X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Rustykalne inspiracje w przydomowym ogrodzie

kostka brukowa
Bogactwo roślinności, kwiatowe łąki, szum owadów i śpiew ptaków o poranku – kto nie pragnie spędzać wolnych chwil w takim otoczeniu. Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych także w miejskim ogrodzie pozwoli stworzyć cichy zakątek roztaczający atmosferę do złudzenia przypominającą czar i beztroskę polskiej wsi. Pozornie niedbałe alejki w rzeczywistości skrzętnie zaplanowane, stanowią jego znak rozpoznawczy, a można je stworzyć przy pomocy kostek brukowych Polbruk.


Przytulny zapiecek
kostka brukowaDzieciństwo spędzone na wsi często stanowi źródło sentymentalnych wspomnień. W dobie nieustannego gwaru i pośpiechu czas wypoczynku coraz częściej kojarzony jest z ucieczką w sielskie okolice polskiej prowincji. Niestety każdego dnia możemy sobie pozwolić na chwile relaksu na łonie natury, nie wspominając już o dłuższym pobycie za miastem. Oryginalne otoczenie wiejskiego domostwa tworzone jest przez wiele lat za sprawą swobodnie rozrastającej się wokół kolorowej roślinności i wijących się pośród niej ścieżek. Niemniej, podobny efekt można stworzyć celowymi zabiegami także w miejskim ogrodzie. Przy tego typu koncepcjach musimy jednak rozważyć, czy aranżacja ta będzie pasowała do stylistyki naszego domu. Doskonale komponuje się z domami z drewna lub cegły, dlatego bardzo często spotkać go można w pobliżu letnich posiadłości i podmiejskich zabudowań. Obecnie przeżywa swój renesans towarzysząc budynkom stylizowanym na dawne dworki. Miejsca takie zachwycają bogactwem kolorów i różnych gatunków roślin, gdzie duża ilość ozdobnych i barwnych kwiatów przeplata się z trawą, ziołami oraz liściastymi gatunkami drzew i krzewów. Sielankowy klimat pomogą wprowadzić malwy, piwonie, lilie, hortensje i nagietki, a także rozłożyste grusze, jabłonie czy śliwy. To co istotne w tego typu ogrodach, to zachowanie pozoru jak największej naturalności. Grządki i kwiatowe rabaty nie mogą przypominać idealnie przyciętej i rozsadzonej w jednej linii roślinności cechującej francuskie ogrody. Jeśli pozwala na to przestrzeń pokusić się można o wprowadzenie dodatkowych elementów ogrodu warzywnego.

Sielankowy krajobraz w miejskiej dżungli
kostka brukowaInspirowane prowincją ogrody nie od dziś cieszą się ogromnym powodzeniem pośród osób ceniących sobie piękno nieskrępowanej natury. Tworząc tego typu koncepcje, nie można zapomnieć także o nawierzchni, która obok drzew i kwiatów decyduje o charakterze posesji. W przypadku nawierzchni doskonale sprawdzają się kostki brukowe przypominające kolorystyką i formą stare cegły, jak np. Polbruk Napoli. Obijane brzegi brukowych elementów, uzyskane dzięki celowemu zabiegowi postarzania sprawiają, że ścieżki wyglądają jakby od wielu lat stanowiły integralną część ogrodu. Ze stylistyką rustykalną ogrodów oraz barwną roślinnością współgrać także będą kostki o ciepłej czerwono-brązowej kolorystyce - trapezowe kostki Polbruk Carmino czy geometryczne elementy Polbruk Granito.

Charakterystyczny dla takich ogrodów jest pozorny nieład i przypadkowość, którą uporządkować można tworząc rabaty przy użyciu palisad lub murków. Dodatkowo, krajobraz wzbogacić można meblami z nieheblowanych desek lub wikliny, drewnianej altany, niewielkich płotków, czy koszyków. Wszelkie dodatki powinny być jak najbardziej proste i naturalne, ponieważ styl rustykalny z zasady stroni od nowoczesności.

Ogród w stylu rustykalnym nie tylko roztacza niepowtarzalny urok polskiej prowincji, ale także, poza regularnym odchwaszczaniem i corocznym sadzeniem nowych roślin, nie wymaga zbyt skrupulatnej pielęgnacji, co pozwoli zarazem zaoszczędzić kilka dodatkowych chwil na rozkoszowanie się wypoczynkiem w jego sielskim otoczeniu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
2014-06-02 15:09:42
Tagi do artykułu: ogrody | kostka brukowa | ścieżki | kwiaty | rabaty | altany | styl rustykalny
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
kostka brukowa

Kompozycje z kostki brukowej

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dekoracyjny ogródek przed domem

ogrody
Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.

Sposoby na piękną działkę

ścieżka
Początek wiosny to znakomity czas na zagospodarowanie działki. Sprawdź jakie elementy należy wziąć pod uwagę w projekcie, aby przeistoczyć ją w oazę, w której po ciężkim dniu pracy można się zrelaksować.

Dystyngowana elegancja angielskich ogrodów

nawierzchnie
Bujna roślinność, bogactwo kolorów, wypielęgnowany trawnik w odcieniu soczystej zieleni i elementy małej architektury nawiązujące do minionych epok – to niewątpliwie główne, choć nie jedyne znaki rozpoznawcze nastrojowych, angielskich ogrodów. Harmonijnym uzupełnieniem aranżacji inspirowanej wiktoriańską epoką są także kręte ścieżki, wijące się pośród drzew i ozdobione mozaikowymi wzorami.

Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie

nawierzchnie
Styl rustykalny jest nam bliski, bo przywołuje obrazy babcinego ogrodu, w którym spędzaliśmy najpiękniejsze wakacje. Ogrodu zaaranżowanego z dużą swobodą, ocierającą się niemal o chaotyczność i przypadkowość, ale przy tym bajecznie kolorowego i magicznego, w którym wszystko się może zdarzyć.