X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ile kosztuje wybudowanie domu?

budowa domu
Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.


Budowa domu - dlaczego cennik zmienia się co roku?
Największy wypływ na koszt budowy domu mają ceny materiałów budowlanych. Przyjmuje się, że stanowią one od 60% do 70% całości inwestycji*.
Wybór najtańszych materiałów i systemu budowy niekoniecznie jednak będzie oznaczał najniższe koszty. Zazwyczaj najtańsze i niejednokrotnie najtrudniejsze w obróbce materiały podwyższają cenę robocizny, ponieważ wykonawca musi poświęcić więcej czasu na wykonanie zadania.
Ceny robocizny mogą się różnić także ze względu na obszar kraju, w którym prowadzona jest budowa. W pobliżu aglomeracji i dużych miast, gdzie ekipy budowlane nie mogą narzekać na brak zajęcia, ich usługi będą znacznie droższe niż w małych wsiach i miasteczkach.

Jeśli działka budowlana znajduje się w dużej odległości od sieci mediów miejskich i najbliższej drogi, wówczas należy przygotować się na dodatkowe wydatki. Koszt wybudowania drogi dojazdowej i podłączenia do instalacji będzie znaczący.

Budowa domu cena za m2
budowa domuChcąc wybudować klasyczny domek z katalogu projektów gotowych, dla określenia szacunkowych kosztów za m2 można skorzystać z internetowych kalkulatorów. Przykładowo, kalkulator na stronie demiurg.pl, dane dla 2013 roku oblicza według średnich wskaźników kosztorysowych z IV kwartału 2012 roku. Aby dowiedzieć się np. ile kosztuje budowa domu 200 m2 lub jaki jest koszt budowy domu 120 m2, wystarczy wpisać powierzchnię budynku i kliknąć w przycisk „oblicz”. Program automatycznie obliczy wstępny koszt budowy, który może zostać użyty nawet przy wypełnianiu formularza kredytowego do banku.
Wyliczenia szczegółowe prac wykonawczych zostały uporządkowane według poszczególnych etapów budowy domu: stan zerowy, stan surowy, stan wykończeniowy wewnętrzny, stan wykończeniowy zewnętrzny, instalacje elektryczne i instalacje sanitarne. Kalkulacja obejmuje wybudowanie domu jednorodzinnego bez podpiwniczenia.

Ostatni dzwonek na skorzystanie ze zwrotu podatku VAT
KalkulatorWarto pamiętać, że zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane podczas remontu lub budowy domu zostanie zniesiony z końcem 2013 roku. Dlatego korzystnie będzie dokonać większych zakupów do końca grudnia br. Ulgą objęte są materiały budowlane, które obłożono 7% podatkiem przed przystąpieniem Polski do UE. Po tej dacie wzrósł on do 22%. Na liście znajdują się produkty montowane, które wbudowuje się lub montuje "na stałe", jak np. tapety, cement, czy gips, płytki ceramiczne itp.
Podstawą do zwrotu VAT są stosowne faktury i rachunki. W celu uzyskania zwrotu w US składa się bezpłatny wniosek na druku VZM-1, do którego załącza się wykaz faktur za materiały budowlane i ich kopie. Pieniądze wypłacone przez Urząd Skarbowy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

---
* źródło: http://www.wielkiebudowanie.pl
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-09-01 04:21:04
Tagi do artykułu: koszt budowy domu | budowa domu | ceny | kalkulator | materiały budowlane
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią idealne rozwiązanie na terenach, które są pozbawione sieci kanalizacyjnej. Coraz częściej zastępują szamba, które mają określoną objętość, a ich użytkowanie wiąże się z dość dużymi kosztami wywożenia nieczystości.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Budowa domu w 2012 roku

cegły
Od początku 2011 roku przeciętny koszt budowy domu wzrósł o kilka procent. Producenci materiałów budowlanych przewidują dalszy wzrost. Urosły ceny: produkcji, surowców, robocizny transportu i energii. Koszt budowy domu w 2012 roku będzie jeszcze większy.

Domy szkieletowe w technologii Tektum

dom szkieletowy
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Czym zjednują sobie coraz więcej zwolenników? Jakie parametry decydują o wyborze budownictwa modułowego?.

Technologia budowania domów zmienia się z każdym rokiem. Powstają coraz to lepsze materiały i sposoby wykonania ścian oraz izolacji...

Co kryje w sobie cena budowy domu?

dom jednorodzinny
Cena budowy domu, wiadomo, uzależniona jest od wielu czynników. Projekt, materiały budowlane, pozwolenia to tylko początek góry lodowej. Później dochodzi jeszcze wykończenie, a po drodze seria nieprzewidzianych wydatków...

Ile kosztuje budowa domu?

budowa domu
Koszt budowy domu zależy od wielu czynników: regionu, sytuacji gospodarczej w kraju, cen materiałów, technologii i metody budowania. Ze względu na ograniczenie dostępności do kredytów hipotecznych i wysokie ceny surowców nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus.