Dachówka ceramiczna – idealna w każdym stylu

Wyjątkowy wygląd, możliwość zastosowania na każdym rodzaju połaci i niezmiennie najwyższa jakość – to najważniejsze cechy dachówek ceramicznych. Wyróżniamy przynajmniej kilkanaście rodzajów dachówek – każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju domu. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Karpiówka

dachówki

fot. dachówki

To najmniejsza rozmiarami i najbardziej uniwersalna dachówka ceramiczna. Swoje możliwości najlepiej prezentuje na skomplikowanych połaciach, a prostym dachom dwuspadowym nadaje niezwykły, dworkowy charakter. Karpiówka nadaje się do krycia różnego rodzaju krzywizn, fal, tzw. wolich oczu oraz wieżyczek. Dachówkę można układać w tzw. łuskę lub koronkę.

Dachówka renesansowa

dachówki

fot. dachówki

Klasyczny kształt fali o czytelnym profilu, podkreślający pionowe linie połaci – tak w skrócie można opisać walory dachówki renesansowej. Należy ona do grupy dachówek zakładkowych, dobrze chroniących dom przed działaniem warunków atmosferycznych. Z uwagi na duże wymiary dachówek, ich układanie jest szybkie i łatwe, a połać ma relatywnie niski ciężar (poniżej 40 kg/m2).

Zobacz również: Program do kosztorysowania

Marsylka

dachówki

fot. dachówki

Cechą tej dachówki są dwa wyżłobienia (muldy), które tworzą delikatną fakturę dachu z gęstym światłocieniem widocznym na połaci. Marsylka dobrze sprawdzi się zarówno na nowych budynkach, jak i na klasycznych obiektach poddawanych renowacji. Duża szczelność dachu krytego Marsylką umożliwia zastosowanie tej dachówki na dachach o niskim kącie nachylenia.

Holenderka

dachówki

fot. dachówki

Przekrój dachówki w kształcie litery S sprawia, że połać dachu zyskuje "pofalowany" wygląd. Dzięki zastosowaniu zamków pionowych i poziomych, Holenderki są wyjątkowo szczelne. Dachówki te stosuje się wszędzie tam, gdzie inwestor lub architekt poszukuje klasycznej, falistej formy. Zaletą jest też relatywnie niskie zużycie – do przykrycia jednego metra kwadratowego połaci wystarczy zaledwie 11 dachówek.

Dachówka płaska

dachówki

fot. dachówki

Ta nowoczesna dachówka daje wrażenie gładkiego, pozbawionego faktury dachu. Dachówka płaska daje projektantom duże możliwości kształtowania estetyki budynku. Dzięki prostej, "czystej" formie doskonale sprawdza się na obiektach o nowoczesnej i nietypowej architekturze. Co ciekawe, może być stosowana nie tylko do krycia dachów, ale także jako warstwa elewacji.

Dachówka reńska

dachówki

fot. dachówki

Spokojny, klasyczny wygląd – to największe zalety domu krytego tego rodzaju dachówką. Dzięki szczególnemu ukształtowaniu zamków bocznych zapewniają bardzo dobry odpływ wody z dachu Dachówki reńskie nazywa się także suwakowymi – można je przesuwać, co znacznie ułatwia wykonanie przekładek dachowych. Tego rodzaju dachówki to również dobre rozwiązanie ze względów ekonomicznych.

Dachówka romańska

dachówki

fot. dachówki

Szlachetny kształt tej dachówki to efekt połączenia prostej linii dachówki listwowej z falą typową dla esówki. Łagodnie zaokrąglony profil dachówki romańskiej podkreśla harmonię dachu zarówno w budynkach o klasycznej, jak i awangardowej formie architektonicznej. Dachówki romańskie dostępne są w wyjątkowej, "śródziemnomorskiej" gamie kolorystycznej.

Mnich-Mniszka

dachówki

fot. dachówki

Ta dachówka jest wizytówką stylu rustykalnego, odpowiedniego dla miłośników tradycji i włoskich krajobrazów. Zasada układania w parze (stąd nazwa), wyrazisty profil i niepowtarzalne załamanie światła na połaci nadal wzbudzają duże zainteresowanie inwestorów i projektantów. Te tradycyjne dachówki przeżywają aktualnie swoją kolejną młodość – są niezastąpione w przypadku projektów stylizowanych na klasyczne.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)