Przytulnie i ciepło przy palenisku

W chłodne wieczory kominki i piece skupiają wokół siebie domowników. Ogrzewają dom, a zarazem tworzą miłą i kameralną atmosferę, która sprzyja relaksowi. Zamknięty czy otwarty, obudowany, wolno stojący czy biokominek? Jak wybrać najlepszy model kominka lub pieca?

Kominek nie zawsze pełni rolę głównego urządzenia grzewczego. Czasem to tylko element dekoracyjny i jedynie wspomaganie podstawowego źródła ogrzewania także zimą. Jednak podczas wyboru odpowiedniego modelu, oprócz estetyki, należy mieć na względzie więcej kryteriów np. moc. Dobór mocy urządzenia wymaga wykonania wielu trudnych obliczeń wydajności cieplnej oraz zapotrzebowania energetycznego domu, ze względu na jego powierzchnię i izolację. Należy także dobrać odpowiedni wkład oraz metodę dystrybucji ciepła.

kominki

fot. kominki

Żywy ogień żywo tańczący na palenisku daje ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Wkład to tylko jeden z wielu elementów kominka. Trzeba jeszcze wybrać sposób jego obudowania. W marketach OBI znajdują się kompleksowe obudowy kominkowe, np. obudowa kominkowa Ravena Eurokom, obudowa Axel Parkanex lub obudowa Olimpia Eurokom.

Kominek otwarty jest integralną częścią architektury pomieszczenia i nie wymaga stosowania specjalnych wkładów. To jeden z najbardziej popularnych typów kominka. Wymaga on jednak większej uwagi przy użytkowaniu i utrzymaniu czystości.

piece

fot. piece

Kominki zamknięte utrzymują dłużej płomień i są coraz częściej wybierane jako główne źródło ciepła dla całego domu. Ich paleniska zamykane są przeszklonymi drzwiczkami. W marketach OBI można znaleźć wiele różnych wkładów, które będą pasować do wielu kominków, m.in. wkład żeliwny W9A Ackerman lub wkład Promo 700 z szybrem Eurokom. Wkłady różnią się między sobą wielkością, np. wkład żeliwny z dużą szybą Eurokom lub wkład żeliwny W10 Ackerman, mocą grzewczą – np. 12 KW, 14 KW, wyglądem drzwiczek i sposobem ich otwierania. Dzięki temu można dopasować go do wielkości pomieszczenia, które będzie nim ogrzewane.

Zobacz również: Ciepła woda użytkowa
piece kaflowe

fot. piece kaflowe

Do mody wróciły także piece kaflowe. Od czasów, kiedy grzali nimi mieszkania nasi dziadkowie i pradziadkowie przeszły metamorfozę zarówno w wyglądzie zewnętrznym, jak i budowie wewnętrznej. Sam sposób wytwarzania i magazynowania ciepła nie zmienił się. Jednak ze względu na design i nowoczesne rozwiązania techniczne przeżywają swój renesans. Przy ich pomocy można dzisiaj ogrzać cały dom. W przeciwieństwie do wkładów kominkowych, piece kaflowe mają zdolność magazynowania ciepła. Można je także łączyć z różnymi elementami magazynującymi ciepło.

Warto zwrócić uwagę także na koszty eksploatacji urządzenia, komfort i bezpieczeństwo użytkowania, zastosowane rozwiązania techniczne. Wybór kominka jest poważną decyzją, dlatego warto ją przemyśleć i skonsultować, np. z Doradcą Eksperta w OBI.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)