X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dębowe podłogi nie muszą być nudne

podłoga
Dębowe podłogi kojarzą się wyłącznie z dystyngowanymi salonikami? Nie masz pewności czy posadzki te sprawdza się w nowoczesnej aranżacji? Przekonaj się jak duży potencjał drzemie w tym szlachetnym gatunku drewna. Dąb pozytywnie Cię zaskoczy!


Dąb hes uniwersalnym materiałem, który świetnie harmonizuje zarówno z klasycznie urządzonymi jak i nowocześnie zaprojektowanymi wnętrzami. Ten twardy, a przez to trwały gatunek, jest doskonałym materiałem do produkcji podłóg.

Ze względu na wysoką twardość, dąb wymaga właściwego potraktowania. Odpowiednia praca z surowcem pozwala jednak uzyskać posadzkę, która mimo upływu lat nie straci swoich walorów. Metody stosowane przy tworzeniu dębowych podłóg mają istotne znaczenie także ze względu na estetykę desek. To sposób produkcji i wykorzystane w tym procesie substancje decydują o ostatecznym wyglądzie drewna.

Postaw na trwały kolor
podłogaNaturalny, jasny, ciemny – dawno minęły czasy, kiedy w ten sposób określaliśmy barwy drewnianych podłóg. Dziś do wyboru mamy szeroką paletę intrygujących odcieni, wybór jest na tyle duży, że każdy bez przeszkód znajdzie odpowiednią barwę.

Niewątpliwą zaletą posadzek wykonanych z drewna jest ich niepowtarzalność. Tak jak w przyrodzie nie ma dwóch jednakowych drzew, tak nie da się stworzyć identycznych desek. Kolor podłogi powinien więc uwydatniać najlepsze cechy materiału i podkreślać jego naturalne piękno. Uzyskana barwa będzie trwała, jeśli zostanie utrwalona przy pomocy specjalnego oleju.
- Olej wnika głęboko w strukturę drewna i w ten sposób je chroni. Olej woskowy stosowany przy produkcji podłóg Chapel Parket jest wzbogacony związkami krzemu - substancja tworzy na powierzchni podłogi cienką warstwę przypominającą glazurę. Tak zabezpieczone podłogi są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia – wyjaśnia Sebastian Kos, ekspert firmy Chapel Parket Polska oferującej dębowe podłogi. - Jeśli podłoga ma służyć latami, wysokiej jakości surowiec i jego odpowiednia obróbka mają znaczenie - dodaje S. Kos.

Zaprojektowane przez naturę
podłogaLaminaty z fabrycznie naniesioną strukturą drewna jedynie imitują posadzki wykonane z naturalnych surowców. Gotowy wzorzec, nawet ten najlepszej jakości, nie odda walorów prawdziwego drewna i jego struktury.
Surowy materiał, który sam w sobie jest już interesujący, zyskuje na atrakcyjności dzięki umiejętnie wykonanym zabiegom nadającym mu niepowtarzalnego charakteru.

Dzięki heblowaniu rysunek drewna jest bardziej wyrazisty (posadzka sprawia wrażenie trójwymiarowej), z kolei proces patynowania z nowego drewna czyni podłogę do złudzenia przypominającą wiekowy materiał, zaś subtelne nacięcia wykonywane na deskach dodają im surowego, intrygującego wyglądu. Warto przy tym pamiętać, że stosowanie wymienionych technik nie obniża jakości drewna - gotowe podłogi cieszą oko, a jednocześnie są trwałe i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Umiejętne stosowanie dostępnych metod i nowatorskich rozwiązań pozwala uzyskać naprawdę imponujące rezultaty. Znakomitym tego przykładem jest seria podłóg Chapel Minster. Inspiracją do stworzenia tej kolekcji były żywioły i ich wpływ na środowisko. Patrząc na deski z tej kolekcji ma się wrażenie, że powstały z surowego drewna, które latami było poddawane działaniu wiatru, słońca i opadów atmosferycznych. Tymczasem efekty te uzyskuje się w kontrolowanym procesie produkcji trwającym zaledwie kilka tygodni.

Ciepły, francuski szyk w rozmiarze XS i XXL
podłogaDeski to nie wszystko. Z dębowego drewna produkuje się także stylowe klepki oraz kasetony nadające wnętrzom eleganckiego sznytu. Klepki można układać w klasyczną jodełkę, ale także we wzór francuski, czy węgierski. Finalny wygląd parkietu zależy także od wielkości użytych elementów. W małych pomieszczeniach sprawdzą się urocze, niewielkie klepki, zaś w przestronnych wnętrzach można pozwolić sobie na montaż bardzo dużych elementów, mających nawet 900 mm długości. Sama zdecyduj o rozmiarze i sposobie ułożenia klepek.
Planujesz montaż ogrzewania podłogowego? Nie musisz rezygnować z drewna, trzeba tylko wybrać materiał warstwowy, który nie będzie w znaczący sposób hamował przepływu ciepła.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
2014-05-16 12:09:43
Tagi do artykułu: podłogi | drewno | Dąb | deski | parkiet
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Podłoga do zadań specjalnych

sklep
W biurach, restauracjach czy ekskluzywnych butikach wystrój wnętrza stanowi nieodzowny element wizerunku firmy, a podłoga to jego niezaprzeczalna podstawa. Oprócz walorów estetycznych posadzka musi być również wyjątkowo odporna na zniszczenia i ścieranie.

Jak pielęgnować drewniane podłogi

drewniane podłogi
Codzienna eksploatacja i nieodpowiednia pielęgnacja mogą trwale uszkodzić drewnianą podłogę. Warto zabezpieczyć ją przed działaniem wody i z rozwagą dobierać środki czyszczące.

Klepki wracają do łask

podłogi drewniane
Klepki podłogowe były w czasach PRL montowane m.in. w domach prominentów. Ich posiadanie było niewątpliwym symbolem statusu społecznego. Dzisiaj ułożony z nich parkiet nie świadczy o zasobności portfela. Za wyborem klepek przemawia fakt, że znowu stają się modne!

Urok jesionowej podłogi

podłoga
Jesion to gatunek drzewa występujący w Europie i Azji. Jest jednym z najbardziej długowiecznych drzew na naszej planecie i potrafi dożyć nawet kilkuset lat. Drewno z jesionu jest bardzo twarde, trwałe i wytrzymałe, dlatego też jesionowe podłogi lepiej znoszą użytkowanie od powszechnie stosowanych posadzek bukowych czy dębowych.