Montaż podłogi – panele i parkiet

podłogi

fot. podłogi

Podłoga w domu jest mocno eksploatowanym miejscem. Wybór odpowiedniej podłogi nie jest prostym zadaniem. Powinna nie tylko pasować do domowego wnętrza, ale także być trwała i służyć przez lata. Warto jednak pamiętać, że podstawą pięknej podłogi jest odpowiednia instalacja posadzki. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż paneli podłogowych oraz parkietu.

Układanie paneli
Panele podłogowe mogą mieć różne krawędzie, co przekłada się na metodę ich montażu. Jeszcze do niedawna panele były mocowane klejem. Obecnie istnieje kilka opatentowanych systemów montażu bezklejowego, który jest pewnym i szybkim sposobem układania podłogi.

deski podłogowe

fot. deski podłogowe

Panele z wpustem i piórem są przystosowane do łączenia klejem. Te do łączenia z pomocą gumowych uszczelek mają specjalnie wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się gumki dylatujące i uszczelniające połączenie. Jest to metoda rzadko spotykana. Najpopularniejsze są panele zatrzaskowe, których krawędzie są ukształtowane w taki sposób, by można było je łączyć bezklejowo – na zatrzask. Dzięki temu jest możliwość szybkiego demontażu podłogi i przeniesienia jej w inne miejsce.

Niezależnie od wybranej metody, montaż podłogi powinien odbywać się na twardym, płaskim i suchym podłożu. Całą powierzchnię podłogi pokrywamy folią paroizolacyjną, a następnie odpowiednio warstwą podkładową. Panele podłogowe powinny być układane prostopadle do okna w układzie schodowym, z przesunięciem poszczególnych desek względem siebie ok.20-40 cm. Oczywiście należy mieć na uwadze, że takie wykończenie podłogowe nie może bezpośrednio stykać się ze ścianami i innymi elementami stałymi pomieszczenia. Panele powinny mieć możliwość swobodnego pracowania, dlatego przy ścianach muszą być zachowane dylatacje na ok. 15 mm. Na czas montażu w tych miejscach należy ułożyć tzw. klocki dylatacyjne, które później można usunąć. Powstałe szpary maskuje się listwami przypodłogowymi.

Układanie parkietu

Zobacz również: Moda na kolor
podłogi drewniane

fot. podłogi drewniane

Położenie parkietu nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać, dlatego warto zlecić je fachowcowi. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielną pracę, warto się do niej dobrze przygotować. Przede wszystkim podłoże musi być czyste, suche i równe. Parkiet należy układać w pomieszczeniu o temperaturze nie niższej niż 15 stopni Celsjusza i wilgotności nie większej niż 70 %. Parkiet pozwala na stworzenie różnych wzorów na podłodze. Największą popularnością cieszy się jodełka, karo, kwadraty, cegiełka i pasy. Układanie przeważnie rozpoczyna się od rogu pomieszczenia. Aby wzór został dokładnie ułożony, sznurkiem wyznacza się linie pomocnicze. Parkiet układa się warstwami. Na fragmencie podłoża nakłada się warstwę kleju, rozprowadzając go ząbkowaną pacą. Każdą klepkę układa się na właściwym miejscu i dociska, a w razie konieczności dobija drewnianym lub gumowym młotkiem. Warto także pamiętać, że parkiet nie może przylegać do ścian pomieszczenia. Należy pozostawić niewielkie dylatacje, które maskuje się listwami przypodłogowymi. W momencie, gdy cały parkiet jest

salon

fot. salon

już ułożony a klej wyschnie, należy go wyrównać. W tym celu podłoga jest cyklinowana i dzięki temu uzyskuje jednolitą płaszczyznę.

Następnie podłogę należy odpylić i odkurzyć, aby móc ją zabezpieczyć olejem lub lakierem przed działaniem czynników zewnętrznych. Na sam koniec należy posadzkę wypolerować przy użyciu specjalnej maszyny, która wyrównuje nierówności i ewentualny nadmiar oleju czy lakieru. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)