X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak usunąć wilgoć na poddaszu?

W jakim celu stosuje się folie paroizolacyjne
W Polsce domy z poddaszem użytkowym są bardzo popularnym typem zabudowy. Na wysokim poddaszu aranżuje się przeważnie sypialnie oraz łazienki. To miejsce intymne przeznaczone do wyłącznego użytku domowników. Bywa, że pomieszczenia na poddaszu przegrzewają się latem a szybko wychładzają zimą i gromadzi się w nich para wodna. Jak usunąć wilgoć na poddaszu i prawidłowo je zaizolować?


Obecność nadmiernej wilgoci w domu nie musi jednoznacznie wskazywać na błędy budowlane. Na jesień i wiosnę ze względu na dużą ilość opadów zwyczajnie jest jej więcej w powietrzu. O tym, że wilgoć na strychu i poddaszu gromadzi się w nadmiarze bez względu na warunki atmosferyczne, może świadczyć zachowanie płyt gipsowych stosowanych najczęściej jako materiał wykończeniowy ścian. PoddaszeGips znakomicie absorbuje nadmiar wilgoci z otoczenia. Kiedy wchłonie jej zbyt wiele, żółknie a następnie pleśnieje od strony konstrukcji, do której został przykręcony.
Aby temu zapobiec, należy zastosować dobrą paroizolację lub regulatory pary. Paroizolacja powinna być przytwierdzona od wewnętrznej strony więźby, a od strony zewnętrznej powinna znaleźć się membrana wstępnego krycia lub ekrany dachowe.
Taka izolacja dachu pozwala na wydostawanie się nadmiaru wilgoci z całej powierzchni dachu od środka pomieszczenia na zewnątrz.
Regulatory pary natomiast umożliwiają jej przepływ w obu kierunkach. Jednak żeby prawidłowo spełniały swoją funkcję, należy je stosować wraz z membranami lub ekranami dachowymi.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-09 08:51:54
Tagi do artykułu: poddasze | wilgoć | membrana | ekrany dachowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza Galeria Dachy Dachy    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Adaptacja poddasza

poddasze
Adaptacja strychu bądź poddasza to doskonały pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Innym sposobem zagospodarowania jest samodzielnie funkcjonujący lokal mieszkalny. Wszystko zależy od idei i przydatności przestrzeni pod dachem.

Ozdoby na dach i doświetlenie poddasza

dach
Powszechny trend wśród pokryć dachowych wskazuje na coraz częstsze użycie tradycyjnej dachówki. Odważni mieszkańcy domów pokrytych dachówką mogą nieco urozmaicić krajobraz instalując ozdoby na dach...

Aranżacja sypialni w zgodzie z naturą

sypialnia
Wśród wielu trendów, które przewijają się we wnętrzach, od kilku lat można dostrzec powrót do naturalnej, nieco ascetycznej aranżacji, która koresponduje z obecną modą na ekologię...