dylatacyjne, które później można usunąć. Powstałe szpary maskuje się listwami przypodłogowymi.

Układanie parkietu
podłogi drewnianePołożenie parkietu nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać, dlatego warto zlecić je fachowcowi. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielną pracę, warto się do niej dobrze przygotować. Przede wszystkim podłoże musi być czyste, suche i równe. Parkiet należy układać w pomieszczeniu o temperaturze nie niższej niż 15 stopni Celsjusza i wilgotności nie większej niż 70 %. Parkiet pozwala na stworzenie różnych wzorów na podłodze. Największą popularnością cieszy się jodełka, karo, kwadraty, cegiełka i pasy. Układanie przeważnie rozpoczyna się od rogu pomieszczenia. Aby wzór został dokładnie ułożony, sznurkiem wyznacza się linie pomocnicze. Parkiet układa się warstwami. Na fragmencie podłoża nakłada się warstwę kleju, rozprowadzając go ząbkowaną pacą. Każdą klepkę układa się na właściwym miejscu i dociska, a w razie konieczności dobija drewnianym lub gumowym młotkiem. Warto także pamiętać, że parkiet nie może przylegać do ścian pomieszczenia. Należy pozostawić niewielkie dylatacje, które maskuje się listwami przypodłogowymi. W momencie, gdy cały parkiet jest salonjuż ułożony a klej wyschnie, należy go wyrównać. W tym celu podłoga jest cyklinowana i dzięki temu uzyskuje jednolitą płaszczyznę.

Następnie podłogę należy odpylić i odkurzyć, aby móc ją zabezpieczyć olejem lub lakierem przed działaniem czynników zewnętrznych. Na sam koniec należy posadzkę wypolerować przy użyciu specjalnej maszyny, która wyrównuje nierówności i ewentualny nadmiar oleju czy lakieru.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
2016-08-01 10:24:15
Tagi do artykułu: posadzki | panele podłogowe | parkiet | podłogi
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi Galeria Panele Panele    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Parkiet, wykładzina, deska barlinecka czy płytki ceramiczne?

płytki ceramiczne
Urządzając dom czy mieszkanie, stajemy przed niełatwym wyborem pomiędzy różnorodnymi rodzajami i gatunkami podłóg. Warto zastanowić się nad podstawowymi różnicami między wykładzinami, parkietami, podłogami ceramicznymi i deską barlinecką. Każda podłoga ma bowiem swoje mocne i słabe strony, dlatego też wybór zależy przede wszystkim od potrzeb nabywcy, charakteru wnętrza i warunków użytkowania posadzki.

Posadzka kamienna czy drewniana?

Podłoga
Podłoga składa się z warstwy wierzchniej, czyli posadzki oraz z podkładu. Ta pierwsza powinna być w naszym mieszkaniu twarda oraz odporna na ścieranie i zarysowania. Dodatkowo warto wybrać taką, która jest łatwa do utrzymania w czystości. Wybierając odpowiednią posadzkę, warto zwrócić uwagę na to by nie wgniatała się w miejscach, gdzie zostaną postawione ciężkie meble.

Posadzki

podłoga
Właściwie dobrana posadzka do naszego domu to istotna sprawa, zarówno ze względów użytkowych jak i estetycznych. Rodzaj posadzki określa jej trwałość, odporność na uszkodzenia oraz wygodę pielęgnacji. Ma także znaczący wpływ na wygląd wnętrza.

Ceramiczny motyw drewna

płytki ceramiczne
Motyw drewna zagościł na płytkach ceramicznych, łącząc w sobie estetykę z walorami praktycznymi. W przeciwieństwie do tradycyjnego parkietu drewnianego, powierzchnia płytek jest odporna na zabrudzenia i ścieranie powierzchni. Odwzorowujące naturalny rysunek drewna pozwolą urządzić wnętrze zgodnie z modnymi tendencjami.