Domofony i wideodomofony

Wideodomofon

fot. Wideodomofon

Montaż domofonu przy drzwiach wejściowych lub furtce zwiększa poczucie nasze bezpieczeństwa. Zanim wpuścimy gościa do naszego domu, możemy go usłyszeć a nawet zobaczyć.
Domofon może działać w systemie simplex. Umożliwia wtedy rozmowę naprzemienną – gdy osoba stojąca przy bramie mówi, nie słuchać osoby w domu. Może być także wyposażony w system duplex, czyli umożliwiający rozmowę jednocześnie.

Domofon dzieli się na urządzenia takie jak:

unifon – jest to słuchawka montowana w domu. Wyposażony jest on w czuły mikrofon oraz wkładki słuchawkowe, które pełnią rolę sygnalizatora akustycznego. Dodatkowo, może także posiadać świecący wskaźnik otwarcia furtki lub drzwi, który przydatny jest do kontrolowania zamknięcia po wyjściu gościa. Unifon posiada także przycisk do otwierania drzwi lub furtki. Sygnał dźwiękowy unifonu jest cichszy niż zwykłego dzwonka, dlatego nie poleca się montowania go w oddalonym od domowników miejscu. Można także nabyć unifon głośnomówiący, bez słuchawki.
bramofon – zwany jest także rozmównicą lub kasetą rozmówną; Montowany jest na zewnątrz domu lub przy furtce. Na rynku dostępne są bramofony natynkowe lub podtynkowe. Wykonywane są zazwyczaj z blachy stalowej, aluminiowej lub mosiężnej. Urządzenie to posiada przycisk, który może być podświetlony diodą, przy którym zazwyczaj znajduje się nazwisko;
kaseta z układem elektronicznym – zbudowana jest ona ze wzmacniacza. Zapewnia on odpowiednią siłę głosu, generatora akustycznego, który włączany jest w momencie naciśnięcia przycisku wywoływania oraz przekaźnika uruchamiającego zamek elektromagnetyczny w furtce lub drzwiach;
zamki elektromagnetyczne – otwierają one furtkę lub drzwi gdy przycisk w unifonie jest cały czas wciśnięty lub w określonym czasie po jego wciśnięciu;
zasilacz – zwany jest także transformatorem zasilającym. Zazwyczaj jest to osobne urządzenie o napięciu zasilania 12V.

Najprostszym domofonem jest ten a analogowym systemie sterowania. W tym przypadku każdy unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. Tego rodzaju domofon bardzo dobrze sprawdza się w domkach jednorodzinnych, ze względu na małą ilość urządzeń. Niestety im jest ich więcej, tym jakość połączeń jest gorsza.
Dostępne są także domofony cyfrowe. Składają się one z centralki cyfrowej oraz unifonów wyposażonych w dekodery. Ma ona numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu. Tego rodzaju domofon pozwala na regulowanie czasu otwarcia zamka, czasu dzwonienia lub rozmowy. Warto wiedzieć, że ich konstrukcja sprawia, że gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo.
Są także systemy analogowo – cyfrowe, w których analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem.

Coraz bardziej popularne są domofony bezprzewodowe. Dzięki nim, można otworzyć furtkę lub drzwi z dowolnego miejsca w domu. Jednak takie rozwiązanie jest droższe, a sygnał radiowy może zostać przechwycony przez potencjalnych włamywaczy.
Niektóre domofony posiadają dodatkowe opcje, takie jak interkom lub umożliwiające włączenie oświetlenia na klatce schodowej. Udogodnieniem dla osób słabo widzących i niewidomych jest opcja sygnalizacji głosem.

Nie zawsze z każdego miejsca w domu widać furtkę. Czasami znajduje się ona za daleko lub zasłonięta jest jakąś rośliną. Warto wtedy zaopatrzyć się w wideodomofon. Mała kamera zamontowana w tym urządzeniu posiada duży kąt widzenia. Natomiast w domu zainstalowany jest miniaturowy, najczęściej czarno-biały monitor. Kamera włączana jest po wciśnięciu przycisku w bramofonie lub, w niektórych modelach, przy unifonie.
Wideodomofon może także rejestrować obrazy. Kamera uruchamiana jest przyciskiem znajdującym się przy furtce. Przekazuje ona wtedy zarejestrowany obraz do pamięci, wraz z datą oraz godziną.
Dostępne są także wideodomofony, które mogą rejestrować obraz automatycznie, w określonych odstępach czasu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)