Termoizolacja garażu i piwnicy

Wakacyjne remonty przeprowadza się nie tylko w celu usunięcia usterek, odświeżenia elewacji i wnętrz. Są one także okazją do przygotowania domu na mokre i mroźne pory roku. Aby poprawić komfort cieplny nadchodzącym sezonie grzewczym i oszczędzić na ogrzewaniu warto sprawdzić izolacyjność termiczną stropu w piwnicy, oraz ścian w przylegającym do budynku garażu.

Czasem, aby poprawić komfort cieplny w pomieszczeniach mieszkalnych trzeba wyjść do piwnic, garaży, warsztatów, pracowni, spiżarni, pralni, suszarni, narzędziowni i schowków. Ściany, które współdzielą ze częścią mieszkalną są często nieprawidłowo ocieplone. Bywają źródłem zimna i wilgoci, kurzu i brudu, a czasem też „domem” dla rozmaitych stworzeń, takich jak: owady, myszy, ptaki i nietoperze.

Izolacja

Zobacz również: Skórzane inspiracje
ocieplanie

fot. ocieplanie

Ocieplenie zimnych ścian i stropów pomieszczeń o charakterze gospodarczym jest najprostszym rozwiązaniem. Jakość drzwi wejściowych także ma znaczenie. Stolarka o słabych właściwościach izolacyjnych naraża strefę mieszkalną na nieustanny napływ chłodnego powietrza. Jeśli układ obiektu uwzględnia specjalną strefę przejściową między pomieszczeniami. Korytarzyk z wycieraczką oraz drzwiami na wejściu i wyjściu może stać się buforem chroniącym kuchnię, łazienkę, salon czy sypialnię przed zimnem.

Przygotowanie
Jeśli w garażu i piwnicy nie ma instalacji grzewczych, termomodernizację warto zacząć właśnie od nich. Także okna i drzwi tych pomieszczeń muszą być solidnie uszczelnione. W piwnicy wskazane jest też ocieplenie stropu, przez który przedostaje się do mieszkania znaczna część zimna. – Montaż termoizolacji polega na przymocowaniu płyt z wełny mineralnej specjalnym klejem – mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Nie wymaga mechanicznego mocowania łącznikami, a warstwy: gruntująca i wierzchnia (farba strukturalna) nakładane są przez natrysk bezpośrednio na wełnę. Ocieplona i wykończona powłoką tynkarską powierzchnia nabiera jednocześnie pożądanych walorów akustycznych.

Regularna konserwacja to podstawa
Po ociepleniu i remoncie pomieszczenia odizolowane od części mieszkalnej należy regularnie wietrzyć, sprzątać i kontrolować w celu zachowania odpowiedniej wilgotność powietrza.
Trzeba pamiętać o tym, że budynek tworzy jednolitą przestrzeń, a każdy zaniedbany pod względem technicznym i estetycznym zakątek może wpływać na jakość życia w nim. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)