Prawidłowe wykonanie podłogi na legarach

Płyta budowlana z powodzeniem jest wykorzystywana do wykonywania podłóg na legarach. Dzięki znakomitej wytrzymałości na zginanie, elastyczności i dużej odporności na wilgoć gwarantuje uzyskanie równej, wytrzymałej podłogi, która będzie służyć przez lata. Aby osiągnąć taki efekt należy jednak przy budowie stosować się do kilku podstawowych zasad.

Pierwszą warstwą ułożoną na stropie powinna być folia paroizolacyjna, chroniąca w przyszłości legary i wełnę mineralną. Powłokę układamy na zakład szerokości co najmniej 10 cm i łączymy taśmą klejącą. Następnie rozkładamy pasy izolacji akustycznej, na których będą leżeć legary. Są to najczęściej elementy z gumy technicznej lub filcu. Na ich układane są legary. Rozstaw legarów powinien być dopasowany do grubości i wymiarów płyt. Pamiętajmy, że legarów nie mocuje się do podłoża – kotwy przenosiłyby dźwięki udarowe i bardzo negatywnie wpływały na akustyczne parametry stropu.

układanie podłogi

fot. układanie podłogi

1. Płyta stropowa.
2. Folia paroizolacyjna wywinięta na ścianę.
3. Łączenie pasów folii – taśma klejąca.
4. Podkładka gumowa lub filcowa – izolacja akustyczna.
5. Legary drewniane.
Legary powinny być bardzo dokładnie wypoziomowane i w razie potrzeby podbite drewnianymi klinami. Następnie między elementami drewnianymi układa jest warstwa wełny mineralnej, a na nich kolejna przekładka w postaci pasów filcu stanowiących izolację akustyczną. Powinny one być mocowane do legarów przy pomocy zszywek.

układanie podłogi

fot. układanie podłogi

1. Płyta stropowa.
2. Folia paroizolacyjna.
3. Podkładka gumowa lub filcowa – izolacja akustyczna.
4. Legary drewniane.
5. Wełna mineralna.
6. Przekładka filcowa – izolacja akustyczna.
Do tak przygotowanej konstrukcji mocowane są płyty MFP. Muszą być układane prostopadle do legarów, a łączenie płyt powinno wypadać zawsze na linii legarów. Kolejne rzędy powinny być układane z przesunięciem o pół długości płyty i zachowaniem około 3 mm szczeliny dylatacyjnej. Następnie szczeliny powinny być wypełnione trwale elastycznym klejem do drewna. Odległość płyt od ściany powinna wynosić ok. 12 mm. Do łączenia płyt z legarami należy używać gwoździ lub wkrętów o długości przekraczającej 2,5x grubość użytej płyty. Odległości między gwoździami na podporach skrajnych nie mogą przekraczać 15cm, a na pośrednich 30cm. Minimalna odległość gwoździa od krawędzi płyty nie może być mniejsza niż 1cm a od narożnika 2,5cm.

układanie podłogi

fot. układanie podłogi

1. Płyta stropowa.
2. Legary drewniane.
3. Wełna mineralna.
4. Mocowanie płyty do legara za pomocą gwoździ lub wkrętów.
5. Płyta MFP Pfleiderer.
6. Odległość od ściany ok.12mm.
7. Dylatacja między płytami ok. 3mm.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)