Piękny dom z pracownią na wrocławskich Osobowicach

Wrocław to miasto które łączy przeszłość z przyszłością. Jego gustownie zagospodarowana przestrzeń miejska staje się coraz piękniejsza, a także dostosowana do współczesnych wymogów i potrzeb mieszkańców. Już niedługo, bo w 2016 miasto stanie się Europejską Stolicą Kultury. O prawidłową rozbudowę dba kapituła złożona z architektów i członków Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Co roku przyznają oni nagrody w ramach konkursu architektonicznego Piękny Wrocław. W czerwcu tego roku pierwsza nagroda w XXIII edycji konkursu przypadła budynkowi autorstwa biura projektowego GRID architekci.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Wrocławskie Osobowice, jak cały Wrocław jest miejscem kilkusetletnich, budowlanych pamiątek. Dostosowanie współczesnej architektury do lokalnego krajobrazu jest więc zadaniem dosyć skomplikowanym. To jednak nie jedyny dualizm, z jakim stykają się w tym rejonie wrocławscy architekci. Aktualnie inwestycje budowlane bardzo często pełnią dwie funkcje: zawodową-publiczną oraz domową-prywatną. Dom jednorodzinny zaprojektowany przez GRID architekci i wybudowany na Osobowicach jest właśnie przykładem takiej architektury. To zwycięski projekt XXIII edycji konkursu architektonicznego Piękny Wrocław w kategorii Najładniejszy dom jednorodzinny.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

taras

fot. taras

Dom jednorodzinny autorstwa Agnieszki Zając oraz Artura Toboła, tworzących razem pracownię GRID architekci, został zrealizowany na własne potrzeby. Jest to budynek mieszkalny, pełniący jednocześnie funkcję użytkową.

Budynek wzorowany jest na przedwojennym, podupadającym gospodarstwie na Osobowicach, które chcieliśmy kupić. – mówi Agnieszka Zając z pracowni GRID architekci. – Gdy w następnym roku nabyliśmy działkę położoną 100 m od wspomnianego gospodarstwa mieliśmy wciąż w głowach obraz tamtej zabudowy. Zrealizowany na wrocławskich Osobowicach własny dom formą odzwierciedla wrażenia jakie pozostawiła w nas prostota i piękno minionej architektury. – dodaje Agnieszka Zając.

Na parterze gości wita niezależna pracownia projektowa, która poprzez taras połączona jest z budynkiem mieszkalnym. Bryły obu części budynku łączy drewniany parkan. Taki układ dzieli działkę na dwie strefy: prywatny południowo-wschodni ogród i otwartą od zachodu, publiczną cześć frontową.

jadalnia

fot. jadalnia

Układ funkcjonalny pomieszczeń mieszkalnych na parterze jest otwarty i osadzony wokół centralnie położonych schodów. Na piętrze znajduje się część prywatna, dostępna przez antresolę, z główną sypialnią, garderobą oraz łazienką.

Estetyka wnętrza bazuje na wykorzystaniu materiałów konstrukcyjnych jako elementów wystroju. Architekci zrezygnowali z tynków wewnętrznych. Na ścianach konstrukcyjnych pozostawili fakturę bloczków Silka. Dodatkowo wyeksponowane zostały stropy prefabrykowane, nadproża oraz drewniana konstrukcja dachu. We wnętrzu dominuje beton jako wykończenie podłóg i stropów prefabrykowanych i biel nietynkowanych ścian w połączeniu z akcentami z olejowanego drewna.

Architektura budynku nawiązuje do zabudowy zagrodowej, a do budowy zastosowano tradycyjne materiały: drewno, cegłę oraz tynk. Bryła to archetyp zabudowy, czysta geometria nawiązująca do tradycji, podkreślona brakiem okapów, zbędnych detali np. przez zastosowanie ukrytej rynny. Płaszczyzny z desek modrzewiowych pomalowane na czarny kolor imitujące „drzwi do stodoły” w zestawieniu z białym tynkiem kreują zewnętrzny wizerunek domu.

aneks kuchenny

fot. aneks kuchenny

Podstawowym naszym założeniem było, by na niewielkiej narożnej działce i przy ograniczonym budżecie wybudować dom oraz pracownię. – wyjaśnia Artur Toboła z GRID architekci. – Przyjęte rozwiązania techniczne umożliwiły nam wykonanie budynku metodą gospodarczą (Do-It-Yourself) z niewielką pomocą profesjonalnych ekip, co było świadomym wyborem chęci zbudowania domu samemu oraz konsekwencją ograniczonego budżetu. – podsumowuje Artur Toboła.

Dom z pracownią na wrocławskich Osobowicach to wyraz potrzeb współczesnego budownictwa o wielofunkcyjnym charakterze. Część prywatna, domowa i na część zawodowa, otwarta lub specjalistyczna związana z działalnością zawodową prowadzoną przez mieszkańców znajdują się pod jednym dachem.
Materiały budowlane Silka łączą obie strefy. Cegły wapienno-piaskowe doskonale nadają się zarówno dla budownictwa jednorodzinnego, jak i w budynkach nie-mieszkaniowych, czy przemysłowych.

Dom własny z pracownią
lokalizacja: Wrocław, Osobowice
Autor: GRID architekci s.c.
powierzchnia użytkowa:159m2
Projekt/Realizacja: 2009/2012

***
GRID architekci, wrocławskie biuro architektoniczne powstałe w 2004 roku. Wraz ze sprawdzonym zespołem projektantów branżowych oferuje kompleksową obsługę inwestycji zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla inwestorów komercyjnych. Projekty autorstwa pracowni były wielokrotnie nagradzane w konkursach m in. jako pierwszy polski zespół Grid architekci otrzymali I nagrodę w międzynarodowym konkursie Europan. Więcej informacji na stronie www.grid.net.pl.

XELLA Polska Sp. z o.o
. oferuje energooszczędne materiały budowlane: Ytong, Ytong Energo, Multipor i Silka. Priorytetami Xelli są jakość produkcji – polskie zakłady były wielokrotnie nagradzane w tej kategorii; a także profesjonalne wykonawstwo – od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa „szkolenie na budowie”, Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych – Akademia Murowania Silka Ytong.

Xella prowadzi sprzedaż poprzez sieć dystrybucji na terenie Polski oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)