Tarasy, werandy, ganki…

balkon

fot. balkon

Dom z gankiem i drewniane werandy o dekoracyjnie rzeźbionej konstrukcji coraz rzadziej widuje się w krajobrazie polskiej architektury. Niegdyś takie konstrukcje jak ganki były przybudówką zewnętrzną charakterystyczną dla dworków szlacheckich z XVI wieku. Później można było je spotkać w wiejskich chałupach, a w XIX i XX w. także jako element podmiejskich willi. We współczesnych trendach architektonicznych konstrukcje te, pomimo niewątpliwego uroku, ustąpiły balkonom, tarasom i ogrodom zimowym.

Balkon zamiast ogrodu
Każdy, kto ma taras lub balkon wie, jak wspaniałe jest to miejsce. Dla mieszkańców domów wielorodzinnych, dzięki odpowiedniej aranżacji i dekoracji może stać się namiastką przydomowego ogrodu. Przeszklony taras lub ogród zimowy udekorowany pięknymi kwiatami jest doskonałym miejscem na relaks. Szczególnie zimą, kiedy wokół jest biało i szybko zapada zmrok. Odpoczynek wśród wśród kwiatów pozwala cierpliwie doczekać wiosny i radosnego przebudzenia przyrody do życia.

Aranżacje balkonów

fot. Aranżacje balkonów

Relaks na drewnianym tarasie
Tarasy oraz balkony otwarte użytkowane są przeważnie od wiosny od jesieni, ponieważ pogoda sprzyja wówczas wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Zadaszenie tarasu jest bardzo przydatne nie tylko podczas deszczu, ale również w środku sezonu letniego kiedy palący skwar nie pozwala wyjść na spacer lub do ogrodu. Można wtedy przeczekać upał w cieniu, z napojem chłodzącym, przy ulubionej lekturze.

Taras drewniany z pięknie ukwieconym wyjściem do ogrodu to także doskonałe miejsce spotkań ze znajomymi, a w ciepłe letnie poranki można zjeść na nim rodzinne śniadanie.

Taras z drewna, z kompozytu, czy wykończony płytkami ceramicznymi?
To, jakimi materiałami powinien być wykończony taras, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od zamierzonego efektu. Tarasy z drewna są zdecydowanie milsze w odbiorze, niż te wykończone płytkami lub kamieniem. Ciekawym rozwiązaniem jest kompozyt. Jego wygląd może do złudzenia naśladować drewno naturalne. W porównaniu z nim, kompozyt wydaje się być jednak bardziej praktyczny, ponieważ nie wymaga konserwacji. Ponadto jest odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, insektów, wilgoci, a także grzybów i pleśni.

taras

fot. taras

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
1 (1 głos)