X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Tynki z agregatu

tynki
Tynki maszynowe wykorzystywane są w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szpitalach oraz wszystkich innych pomieszczeniach, w którym przebywają ludzie. Można je stosować w miejscach o zwykłej wilgotności oraz w tych, gdzie jest ona podwyższona. Takie pokrywanie ścian tynkiem z agregatu, wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, która posiada odpowiedni sprzęt.


Tynki gipsowe można kłaść na podłożu z betonu, betonu komórkowego, gipsu, cegły ceramicznej oraz wapienno piaskowej. Zaprawę uzyskuje się poprzez połączenie gotowej suchej mieszanki z odpowiednią ilością wody w agregacie.
Podłoże pod tynk maszynowy musi być czyste, wolne od wszelkiego rodzaju zatłuszczeń oraz starych farb. Te wykonane z gazobetonu czy z cegły silikatowej, należy zagruntować emulsją gruntującą. Elementy wykonane ze stali należy zabezpieczyć przed korozyjnym działaniem gipsu, poprzez nałożenie antykorozyjnych powłok malarskich.


Tynk gipsowy kładziony jest najpierw na suficie, a następnie na ścianach. Praca ta mimo, że jest łatwa, wymaga wiedzy oraz praktyki.

Tynkowanie za pomocą agregatu jest bardzo szybkie, dlatego tynk powinien charakteryzować się wydłużonym czasem wiązania. Dzięki temu możliwe będzie wygładzenie i wyrównanie. Odpowiedni czas wiązania takiego tynku powinien wynosić około 4 godzin. Tynk maszynowy powinien wiązać się równomiernie.
Wpływ na wiązanie mokrej zaprawy gipsowej może mieć wyższa temperatura przygotowania zaprawy, podłoże chłonące wodę czy gęstsza konsystencja masy, spowodowanej użyciem mniejszej ilości wody.
Oczywiście rodzaj podłoża, na którym kładziony jet tynk ma bardzo duży wpływ na jego jakość. Dlatego bardzo ważne jest zagruntowanie powierzchni tynkowanej.

Tynki gipsowe maszynowe nakładane są równomiernie i jednowarstwowo, za pomocą sprężonego powietrza. Ciśnienie pozwala na osiągnięcie odpowiedniej przyczepności, ponieważ zaprawa wyrzucana jest przez końcówkę natryskową z dużą siłą. Po natrysku, zaprawa rozprowadzana jest za pomocą dużej łaty o profilu h. Następnie po upływie około 100 minut, powierzchnię wyrównuje się za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą, za pomocą pacy gąbczastej, usuwa się wszelakiego rodzaju nierówności. Kiedy tynk gipsowy trochę podeschnie, należy wygładzić go kielnią szwajcarską.

Zastosowanie maszynowych tynków zapewnia krótszy czas realizacji oraz gładszą i estetyczną powierzchnię. Dodatkowo tynki te są niepalne, ponieważ w swoim składzie chemicznym mają związaną wodę. Nadają pomieszczeniom przyjemnego mikroklimatu, poprzez uwalnianie bądź absorbowanie wilgoci oraz ciepła, dzięki znajdującemu się w porach tynku powietrzu. Dodatkową zaletą tego rodzaju tynków jest to, że nie powodują alergii.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Anna Dębiec
2016-05-11 14:11:10
Tagi do artykułu: Tynki maszynowe | tynki z agregatu | tynki | tynkowanie | tynki gipsowe | zaprawy | tynk z agregatu
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Tynkowanie ścian metodą natryskową

malowanie
Od kilku lat firma Lakma SAT upowszechnia na rynku rewolucyjną technologię kładzenia tynku. System natryskowy Lakma Term – bo o nim mowa – wraz z dedykowanymi do niego tynkami Porolit, w porównaniu do tradycyjnej metody nakładania i zacierania tynku pacą, charakteryzuje się wyższą wydajnością oraz pozwala na znaczną oszczędność czasu. Przyjrzyjmy się więc wszystkim zaletom systemu natryskowego.

Tynki na całe lata

Tynk dekoracyjny
Decyzja na temat doboru właściwej warstwy wykończeniowej ściany – tynku, jest jedną z ważniejszych podejmowanych przez inwestora i projektanta, nie tylko ze względu na niepodważalny wpływ na estetykę budynku ale także pełnioną przez niego funkcję ochronną i termoizolacyjną...

Tynk silikonowy natryskowy

tynk silikonowy
Produkt przeznaczony jest do obiektów o najwyższych wymaganiach dotyczących paroprzepuszczalności i odporności na warunki atmosferyczne. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii POROLIT QS jest wyrobem do 100% bardziej wydajnym od tradycyjnych mas tynkarskich...

Cement jako spoiwo budowlane

Betoniarka
Spoiwa budowlane są to sproszkowane mieszkanki wiążące, które zmieszane z wodą lub też inną substancją płynną wiążą a następnie twardnieją. Mieszanki te służą do przygotowywania betonów, zapraw oraz różnego rodzaju materiałów tynkarskich oraz wykończeniowych.