X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Sprytna kuchnia

W kuchni nie liczy się tylko jej piękny wygląd, ale także funkcjonalność. Poza eleganckimi frontami kuchennymi kamiennymi blatami powinniśmy zadbać o specjalistyczne organizery w szafkach i szufladach, które ułatwią nam codzienne prace kuchenne i pomogą w utrzymaniu porządku. Nie należy także zapominać o ergonomicznym rozlokowaniu sprzętu AGD oraz szafek.

kuchnia
Dlaczego kuchnia jest taka wyjątkowa? Bo w żadnym innym pomieszczeniu, aż tak istotne nie jest umiejętne zachowanie równowagi pomiędzy sferą estetyki i funkcjonalności.“Przy projektowaniu kuchni nie należy zapominać, że oprócz eleganckiego wyglądu „ma” ona konkretne zadania do wykonania. Punktem wyjścia musi być zatem wywiad z przyszłymi domownikami, bo zupełnie inaczej projektuje się kuchnię dla popularnego „singla”, a inaczej dla rodziny.” – podkreśla Krzysztof Wirchomski, właściciel firmy wykonującej m.in. profesjonalne meble kuchenne. To funkcje kuchni w dużej mierze determinują rozkład mebli i sprzętów, dobór materiałów, a także wyposażenie półek i szuflad składających się na zabudową kuchenną. Podczas prac projektowych należy postawić na najwyższą jakość produktów, która jest gwarantem ich trwałości i odporności na codzienną eksploatację. Nie należy zapominać także o ergonomii, bo jakiekolwiek niedopatrzenia w tej dziedzinie będą uciążliwe dla domowników przez wiele lat.

Trójkąt roboczy i organizery
Na tzw. trójkąt roboczy w kuchni składają się płyta grzewcza, lodówka i zlewozmywak. Sprzęty te tworzą ognisko wszelkich prac kuchennych. Ergonomia nakazuje, aby wszystkie potrzebne akcesoria znajdowały się w obrębie trójkąta roboczego. Uwaga ta odnosi się w szczególności do naczyń, zastawy, sztućców i pojemników z przyprawami. Dzięki temu podczas przygotowywania potraw wszystko będziemy mieli pod ręką. Niezwykle ważne jest, aby poszczególne szafki, szuflady i półki dedykowane były dla konkretnych akcesoriów kuchennych. Sprzętu do gotowania i produktów spożywczych przybywa w kuchni w takim tempie, że bez odpowiedniego planu i pomysłowych organizerów bardzo szybko stracimy kontrolę nad tym, co gdzie mamy. Właściciel firmy Wirchomski, podkreśla, że zabudowę kuchenną można wyposażyć w bardzo wiele sprytnych rozwiązań, które ułatwią nam życie: “Każda szafka i szuflada w kuchni powinna być odpowiednio zaprojektowana i wyposażona. Specjalne organizery dostosowujące się do wielkości talerzy, formy do przechowywania otwieraczy, łyżek itp – to wszystko bardzo pozytywnie wpływa na nasz komfort w kuchni”.

W kierunku specjalizacji
Przestrzenie kuchenne są coraz bardziej sprofilowane pod kątem przyszłych użytkowników, co bardzo widoczne jest na podstawie instalowanego sprzętu AGD. Obserwujemy stopniowe odchodzenie od tradycyjnego, stereotypowego postrzegania kuchni. Ich wyposażenie jest dostosowane do naszych potrzeb i stylu życia. W jednej kuchni sprzęt kuchenny ograniczać się będzie do lodówki i płyty grzewczej, w innej natomiast obowiązkowo znajdzie się specjalny piec do chleba i chłodziarka na wina. “Bardzo często realizujemy nietypowe zamówienia klientów, a kuchnie w domach prywatnych nie ustępują pod względem wykonania i osprzętu profesjonalnym kuchniom restauracyjnym i hotelowym” – dodaje Krzysztof Wirchomski. Musimy sobie uświadomić, że kuchnia jest pomieszczeniem, które przede wszystkim powinno spełniać nasze oczekiwania, a nie tylko cieszyć oczy gości.

Nie tylko gotowanie...
Przy aranżacji przestrzeni kuchennej niezwykle ważne, aby zaplanować miejsce, które służy do zjedzenia śniadania, ale także wieczornego biesiadowania. W zależności od powierzchni jaką dysponujemy i trybu życia domowników będzie to cześć jadalniana ze stołem lub prosty barek sprytnie wkomponowany w zabudowę kuchenną. Pierwsze z rozwiązań dobrze sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi, gdy do dyspozycji mamy pomieszczenie o min. 15m² powierzchni. Barek to pomysłowa alternatywa, w mniejszych apartamentach, szczególnie dla singli, którzy ciągle są w biegu.

Dobry adres
W poszukiwaniu wykonawcy dla naszej wymarzonej kuchni warto odwiedzić showroom marki Wirchomski, która specjalizuje się w realizacji autorskich projektów z drewna, w tym mebli kuchennych gabinetowych, garderób, drzwi itp. Projektanci z manufaktury Krzysztofa Wirchomskiego przygotują projekt kuchni idealnie dostosowany do potrzeb i oczekiwań domowników. Na życzenie klienta realizacja uwzględniać będzie także wybrany sprzęt AGD. Na uwagę zasługuje fakt, że marka Wirchomski specjalizuje się w autorskich, często niekonwencjonalnych rozwiązaniach, dzięki czemu praktycznie każdy pomysł klienta może zostać zrealizowany.kuchniakuchniakuchnia
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kuchenne
2014-05-22 12:07:19
Tagi do artykułu: kuchnie | meble kuchenne | zlewozmywaki | szafki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kuchnie Kuchnie      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Urządzamy kuchnię!

kuchnia
Większość osób nie przywiązuje wagi do sposobu i miejsca spożywania posiłków. Jednak odpowiednia ilość czasu poświęconego na jedzenie oraz właściwa oprawa - to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Gdzie i z kim najczęściej jadamy?

Funkcjonalne szafki kuchenne

meble kuchenne
W trakcie codziennej krzątaniny po kuchni, wykonujemy wiele czynności jednocześnie. Istotne jest więc, by wszystkie przybory i produkty miały swoje miejsce i były łatwo dostępne. Przemyślane ustawienie wyposażenia to jednak tylko jeden z czynników, decydujących o komforcie przygotowania posiłków.

Jak urządzić funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię?

kuchnia
Aranżację kuchni należy dobrze zaplanować, ponieważ jest to kosztowna inwestycja. Innowacyjne rozwiązania zapewnią efektywnie wykończenie i wyposażenie mebli, a prawidłowe rozmieszczenie urządzeń w pomieszczeniu ułatwi wykonywanie czynności podczas przyrządzania posiłków i utrzymanie porządku.

Kuchnie na wymiar Senso Kitchens

meble kuchenne
Wnętrze kuchenne stanowi centrum całego domu czy mieszkania, dlatego wymaga wyjątkowej uwagi i starannie dobranego wyposażenia. Ponadto pomieszczenie to coraz częściej staje się miejscem spotkań.