X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Postarzane podłogi mogą być piękne i funkcjonalne

drewniana podłoga do jadalnia
Wielbiciele starych domów z duszą nie muszą latami czekać, aby drewniana podłoga była równie klimatyczna. Stylizowane posadzki dębowe przywodzące na myśl wiekowe domostwa powstają w kilka tygodni. Choć z upływem czasu podłogi te wyłącznie zyskują na atrakcyjnym wyglądzie, ich zalety nie ograniczają się wyłącznie do estetyki.


Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem postarzane posadzki?
- Tak określa się podłogi, które mimo iż powstały z nowego surowca, przypominają wyglądem bardzo stare drewno. Kiedy się na nie patrzy można odnieść wrażenie, że zostały odnalezione w starych, klimatycznych domach. Takie posadzki łączą najlepsze właściwości użytkowe nowego drewna z klasyczną, albo wręcz rustykalną estetyką – wyjaśnia Paweł Bekas z Chapel Parket Polska, firmy oferującej dębowe stylizowane posadzki.

Uniwersalny charakter
salonPostarzane podłogi mają wszechstronne zastosowanie. Są nieodzowne w przypadku starych, czy wręcz zabytkowych pomieszczeń. Dzięki postarzanym elementom można wymienić podłogę nie burząc przy tym harmonii wnętrza. To bardzo istotne, szczególnie w kontekście budynków objętych opieką konserwatora zabytków. Jednym z obiektów tego typu jest kamienica mieszcząca się przy krakowskim rynku, we wnętrzach której zamontowano kasetony Chapel Parket.

Z drugiej strony, stylizowane podłogi sprawdzają się także w supernowoczesnych przestrzeniach. Dowodem na to są lofty położone w samym centrum Wiednia, w których zainstalowano dębowe deski podłogowe z kolekcji Middle Age Floors z oferty firmy Chapel Parket Polska. Te wyjątkowe podłogi doskonale skomponowały się z przestronnymi wnętrzami. Wspomniane lofty zaprojektowane zostały przez Thurn&Bauer Immobiliengruppe.

parkietPostarzane podłogi sprawdzą się także w klasycznych wnętrzach, wówczas stanowią mocny akcent aranżacji lub ją po prostu dopełniają. To do inwestora należy decyzja, czy deski będą odgrywały główną rolę, czy tez będą tłem dla pozostałych elementów wyposażenia.

Odporne na ząb czasu
Postarzane podłogi są ponadczasowe – dosłownie i w przenośni. Jest to rozwiązanie, które nie podlega modom – klasyka, naturalne surowce i wysoka jakość są zawsze w cenie. Jeśli dodać do tego fakt, iż tworzone ręcznie postarzane podłogi są dosłownie nie do powtórzenia, można mieć pewność, że produkt ten zawsze będzie się cieszył uznaniem miłośników wysmakowanych wnętrz.

Stylizowane posadzki doskonale znoszą upływ czasu. Nawet jeżeli pojawi się na nich rysa, czy delikatne uszkodzenie, doda im to tylko uroku i charakteru. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że z biegiem lat tylko zyskują na atrakcyjności, czego nie można powiedzieć o zupełnie nowych podłogach, których walory z dnia na dzień bledną.

Trwałe i praktyczne
parkietPostarzanie drewna pozwala uzyskać spektakularne efekty wizualne. Estetyka to jednak nie wszystko – podłogi powinny być jednocześnie piękne i trwałe.
Warto wiedzieć, że wygląd każdej podłogi drewnianej zależy nie tylko od sposobu jej pielęgnacji i konserwacji. Paweł Bekas wyjaśnia w jaki sposób metody obróbki drewna wpływają na jego trwałość. - Jednym z elementów produkcji podłóg Chapel Parket jest heblowanie. Czynność ta otwiera pory drewna, dzięki czemu stosowany przez nas olej może wniknąć głębiej w strukturę materiału i lepiej go zabezpieczyć - podkreśla ekspert. - Olej, który stosujemy nie jest zwykłym olejem woskowym. Substancja ta jest dodatkowo wzbogacona o związki krzemu, które tworzą na powierzchni warstwę przypominającą glazurę, a przez to zdecydowanie lepiej chronią drewno, niż inne substancje tego typu – dodaje przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska.

Wspomniany olej tak dobrze zabezpiecza drewno, że podłogi Chapel Parket wystarczy konserwować tylko raz w roku. W przestrzeniach publicznych (tam też montowane są postarzane deski) taką konserwację należy wykonywać częściej z uwagi na duże natężenie ruchu.

Wszystkie podłogi Chapel Parket są heblowane, nie oznacza to jednak, że ich producent ogranicza się wyłącznie do stosowania tej metody. Dobrym tego przykładem jest wspomniana seria posadzek Middle Age Floors. W procesie tworzenia tej kolekcji z powierzchni drewna usuwany jest miękisz (część drewna, która z czasem i tak uległaby starciu). Powierzchnię takiej podłogi tworzy drewno twardzielowe, wyróżniające się wysoką twardością i trwałością.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drewniane
2013-10-29 13:48:04
Tagi do artykułu: podłogi | deski podłogowe | podłogi drewniane | posadzki
 
Powiązane galerie:
Galeria Jadalnie Jadalnie Galeria Okna Okna Galeria Podłogi Podłogi  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wybieramy drewnianą podłogę

podłoga drewniana
Zakup wysokiej jakości drewnianej podłogi to inwestycja na lata. Przed podjęciem decyzji warto się dobrze zastanowić, ponieważ podłoga jest podstawą wystroju każdego wnętrza.

Montaż podłogi drewnianej

klejenie
Prawidłowy montaż podłogi drewnianej to pierwszy krok do jej wieloletniego użytkowania. Nawet jeśli montaż zlecamy specjalistom warto poznać kilka wskazówek i dopilnować kilku aspektów układania podłogi, aby w przyszłości cieszyć się w pełni wytrzymałą podłogą. Praktycznymi wskazówkami dotyczącymi montażu dzieli się przedstawicielka firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Gustowne podłogi kuchenne

Posadzka w kuchni
Planując kuchenną posadzkę, bierze się pod uwagę intensywność eksploatacji, odporność na wodę, poplamienie i uszkodzenia mechaniczne, łatwość w czyszczeniu. To jednak nie wszystko. W kuchni, bardziej niż gdziekolwiek indziej, należy pamiętać o dobrym smaku. Nie tylko potraw. Oto kilka prostych przepisów na smaczną – czyli gustowną – posadzkę.

Sprytny montaż podłogi

salon
Wybór podłogi do naszego domu nie jest prostym zadaniem. Mamy wiele pytań i wymagań jakie stawiamy naszej przyszłej posadzce. Przede wszystkim pragniemy by była piękna i pasowała do wnętrza. Należy jednak pamiętać, że walory estetyczne to nie wszystko. O wyborze powinny także decydować względy funkcjonalne oraz najnowsze rozwiązania technologiczne, czyli „sprytne” rozwiązania. Na co więc warto zwracać uwagę przy zakupie podłogi?