X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domek letniskowy może być dobrą inwestycją

działka rekreacyjne
Alternatywą dla wakacyjnych wyjazdów może być własny domek letniskowy. Szczególnie, gdy mamy już ulubione miejsce, w którym chcielibyśmy spędzać wolny czas. Jednak zakup takiej nieruchomości to spory wydatek. Skąd więc pozyskać fundusze na ten cel? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak wybrać najlepszy sposób finansowania domku letniskowego lub działki.


Zorganizowana przez biuro tygodniowa wycieczka może kosztować nawet kilka tysięcy. Doba w kilkuosobowym domku nad polskim morzem, w zależności od lokalizacji i standardu, to wydatek rzędu 200 zł do nawet 600 zł. Są to niemałe sumy, dlatego warto pomyśleć o zakupie nieruchomości, w której będzie można spędzać wczasy. Jednak jak podkreślają eksperci, w perspektywie kilku lat, ten duży ale jednorazowy wydatek, może przynieść oszczędności. Nieruchomość może być bowiem dobrą formą inwestycji oraz zabezpieczeniem na przyszłość.

łąkaWłasne miejsce na wakacje
Zakup własnego domku letniskowego jest dobrym pomysłem przede wszystkim dla osób, które mają określone preferencje odnośnie miejsca, gdzie najchętniej spędzają wczasy i nie zależy im na ciągłej eksploracji nowych. Dobrym pomysłem jest też wybór lokalizacji położonej blisko miejsca zamieszkania, który umożliwi nam wyjazd w każdej wolnej chwili, także na weekendy. Jest to idealne rozwiązania na późne lata, ponieważ będąc na emeryturze, na działce można spędzać właściwie wszystkie ciepłe miesiące w roku. Ponadto, domek letniskowy to doskonała opcja dla osób, które nie przepadają za zatłoczonymi kurortami, a wolą relaks w przyjaznym otoczeniu.

Ile kosztuje domek letniskowy?
Zakup domku letniskowego to niemały wydatek. Samo jego wybudowanie to koszt od kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w przypadku zakupu gotowej formuły domku drewnianego, nawet do kilkuset tysięcy złotych za postawienie całorocznego domu. - Przed zakupem warto zapoznać się z cenami gruntów budowlanych, bowiem w przypadku ziemi, podobnie jak innych nieruchomości, o cenie decyduje przede wszystkim lokalizacja. Bardzo dużo zależy od atrakcyjności terenu, zlokalizowania np. w okolicy jeziora, a także infrastruktury. – tłumaczy Bartosz Turek, ekspert Home Broker, Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). - Ponadto należy pamiętać, że utrzymanie domku przez cały rok to wydatki, nawet w okresie, kiedy nie jest on użytkowany. Dlatego przed zakupem konieczna jest kalkulacja czy stać nas na posiadanie takiej nieruchomości.

działka rekreacyjneA może ogródek działkowy?
Gdy zakup i utrzymanie domku letniskowego okazują się wydatkiem przekraczającym możliwości budżetu domowego, warto zastanowić się nad ogródkiem działkowym. Koszt jest dużo niższy, bowiem formalnie płaci się tylko za użytkowanie terenu. Wymagane jest jednak zapisanie się do Polskiego Związku Działkowców oraz uiszczenie wpisowego w wysokości 180 zł. Ponadto pobierana jest opłata tysiąca zł. Wkładu inwestycyjnego, który przeznaczany jest na modernizację działek. Największym wydatkiem jest odstępne, które w zależności od zależności od lokalizacji, wyposażenia ogródka, a także ewentualnego zabudowania na jego terenie, może się wahać od 7 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Jednak samo utrzymanie jest dużo niższe w stosunku do prywatnego domku letniskowego, bowiem opłata wynosi 19 gr za mkw., czyli przy przeciętnej wielkości działki wynoszącej 300 mkw. jest to 57zł rocznie. Obecnie głośno jest w mediach o planowych zmianach w ustawie o Rodzinnych Ogródkach Działkowych, które miałyby zmodyfikować ich status. Aktualnie użytkownicy ogródków działkowych zwolnieni są z podatku rolnego i od nieruchomości. Jeżeli zostaną one nałożone, roczne opłaty znacząco wzrosną. Za metr kwadratowy działki trzeba będzie zapłacić 45 gr. rocznie, a za powierzchnię użytkową altanki 7,66 zł. Przy 300 mkw. działki oraz 25 mkw. nieruchomości opłata wzrośnie z 57zł do 326,50 zł rocznie. Jest to znacząca różnica dla większości amatorów miejskich działek, którzy zdecydowali się na nie, ze względu na niskie koszty utrzymania.

