X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Schody dywanowe

salony
Schody we współczesnych domach pełnią już nie tylko funkcję drogi prowadzącej na wyższe kondygnacje, są także ważnym elementem aranżacji wnętrza. Dlatego ich kształt oraz wykończenie ma duże znaczenie. Jako stały element wystroju pomieszczenia mogą w znaczący sposób zaważyć na jego wyglądzie.


Schody dywanowe charakteryzują się prostą konstrukcją i nowoczesnym designem. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że wyglądem przypominają dywan spływający po niewidzialnych stopniach.

Charakteryzują się brakiem policzków, które zostały zastąpione przez stopnie i podstopnie pełniące rolę konstrukcyjną. W związku z tym muszą być stosunkowo masywne, by całe schody uzyskały odpowiednią sztywność.

schodySchody dywanowe wykonuje się jako biegi proste, schody zabiegowe oraz wachlarzowe. Wykonywane są one najczęściej z twardych gatunków drewna, sklejki, klejonki, metalowych elementów łącznych a także z żelbetu. Te ostatnie są rzadziej spotykane, ale ze względu na różnorodność materiału wykończeniowego mogą równie atrakcyjnie się prezentować w domowych wnętrzach.

Przekroje schodów drewnianych i podstopni oscylują wokół 10 cm, chociaż niektórzy producenci w swoich ofertach posiadają modele o delikatniejszym wyglądzie. Niestety nie można tego samego powiedzieć o schodach żelbetowych. W przypadku tego rodzaju schodów należy pamiętać, że przed wylaniem betonu musi być wykonane deskowanie oraz zbrojenie schodów. Dopiero na tak przygotowaną konstrukcję może zostać wylany beton.

Schodom dywanowym nie wystarczy kotwienie do posadzki i stropu. Dobrze, by konstrukcja była jedno- lub kilkukrotnie mocowana do ścian murowanych. Dzięki temu zostanie zapewniona sztywność całych schodów.

salonW przypadku schodów dywanowych, brak belek policzkowych powoduje, że obciążenie przeniesione jest inne elementy konstrukcji. W ten sposób zwiększa się także rola balustrady. Nie powinna ona dodatkowo obciążać schodów. Ważne też, by barierka współgrała z prostą formą stopni i podstopni. Dlatego bardzo dobrze będzie prezentować się balustrada z udziałem szkła, stali szlachetnej czy prostych form drewnianych.

Schody dywanowe, tak jak i schody modułowe, charakteryzują się minimalistyczną formą. Ich prosty i niewyszukany często kształt doskonale nadaje się do minimalistycznych i oszczędnych w dekoracjach wnętrzach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Schody
2016-01-06 16:45:04
Tagi do artykułu: Schody dywanowe | schody zabiegowe | beton | posadzki | balustrady | schody
 
Powiązane galerie:
Galeria Schody Schody      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Schody

Zbrojenie schodów żelbetowych

Schody to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór odpowiednich schodów. Jeśli padnie on na schody żelbetowe, pamiętajmy o dokładnym ich zaprojektowaniu i wykonaniu.
schody drewniane

Jakie schody do domu są najlepsze?

Budowa domu, w którym pomieszczenia podzielone są na dwa poziomy wymaga wcześniejszego wyboru schodów oraz technologii w jakiej mają być wykonane. Przede wszystkim muszą być praktyczne, wygodne i dopasowane do aranżacji wnętrz. Jak pogodzić te wszystkie cechy i wybrać najlepsze schody wewnętrzne?
schody

Schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne są ważnym elementem wejścia do budynku. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Schody wejściowe powinny być komfortowe i bezpieczne dla użytkowników. Są elementem bryły domu, dlatego też muszą być odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Schody dywanowe – nowe schody modułowe Rintal Polska

salon
Schody dywanowe, to nowy pomysł na schody i poręcze modułowe. Autor projektu otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na nowatorskie rozwiązania schodów i poręczy w nowym systemie powtarzalnych modułów, zorganizowanym przez Rintal Polska. Nagrody pieniężne trafiły do projektantów – Michała Stecha oraz Sylwestra Szymańskiego.

Schody do wnętrz - kręcone czy proste?

schody kręcone
Dom piętrowy jest tańszy w ogrzewaniu, a dodatkowo zajmuje mniejszą powierzchnię działki niż jego parterowy odpowiednik. Ale to właśnie tu zaczynają się schody. Proste, zabiegowe, a może kręcone? Ze stopniami drewnianymi czy szklanymi? Wybór odpowiedniego typu, materiałów i surowców może przyprawić o ból głowy...

Nieszablonowe kształty schodów

antresola
Modele Trio i Loft, nowe propozycje firmy Rintal Polska, to rozwiązania dla tych, którzy od schodów do wnętrz wymagają nieco więcej niż tylko walorów funkcjonalnych. W nadaniu wnętrzu nowego smaku pomogą nieszablonowe kształty, wykończenia w mocnych barwach oraz ledowe podświetlenia. A to wszystko w parze z dwoma modelami niedostępnych do tej pory poręczy.

Dlaczego posadzki betonowe pękają?

beton
Rysy i spękania na powierzchni posadzek z betonu to bardzo powszechne i trudne do uniknięcia zjawisko. Poza wpływem na wygląd powierzchni mogą oddziaływać na parametry techniczne betonu, jak np. wodoszczelność czy przenoszenie dźwięku. Jakie są najczęstsze przyczyny pękania posadzek betonowych?