X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dom z prefabrykatów

budowa domu
Już dawno minęły czasy, kiedy budowa domu trwała latami. Obecnie istnieją rozwiązania, które pozwalają na postawienie solidnego i trwałego domu w znacznie krótszym czasie. Prefabrykaty, bo o nich mowa, to rozwiązanie, które ma na celu maksymalnie uprościć budowę wymarzonego domu i skrócenie czasu jej trwania. Dzięki temu domy prefabrykowane zyskują coraz większe uznanie i cieszą się rosnącym zainteresowaniem.


Prefabrykaty to gotowe elementy budowlane, drewniane, betonowe bądź ceramiczne, które z fabryki dostarczane są na plac budowy i tam są montowane. Takimi gotowymi elementami są ściany czy fragmenty stropów, a nawet przestrzenne moduły stanowiące połowę lub ćwiartkę domu.

Prefabrykaty drewniane
budowa domuWbrew pozorom, domy wybudowane przy pomocy gotowych, drewnianych elementów prefabrykowanych są wytrzymałe – ich lekka konstrukcja uzyskuje wysokie parametry wytrzymałościowe. W porównaniu z domami murowanymi mają także ok. 15% większą powierzchnię wewnętrzną. Ich niewątpliwą zaletą jest także możliwość realizowania kolejnych etapów budowy, bez względu na temperaturę powietrza – poza fundamentami, taki dom z prefabrykatów nie wymaga żadnych prac mokrych. Rozwiązanie to daje także możliwość łatwej przebudowy i modernizacji – bez problemu przestawia się ściany, naprawia czy wymienia instalację.

Budowa domu z gotowych elementów modułowych to także w dużym stopniu energooszczędność. Domy drewniane zapewniają mieszkańcom przyjemny chłód latem i dobrą izolacyjność w zimie, przy minimalnych kosztach ogrzewania. Do ogrzania takiego domu można zużyć znacznie mniej energii niż w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Prefabrykaty betonowe
Dom keramzytowyŚciany prefabrykowane w tej technologii są trójwarstwowe. Składają się one z wewnętrznej betonowej warstwy konstrukcyjnej połączonej z zewnętrzną betonową warstwą elewacyjną nierdzewnymi łącznikami. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa izolacji termicznej o grubości 10-20 cm.

Gotowe elementy ścian posadowione są na fundamentach lub płycie fundamentowej. Szczeliny między płytami w warstwie elewacyjnej wypełniane są materiałem trwale elastycznym. Z kolei ściany działowe mają na końcach wyprofilowania na wpust i pióro, dzięki czemu można je łączyć ze ścianami konstrukcyjnymi. Następnie na tak przygotowanych ścianach układany jest strop.

W ścianach znajdują się także puszki i rurki, które służą do rozprowadzenia instalacji elektrycznej, a także bruzdy pod wszystkie instalacje. W taki sam sposób przygotowywane są ściany prefabrykowane ceramiczne, które murowane są z pustaków, najczęściej poryzowanych.

Czy warto budować dom z prefabrykatów?
budowa domuJest to coraz częściej zadawane pytanie przez osoby, które planują budowę domu. Dom wzniesiony z prefabrykatów jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą poświęcać dłuższego czasu na budowę domu w tradycyjny sposób. Warto kupić taki dom także, gdy dysponujemy gotówką i nie chcemy przetrzymywać jej zbyt długo, narażając się na spadek wartości złotówki. Ponadto dużą zaletą jest fakt, że całość domu wznoszona jest przez jedną ekipę, dzięki czemu zaoszczędzimy na czasie, a także możemy być pewni fachowego przygotowania i skoordynowania wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych.

Jednak nie warto budować takiego domu jeżeli nie dysponujemy całą gotówką i chcemy finansować budowę etapami. Dodatkowo trzeba się liczyć, że koszt budowy może być wyższy niż w przypadku tradycyjnej technologii.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
2016-03-15 09:08:14
Tagi do artykułu: budowa domu | prefabrykaty | pustaki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

System budowy domów z betonu komórkowego

beton komórkowy
Beton komórkowy jest jednym z najbardziej popularnych materiałów do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych. Charakteryzujące go wysoka izolacyjność cieplna, łatwość murowania oraz obróbki sprawiają, że zarówno inwestorzy indywidualni jak i deweloperzy coraz chętniej sięgają po lekkie, białe bloczki...

Dom modułowy

budowa domu
Domy modułowe z gotowych elementów, produkowanych w fabryce, to alternatywa dla tradycyjnych metod budowy domu. Technologia od wielu lat jest obecna na naszym rynku, jednak dopiero od niedawna zaczyna być dostrzegana i cieszy się coraz większym zaufaniem.

Wybór technologii budowy domu

budowa domu
Wybór technologii budowy domu dotyczy przede wszystkim wykonania konstrukcji nośnej i ścian zewnętrznych. Wciąż najwięcej domów powstaje w technologii tradycyjnej, murowanej. Warto wiedzieć, że odmiany dzisiejszej cegły, bloczków i pustaków znacznie różnią się od materiałów z których budowali nasi dziadkowie, a alternatywne metody pozwalają na wybudowanie domu szybciej i taniej.

Budownictwo prefabrykowane czy tradycyjne?

budowa domu
Elegancki i komfortowy dom, gotowy do zamieszkania po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy? Chociaż brzmi niczym bajka, jest to propozycja jak najbardziej realna. Wszystko za sprawą budownictwa prefabrykowanego. Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System sp. z o.o., wyjaśnia na czym polega idea domów z prefabrykatów i czym tego typu budownictwo różni się tradycyjnego, murowanego.