X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Tarasy, werandy, ganki...

balkon
Dom z gankiem i drewniane werandy o dekoracyjnie rzeźbionej konstrukcji coraz rzadziej widuje się w krajobrazie polskiej architektury. Niegdyś takie konstrukcje jak ganki były przybudówką zewnętrzną charakterystyczną dla dworków szlacheckich z XVI wieku. Później można było je spotkać w wiejskich chałupach, a w XIX i XX w. także jako element podmiejskich willi. We współczesnych trendach architektonicznych konstrukcje te, pomimo niewątpliwego uroku, ustąpiły balkonom, tarasom i ogrodom zimowym.


Balkon zamiast ogrodu
Każdy, kto ma taras lub balkon wie, jak wspaniałe jest to miejsce. Dla mieszkańców domów wielorodzinnych, dzięki odpowiedniej aranżacji i dekoracji może stać się namiastką przydomowego ogrodu. Przeszklony taras lub ogród zimowy udekorowany pięknymi kwiatami jest doskonałym miejscem na relaks. Szczególnie zimą, kiedy wokół jest biało i szybko zapada zmrok. Odpoczynek wśród wśród kwiatów pozwala cierpliwie doczekać wiosny i radosnego przebudzenia przyrody do życia.

Aranżacje balkonów
Relaks na drewnianym tarasie
Tarasy oraz balkony otwarte użytkowane są przeważnie od wiosny od jesieni, ponieważ pogoda sprzyja wówczas wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Zadaszenie tarasu jest bardzo przydatne nie tylko podczas deszczu, ale również w środku sezonu letniego kiedy palący skwar nie pozwala wyjść na spacer lub do ogrodu. Można wtedy przeczekać upał w cieniu, z napojem chłodzącym, przy ulubionej lekturze.

Taras drewniany z pięknie ukwieconym wyjściem do ogrodu to także doskonałe miejsce spotkań ze znajomymi, a w ciepłe letnie poranki można zjeść na nim rodzinne śniadanie.

Tarasy
Taras z drewna, z kompozytu, czy wykończony płytkami ceramicznymi?
To, jakimi materiałami powinien być wykończony taras, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od zamierzonego efektu. Tarasy z drewna są zdecydowanie milsze w odbiorze, niż te wykończone płytkami lub kamieniem. Ciekawym rozwiązaniem jest kompozyt. Jego wygląd może do złudzenia naśladować drewno naturalne. W porównaniu z nim, kompozyt wydaje się być jednak bardziej praktyczny, ponieważ nie wymaga konserwacji. Ponadto jest odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, insektów, wilgoci, a także grzybów i pleśni.

taras
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
Autor: Agnieszka Bykowska
2013-08-20 09:59:33
Tagi do artykułu: tarasy | ogrody zimowe | balkony
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
dzieci

Idealne podwórko dla dziecka

Decydując się na wybudowanie domu bierzemy pod uwagę wiele bardzo różnych czynników – od możliwości finansowych, przez wielkość i ukształtowanie działki, aż po estetykę. Jak często zastanawialiście się nad tym, ile frajdy przyniesie nowy dom dzieciom?
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

taras
Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?

Zielone dachy we Wrocławiu

Zielony dach
28 października 2009 r. w budynkach wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego odbyła się konferencja zatytułowana: „Dachy zielone – wyzwania dla problemów środowiskowych XXI wieku?”. Uczestnicy konferencji mogli posłuchać m.in. o: systemach dachów zielonych, ich projektowaniu – konstrukcjach, pokryciach dachowych, hydro i termoizolacji. Wykłady ilustrowane były prezencjami, przykładami realizacji koncepcji zielonych dachów zarówno z Polski jak i świata.

Tarasy i werandy – Twoja strefa relaksu

taras
Ogród to nasza strefa relaksu. Otaczająca nas zieleń oraz świeże wiosenne powietrze stwarzają idealne warunki do odpoczynku i rekreacji. Wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej czasu zaczynamy spędzać na tarasach czy werandach, będących idealnym miejscem do wypoczynku i spotkań towarzyskich.

Ozdoby na parapet

donica
Parapety stanowią element wykończenia jak i dekoracji okna. Odpowiednio dobrane podkreślają styl oraz charakter pomieszczenia. Jest to także miejsce, w którym chętnie ustawiamy rośliny doniczkowe, tak by dumnie zdobiły nasze mieszkanie.
Kwiatki doniczkowe ozdabiają, a jednocześnie swoim kolorem i często oryginalną formą podkreślają charakter pomieszczenia. Dobierając kwiaty zwracamy uwagę nie tylko na barwę kwitnących kwiatów, ale także na sylwetkę rośliny, wielkość i barwę liści.