Rozmnażanie begonii

kwiaty doniczkowe

fot. kwiaty doniczkowe

Begonie to jedne z bardziej urodziwych kwiatów goszczących na balkonach i tarasach. Urzekają różnorodnością kształtów, kolorów i form. Mogą stanowić wspaniałą ozdobę zarówno domowego wnętrza, jak i parapetów zewnętrznych, tarasów oraz balkonów.

Te urocze kwiaty przy odrobinie pracy i cierpliwości można z powodzeniem rozmnażać w warunkach domowych. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od gatunku, stosuje się różne metody rozmnażania.

Pierwszą metodą jest rozmnażanie z nasion. Dotyczy ona jedynie begonii bulwiastych oraz stale kwitnących. Nasiona wysiewamy od grudnia do końca lutego a rośliny wysiane w tym terminie zaczynają kwitnąć na przełomie czerwca i lipca. Pierwszą czynnością jest wysianie nasion do pojemnika z wilgotnym substratem torfowym. Dobrze, by podłoże było przepuszczalne. Nasion nie przysypujemy a jedynie delikatnie przyciskamy do podłoża. Tak przygotowany pojemnik ustawiamy w ciepłym i jasnym miejscu oraz przykrywamy szkłem lub folią. W ten sposób otrzymamy najlepszą temperaturę i wilgotność do kiełkowania roślin – pierwsze wschody następują po 2-6 tyg. Gdy siewki mają już dwa liście właściwe, należy je przepikować z niewielkimi bryłami do większego pojemnika – tą czynność trzeba powtórzyć co najmniej dwa razy. Po tygodniu od pierwszego pikowania rośliny zasilamy słabym roztworem nawozu dla roślin zielonych. Po ok 2-3 miesiącach, gdy rośliny są już całkiem duże, możemy je przesadzić do pojedynczych doniczek.

Innym sposobem jest rozmnażanie begonii poprzez sadzonki. Jest to metoda, którą warto stosować w przypadku gatunków o ozdobnych liściach. Taki rozsad wykonujemy wczesną wiosną lub latem. Pierwszą czynnością jest odcięcie ostrym nożem zdrowego liścia i usunięcie ogonków liściowych. Blaszkę liściową nacinamy w poprzek głównych nerwów. Liść spodnią stroną umieszczamy na wilgotnym podłożu np. na bibule czy mieszaninie piasku i torfu a miejsce przecięcia przyciskamy do podłoża. Nalewamy wody do podstawki a następnie przykrywamy folią lub szklaną płytą, by utrzymać wysoką wilgotność. Po 14 dniach w kątach nerwów liściowych pojawią się małe roślinki a po 5 tygodniach są na tyle duże, że można je przesadzić do pojedynczych doniczek.

kwiaty

fot. kwiaty

Begonie o ozdobnych kwiatach rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe. Robimy to na wiosnę lub w drugiej połowie lata z silnych roślin, wybierając jedynie niekwitnące pędy. Należy odciąć 3-5 centymetrowe wierzchołki pędów z 3-4 liśćmi a miejsce cięcia zasypać proszkiem z węgla drzewnego. Należy je umieścić w doniczkach wypełnionych wilgotnym podłożem i delikatnie ugnieść glebę wokół rośliny. Sadzonki przykrywamy folią i doniczki wystawiamy w ciepłe miejsce, tak by temperatura podłoża wynosiła ok 24 stopnie Celsjusza. W momencie pojawienia się nowego pędu usuwamy folię a po dwóch miesiącach roślinę przesadzamy do pojedynczych doniczek.

Te atrakcyjne rośliny można także rozmnażać przez podział. Tą metodą warto stosować na roślinach bujnych i rozrośniętych podczas wiosennego przesadzania. Roślinę należy delikatnie podzielić, tak by każda z części posiadała własne korzenie. Każdą część należy posadzić w doniczkach ze świeżym podłożem, ziemię uciskać i obficie podlać.

Można także rozmnożyć przez podział bulwy, jednak ten sposób dotyczy tylko begonii bulwiastych. Zabieg ten należy przeprowadzić w marcu, w momencie gdy zaczynają wyrastać młode pędy. Należy ostrym nożem przeciąć bulwę. Na każdej części powinien znajdować się co najmniej jeden zdrowy i wykształcony pęd. Miejsce cięcia warto zabezpieczyć środkiem grzybobójczym. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w doniczkach z wilgotnym podłożem a w momencie gdy zaczną wyrastać nowe pędy, rośliny możemy przesadzić do doniczek docelowych.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)