X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Tarasy, werandy, ganki...

balkon
Dom z gankiem i drewniane werandy o dekoracyjnie rzeźbionej konstrukcji coraz rzadziej widuje się w krajobrazie polskiej architektury. Niegdyś takie konstrukcje jak ganki były przybudówką zewnętrzną charakterystyczną dla dworków szlacheckich z XVI wieku. Później można było je spotkać w wiejskich chałupach, a w XIX i XX w. także jako element podmiejskich willi. We współczesnych trendach architektonicznych konstrukcje te, pomimo niewątpliwego uroku, ustąpiły balkonom, tarasom i ogrodom zimowym.


Balkon zamiast ogrodu
Każdy, kto ma taras lub balkon wie, jak wspaniałe jest to miejsce. Dla mieszkańców domów wielorodzinnych, dzięki odpowiedniej aranżacji i dekoracji może stać się namiastką przydomowego ogrodu. Przeszklony taras lub ogród zimowy udekorowany pięknymi kwiatami jest doskonałym miejscem na relaks. Szczególnie zimą, kiedy wokół jest biało i szybko zapada zmrok. Odpoczynek wśród wśród kwiatów pozwala cierpliwie doczekać wiosny i radosnego przebudzenia przyrody do życia.

Aranżacje balkonów
Relaks na drewnianym tarasie
Tarasy oraz balkony otwarte użytkowane są przeważnie od wiosny od jesieni, ponieważ pogoda sprzyja wówczas wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Zadaszenie tarasu jest bardzo przydatne nie tylko podczas deszczu, ale również w środku sezonu letniego kiedy palący skwar nie pozwala wyjść na spacer lub do ogrodu. Można wtedy przeczekać upał w cieniu, z napojem chłodzącym, przy ulubionej lekturze.

Taras drewniany z pięknie ukwieconym wyjściem do ogrodu to także doskonałe miejsce spotkań ze znajomymi, a w ciepłe letnie poranki można zjeść na nim rodzinne śniadanie.

Tarasy
Taras z drewna, z kompozytu, czy wykończony płytkami ceramicznymi?
To, jakimi materiałami powinien być wykończony taras, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od zamierzonego efektu. Tarasy z drewna są zdecydowanie milsze w odbiorze, niż te wykończone płytkami lub kamieniem. Ciekawym rozwiązaniem jest kompozyt. Jego wygląd może do złudzenia naśladować drewno naturalne. W porównaniu z nim, kompozyt wydaje się być jednak bardziej praktyczny, ponieważ nie wymaga konserwacji. Ponadto jest odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, insektów, wilgoci, a także grzybów i pleśni.

taras
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-04-19 07:10:15
Tagi do artykułu: tarasy | ogrody zimowe | balkony
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

Domy z tarasem

Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.
deski

Drewniane kompozyty

Współczesne trendy w architekturze krajobrazu to przede wszystkim roślinność o nieukształtowanej przez człowieka formie, przestrzeń i naturalne materiały. Głównym elementem ogrodowej architektury jest taras – miejsce przyjacielskich spotkań i odpoczynku. Wykorzystywany jest od wiosny do jesieni, dzięki czemu pełni funkcję otwartego salonu. Warto zadbać o trwały materiał na taras, który będzie służyć przez wiele sezonów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

taras
Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.

Zielone dachy we Wrocławiu

Zielony dach
28 października 2009 r. w budynkach wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego odbyła się konferencja zatytułowana: „Dachy zielone – wyzwania dla problemów środowiskowych XXI wieku?”. Uczestnicy konferencji mogli posłuchać m.in. o: systemach dachów zielonych, ich projektowaniu – konstrukcjach, pokryciach dachowych, hydro i termoizolacji. Wykłady ilustrowane były prezencjami, przykładami realizacji koncepcji zielonych dachów zarówno z Polski jak i świata.

Tarasy i werandy – Twoja strefa relaksu

taras
Ogród to nasza strefa relaksu. Otaczająca nas zieleń oraz świeże wiosenne powietrze stwarzają idealne warunki do odpoczynku i rekreacji. Wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej czasu zaczynamy spędzać na tarasach czy werandach, będących idealnym miejscem do wypoczynku i spotkań towarzyskich.