BHP pracy wózkiem widłowym

wózek widłowy

fot. wózek widłowy

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.

Zobacz również: Budynki gospodarcze

Zgodnie z rozporządzeniem ładunki, których masa przekracza 450 kg powinny przewozić dwie osoby przy pomocy eklektycznych wózków do transportu ręcznego. Ukształtowanie terenu, na którym odbywa się przewóz także ma znaczenie. Przepisy mówią, że dopuszczalna masa ładunku liczona z masą wózka ciągniętego po terenie płaskim i utwardzonym, nie może przekraczać 350 kg na transporterze dwukołowym, a 450 kg na trzy- lub czterokołowym. Na pochyleniu większym niż 5% dla wózka dwukołowego masa ta nie może przekroczyć 250 kg, a dla trzy- i czterokołowego 350 kg. Jeśli spadek jest większy niż 8%, a odległość, którą należny przemierzyć z ładunkiem większa niż 200 m, wówczas niedopuszczalne jest przemieszczanie ręczne.

BHP wózki widłowe a dźwiganie i przenoszenie ciężarów przez pracowników
To samo rozporządzenie reguluje także ciężar ładunków, które mogą być podnoszone i przenoszone przez jednego pracownika. W czasie pracy należy unikać sytuacji w których ciężkie przedmioty o niewygodnych gabarytach transportuje się w ten sposób. Gdyby jednak trzeba było przenieść "niewygodny" pakunek, jego ciężar nie może przekroczyć 30 kg przy pracy stałej i 50 kg przy pracy dorywczej. Przy tym ładunek także musi spełniać szereg norm, których lista jest bardzo długa, m.in.: nie może być zbyt duży, nieporęczny, trudny do utrzymania, niestabilny lub stwarzać zagrożenie życia. Pomieszczenie lub obszar na którym odbywa się przenoszenie ciężkich ładunków, także podlega odpowiednim wymogom. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca do transportu, podczas którego pracownik będzie mógł zachować prawidłową pozycję ciała.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w prawdzie szczegółowo określa bezpieczeństwo i higienę pracy przy transporcie ładunków. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku, uwagi i nielekceważenia zasad BHP. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)