Montaż tarasu z desek kompozytowych

taras

fot. taras

Montaż tarasu wydaje się łatwy. W rzeczywistości jednak wymaga wiele uwagi, cierpliwości i precyzji. Niewielki błąd może znacząco wpłynąć na jego estetykę i funkcjonalność, a nawet spowodować trwałe uszkodzenie produktu.

Planując samodzielny montaż tarasu trzeba wiedzieć, że w razie uszkodzenia materiału, jego producent może nie uznać reklamacji. Podczas montażu może powstać wiele przyczyn uszkodzeń. Najczęstszą jest problem z dopasowaniem deski do nietypowych miejsc. Trzeba ją wówczas odpowiednio odmierzyć i dociąć, a następnie prawidłowo zamocować. – Deska kompozytowa Duofuse, ma specjalnie wyprofilowane krawędzie do mocowania w łącznikach montażowych, tj. klipsach. Po ich obcięciu przymocowanie deski do legara w sposób zgodny z instrukcją może się okazać niemożliwe. Równie ważne jest przygotowanie podłoża betonowego o wymaganym spadku na odpływ wody oraz o odpowiedniej wytrzymałości betonu w celu trwałego i pewnego mocowania wspomnianych legarów za pomocą korków rozporowych – mówi Błażej Korzeniewski, doradca ds. technicznych firmy Plastivan.

Montaż profesjonalny

budowa tarasu

fot. budowa tarasu

Przed przystąpieniem do montażu warto wcześniej zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta, a także najczęściej popełnianymi błędami wykonawczymi. Po pierwsze deski tarasowe montuje się prostopadle do legarów, a odstępy i luzy montażowe muszą mieć zalecane odległości. Niezbędne będzie także wyznaczenie dodatkowego miejsca na ścinaki oporowe czy balustrady. Największą zaletą desek kompozytowych jest to, że nie wymagają czasochłonnej konserwacji w przeciwieństwie do desek tarasowych z drewna naturalnego. Producent zaleca mycie ich wodą raz do roku, najlepiej na wiosnę przy pomocy myjki wysokociśnieniowej. Zabrudzenia powstałe podczas normalnego użytkowania, np. plamy z tłuszczu najlepiej zmywać natychmiast wodą z dodatkiem słabego detergentu. Plamy powinny zniknąć po kilkunastu dniach. Jeśli na powierzchni desek powstaną niewielkie uszkodzenia, można je wyrównać gruboziarnistym papierem ściernym lub szczotką drucianą. Deski tarasowe powinny mieć niewielki spadek, ok. 1%, dzięki któremu woda opadowa nie będzie zalegała w rowkach. Jeśli będą czyste, woda spłynie nimi do gruntu, a taras wyschnie w kilkanaście minut po opadach.

Z pomocą fachowca

Przeczytaj również: Ogrodzenia kompozytowe
budowa tarasu

fot. budowa tarasu

Koszt naprawy błędów podczas budowy tarasu może być znaczny. Dlatego w razie wątpliwości co do kompetencji pozwalających na realizację tego zadania warto zatrudnić fachowców. – Kłopoty z użytkowaniem tarasu to zazwyczaj następstwo niepoprawnego montażu, dlatego tak ważne jest zlecenie tej pracy fachowcom. Nasze wieloletnie doświadczenie w dystrybucji desek tarasowych wskazuje, że powierzenie usługi profesjonalistom gwarantuje zadowolenie i spokój użytkowników. Dbamy o ten komfort klientów stale poszerzając bazę autoryzowanych punktów sprzedaży i montażu. Tym samym współpracujemy zarówno z firmami wykonawczymi, jak i samodzielnymi montażystami z całej Polski. Ich liczba stale się powiększa – wyjaśnia Błażej Korzeniewski, doradca ds. technicznych firmy Plastivan.

Taras to miejsce wypoczynku przy domu, które powinno służyć przez lata. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej pracę tą pozostawić fachowcom. Zaoszczędzimy w ten sposób i czas, i pieniądze.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)