Jak sfinansować taki zakup?
Niezależnie od preferowanej lokalizacji, zakup domku letniskowego czy ogródka działkowego to spory wydatek. - Często jedyną możliwością sfinansowania domku letniskowego jest wykorzystanie oszczędności lub zaciągnięcie kredytu w banku – tłumaczy Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus S.A.,(ZFDF). – Jeżeli planujemy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na ten cel, musimy pamiętać, że podstawą do jego udzielenia, będzie budowa nieruchomości całorocznej. W przypadku ogródków działkowych, nie jest możliwe otrzymanie takiego finansowania, bowiem formalnie nie stajemy się jego właścicielem, nabywamy jedynie prawo do użytkowania gruntu. Dogodnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel. Warunkiem jej otrzymania jest posiadanie nieruchomości nieobciążonej innym kredytem, na której bank może wpisać hipotekę i ustanowić zabezpieczenie. Jeżeli jednak nie spełniamy tych warunków jedynym dostępnym rozwiązaniem będzie pożyczka gotówkowa. – Taki kredyt jest jednak dużo droższy i udzielany na krótszy okres czasu. – dodaje ekspert ZFDF.

Domek letniskowy to inwestycja
W przypadku zakupu każdej nieruchomości należy myśleć długofalowo. Mimo, że zakup domku letniskowego jest droższy niż ogrodu działkowego, a także jest sporym wydatkiem w porównaniu do wyjazdu wypoczynkowego, stanowi dobrą inwestycją na lata. Ceny atrakcyjnych pod względem walorów rekreacyjnych gruntów rosną, można więc liczyć na zysk w przypadku sprzedaży nieruchomości. Dobrym sposobem na sfinansowanie bieżących opłat jest wynajmowanie domku w czasie, gdy my z niego nie korzystamy. Natomiast wartość własnego miejsca, gdzie czujemy się jak w domu, możemy z niego korzystać w każdej dogodnej chwili w gronie znajomych i rodziny jest nieoceniona.
2013-07-26 15:25:19
Tagi do artykułu: domki letniskowe | działki | ogródki działkowe | altanki
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
salony

Jak urządzić salon

Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Altany ogrodowe

altana
Altany ogrodowe są bardzo ciekawymi elementami małej architektury. Coraz częściej pojawiają się w naszym ogrodowym pejzażu. Mogą przybierać różne formy – od zielonej altany utworzonej z drzew i krzewów posadzonych blisko siebie aż po konstrukcję z dachem, drzwiami i oknami.

Jak ogrzać domek letniskowy?

grzejniki
Większość domków letniskowych ma konstrukcję drewnianą, rzadziej są to budynki murowane o charakterze całorocznym. Ze względu na słabą izolacyjność cieplną użytkuje się je głównie latem. Inwestując w ogrzewanie, możemy przedłużyć sezon działkowy nawet o kilka miesięcy. W ogrzewanym domku nie ominie nas hodowla nowalijek wiosną i sezon na grzyby jesienią.

Domek letniskowy

dom
Chyba każdy marzy, by posiadać własny domek letniskowy nad jeziorem lub na skraju lasu. Takie miejsce otoczone przyrodą, pozwoli chociaż na parę dni oderwać się od miejskiego gwaru. Budowa domku letniskowego jest doskonałą propozycją dla osób, które pragną relaksować się na łonie natury, nie tylko w okresie wiosenno-letnim.

Projekty domów typu bungalow

Domek letniskowy
Projekty domów typu bungalow były charakterystyczne dla stylu architektury kolonialnej. W Europie rozpowszechniły się dopiero na początku XX wieku jako rodzaj domku wypoczynkowego lub letniskowego. O ich popularności w Polsce słyszy się dopiero od kilku lat. W związku z tym pojawia się pytanie: czy warto budować dom „po amerykańsku”?