X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domofony i wideodomofony

Wideodomofon
Montaż domofonu przy drzwiach wejściowych lub furtce zwiększa poczucie nasze bezpieczeństwa. Zanim wpuścimy gościa do naszego domu, możemy go usłyszeć a nawet zobaczyć.
Domofon może działać w systemie simplex. Umożliwia wtedy rozmowę naprzemienną – gdy osoba stojąca przy bramie mówi, nie słuchać osoby w domu. Może być także wyposażony w system duplex, czyli umożliwiający rozmowę jednocześnie.Domofon dzieli się na urządzenia takie jak:
- unifon – jest to słuchawka montowana w domu. Wyposażony jest on w czuły mikrofon oraz wkładki słuchawkowe, które pełnią rolę sygnalizatora akustycznego. Dodatkowo, może także posiadać świecący wskaźnik otwarcia furtki lub drzwi, który przydatny jest do kontrolowania zamknięcia po wyjściu gościa. Unifon posiada także przycisk do otwierania drzwi lub furtki. Sygnał dźwiękowy unifonu jest cichszy niż zwykłego dzwonka, dlatego nie poleca się montowania go w oddalonym od domowników miejscu. Można także nabyć unifon głośnomówiący, bez słuchawki.


- bramofon – zwany jest także rozmównicą lub kasetą rozmówną; Montowany jest na zewnątrz domu lub przy furtce. Na rynku dostępne są bramofony natynkowe lub podtynkowe. Wykonywane są zazwyczaj z blachy stalowej, aluminiowej lub mosiężnej. Urządzenie to posiada przycisk, który może być podświetlony diodą, przy którym zazwyczaj znajduje się nazwisko;
- kaseta z układem elektronicznym – zbudowana jest ona ze wzmacniacza. Zapewnia on odpowiednią siłę głosu, generatora akustycznego, który włączany jest w momencie naciśnięcia przycisku wywoływania oraz przekaźnika uruchamiającego zamek elektromagnetyczny w furtce lub drzwiach;
- zamki elektromagnetyczne – otwierają one furtkę lub drzwi gdy przycisk w unifonie jest cały czas wciśnięty lub w określonym czasie po jego wciśnięciu;
- zasilacz – zwany jest także transformatorem zasilającym. Zazwyczaj jest to osobne urządzenie o napięciu zasilania 12V.

Najprostszym domofonem jest ten a analogowym systemie sterowania. W tym przypadku każdy unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. Tego rodzaju domofon bardzo dobrze sprawdza się w domkach jednorodzinnych, ze względu na małą ilość urządzeń. Niestety im jest ich więcej, tym jakość połączeń jest gorsza.
Dostępne są także domofony cyfrowe. Składają się one z centralki cyfrowej oraz unifonów wyposażonych w dekodery. Ma ona numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu. Tego rodzaju domofon pozwala na regulowanie czasu otwarcia zamka, czasu dzwonienia lub rozmowy. Warto wiedzieć, że ich konstrukcja sprawia, że gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo.
Są także systemy analogowo – cyfrowe, w których analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem.

Coraz bardziej popularne są domofony bezprzewodowe. Dzięki nim, można otworzyć furtkę lub drzwi z dowolnego miejsca w domu. Jednak takie rozwiązanie jest droższe, a sygnał radiowy może zostać przechwycony przez potencjalnych włamywaczy.
Niektóre domofony posiadają dodatkowe opcje, takie jak interkom lub umożliwiające włączenie oświetlenia na klatce schodowej. Udogodnieniem dla osób słabo widzących i niewidomych jest opcja sygnalizacji głosem.

