Nowoczesne projekty dworków

dworek

fot. dworek

Architektura polskich dworków wśród wielu z nas ciągle budzi zachwyt. Stylizowane na dworki projekty domów zajmują znaczną cześć dostępnej na rynku oferty biur architektonicznych. Współczesny polski dworek to połączenie tradycji z nowoczesnością i energooszczędnością.

Dworki były budowane już w epoce renesansu a ich charakterystyczna bryła przetrwała w budownictwie do XX wieku. Z zewnątrz taki dworek zachowuje typowe dla stylu elementy: bryłę opartą na planie prostokąta, symetryczne ukształtowanie elewacji, szeroki front, centralnie usytuowane wejście z charakterystycznym gankiem, obszerny, górujący nad niskimi ścianami dach oraz niepozorne okna. To, co wyróżnia dworki, to dbałość o detale i staranny dobór elementów wykańczających elewację.

Nowoczesny dworek
Miłośnicy tradycyjnych budowli bez problemu znajdą gotowy projekt dworku polskiego odpowiadający ich potrzebom. Współczesne projekty zachowują zasady szlacheckiej zabudowy. Dziś najczęściej są to domy parterowe z użytkowym poddaszem, w którym najczęściej urządzona jest strefa nocna mieszkańców. Wejście do budynku ozdobione jest kolumnami, które powinny być masywne. Taki ganek pełni nie tylko funkcję zadaszonego wejścia, ale także funkcję tarasu, gdzie rozgrywa się życie publiczne i prywatne. We współczesnych dworkach oprócz elewacji frontowej, budynek musi posiadać elewację ogrodową z obszernym i wielofunkcyjnym tarasem.

pałac

fot. pałac

Przeczytaj również: Piękne i trwałe schody tarasowe

Decydując się na budowę dworku lub rezydencji, warto zadbać zarówno o względy estetyczne, jak i praktyczne. W zależności od doboru materiałów budowlanych, technologii i instalacji, tak duży obiekt może zużywać znacznie mniej energii niż w przypadku tradycyjnych technologii. Dachy, mimo że przeważnie mają czterospadowy kształt, są droższe w budowie przez konieczność zastosowania obróbek, które będą chronić przed utratą ciepła przez połać.

Obecnie projekty dworków nie uwzględniają budynków gospodarczych czy wozowni. Zostały one zastąpione garażami, które często są wbudowane w bryłę budynku, tworząc harmonijną całość.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)