Murowanie na sucho – korzyść dla inwestora i… wykonawcy!

budowa domu

fot. budowa domu

Innowacje w budownictwie pozwalają nie tylko obniżyć koszty utrzymania gotowej inwestycji, ale również znacznie skrócić czas budowy. Takim systemem jest sucha zaprawa Porotherm Dryfix, która umożliwia wznoszenie ścian z pustaków ceramicznych o połowę szybciej, niż w przypadku standardowych zapraw.

Przeczytaj również: Okna białe czy w kolorze?

Pięć ton – tyle średnio „klasycznej” zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania ścian zewnętrznych z pustaków ceramicznych w domu jednorodzinnym o powierzchni 140 m2.

Technologia murowania na sucho nie wymaga rozrabiania zaprawy, a przy tym zmniejsza jej zużycie aż stokrotnie. Na wymurowanie ścian domu o powierzchni 140 m2 zużyjemy ok. 50 jednokilogramowych puszek suchej zaprawy. Taką ilość bez problemu przywieziemy na budowę samochodem osobowym.

Dodatkowo, murując w systemie Dryfix, na budowie nie jest potrzebna betoniarka, nie jest więc niezbędny dostęp do prądu. Nie zużywa się również wody i piasku do rozrabiania zaprawy – tu oszczędności mogą być spore. Aby przygotować 3m3 (taka ilość jest potrzebna do wymurowania ścian zewnętrznych domu o powierzchni 140 m2), potrzebujemy ok. tysiąca litrów wody i 2,5 m3 piasku.

Mniej pracy dla murarzy
Murowanie na suchą zaprawę wymaga zastosowania szlifowanych pustaków ceramicznych. Dzięki temu poszczególne części idealnie do siebie przylegają i tworzą jednolitą ścianę – pozbawioną spoin i mostków termicznych..

W systemie Dryfix kluczowe znaczenie ma odpowiednie wypoziomowanie pierwszej warstwy pustaków. Murowanie kolejnych warstw odbywa się natomiast identycznych reguł, jak w przypadku "klasycznej" zaprawy. Zmienia się wyłącznie wypełnienie pomiędzy kolejnymi warstwami. Pustaki łączy się na zaprawę wyłącznie w poziomie. Szczelność łączenia pionowego gwarantuje doskonale znany już w budownictwie system „pióro-wpust”.

Czas to pieniądz
Murowanie w systemie Dryfix odbywa się o połowę szybciej, niż przy wykorzystaniu klasycznej zaprawy murarskiej. Doświadczonej ekipie wykonanie jednego metra kwadratowego ściany powinno więc zająć ok. 30 minut. Wymurowanie ścian domu o powierzchni 140 m2 jest zatem możliwe w zaledwie 70-80 roboczogodzin.

Murując w systemie Dryfix zmniejsza się również liczba przerw technologicznych – ścianę po wymurowaniu można obciążać belkami stropowymi już po 24 godzinach. Nie ma również potrzeby dodatkowego suszenia ścian przed otynkowaniem.

Zastosowanie suchej zaprawy w budownictwie to korzyści zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Krótszy czas pracy oznacza, że inwestor zapłaci ekipie mniej za robociznę, a dom będzie gotowy szybciej.

Więcej informacji o korzyściach ze stosowania suchej zaprawy można znaleźć na stronie www.budujnasucho.pl.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)