Nie zawsze z każdego miejsca w domu widać furtkę. Czasami znajduje się ona za daleko lub zasłonięta jest jakąś rośliną. Warto wtedy zaopatrzyć się w wideodomofon. Mała kamera zamontowana w tym urządzeniu posiada duży kąt widzenia. Natomiast w domu zainstalowany jest miniaturowy, najczęściej czarno-biały monitor. Kamera włączana jest po wciśnięciu przycisku w bramofonie lub, w niektórych modelach, przy unifonie.
Wideodomofon może także rejestrować obrazy. Kamera uruchamiana jest przyciskiem znajdującym się przy furtce. Przekazuje ona wtedy zarejestrowany obraz do pamięci, wraz z datą oraz godziną.
Dostępne są także wideodomofony, które mogą rejestrować obraz automatycznie, w określonych odstępach czasu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Alarmy
Autor: Anna Dębiec
2016-01-08 08:58:19
Tagi do artykułu: domofon | drzwi | bramofon | domofony cyfrowe | domofony bezprzewodowe | Wideodomofon
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
system klucza Blue Compact

Klucz master i klucze z uprawnieniami – co to oznacza w praktyce?

W domu czy biurze, w którym jest wiele par drzwi zamykanych na klucz, można zainstalować system wkładek i klucza master. Polega to na tym, że zamki mogą być otwierane przy pomocy kilku kluczy mających różne zakresy dostępów. Klucz master, zwany również generalnym, otwiera wszystkie wkładki należące do systemu. Są także klucze grupowe, którymi można otworzyć tylko wybrane zamki, a także klucze indywidualne, otwierające jedynie jeden konkretny zamek. Takie systemy mechaniczne działają w wielu obiektach.
burza

Elementy instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa, czyli nic innego jak piorunochron, przejmując prąd piorunowy i odprowadzając go do ziemi, ma za zadanie chronić nas oraz nasze mienie. Budując dom, bardzo często zastanawiamy się czy warto tego rodzaju zabezpieczenie zakładać. Mimo że montowanie piorunochronu nie jest obowiązkowe, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek przed czynnikami, które mogą go uszkodzić a nawet zniszczyć.
pożar

Uchroń swój dom przed pożarem

Według statystyk najwięcej ludzi ginie w płomieniach we własnym domu. Większość pożarów wybucha w kuchni, a życie tracimy w pokoju dziennym, jadalni lub sypialni. A przecież takiej tragedii można przeważnie uniknąć. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Inteligentne wejście do domu

Skrzynka na listy
Funkcjonalność, dobra jakość, niezawodność, ciekawy design oraz kompatybilność to cechy charakteryzujące systemu komunikacji zewnętrznej marki Siedle. Firma ta w swojej ofercie posiada domofony, wideofony, skrzynki na listy i urządzenia do kontroli dostępu, czyli wszystko to co może chronić naszą prywatność i zapewniać komfort użytkowania.

Garderoba w wielkim mieście - zabudowy warte każdej kobiety

garderoba
W każdym domu potrzeba dużo miejsca na ubrania, buty i dodatki, które chcielibyśmy utrzymać w porządku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest garderoba, w której schowamy nie tylko potrzebne, na co dzień rzeczy, ale także paski, torebki i krawaty. Przestronna garderoba to marzenie każdej kobiety. Firma Komandor w swojej ofercie posiada szeroką gamę nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, które spełniają to marzenie i pozwalają aranżować przestrzeń mieszkalną, według własnych potrzeb.

Drzwi wewnętrzne

drzwi wewnętrzne
Bierzemy się właśnie za remont naszego domu, mieszkania... Mamy już wszystko obmyślone: kolory ścian, jaka będzie podłoga, wiemy już które meble zakupimy. Pozostaje jeszcze jeden ważny element, który nie tylko będzie oddzielał różne pomieszczenia od siebie, ale także doda „kropkę nad i” naszemu wnętrzu, podkreśli jego styl i unikalny charakter. Nie ma się co spieszyć przy wyborze, gdyż całość musi ze sobą idealnie współgrać. Jednak wygląd to nie jedyna cecha która powinniśmy się kierować przy wyborze...

Drzwi zewnętrzne

drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne oprócz funkcji użytkowej, coraz częściej stanowią ważny element aranżacji budynku. Warto zatem zadbać o odpowiedni materiał i kolor, tak aby współgrały one z charakterem domu. Wybierając, powinniśmy kierować się nie tylko estetyką ale przede wszystkim naszym bezpieczeństwem.