10 powodów, aby zbudować dom z ceramiki

pustaki ceramiczne

fot. pustaki ceramiczne

Prawie połowa indywidualnych inwestorów w Polsce decyduje się na budowę domu z pustaków ceramicznych – wynika z danych serwisu Oferteo.pl. Dlaczego Polacy tak wysoko cenią właśnie tą technologię?

Trwałość
Budynki wykonane z pustaków ceramicznych są wytrzymałe i stabilne – duża nośność pustaków umożliwia wznoszenie zarówno domów jednorodzinnych, jak i kilkupiętrowych bloków mieszkalnych. Pustaki ceramiczne są też całkowicie niepalne. Budowle ceramiczne powstawały już kilka tysięcy lat temu. To najlepsze świadectwo trwałości tego materiału.

Odprowadzanie wilgoci
Ściana wykonana z pustaków ceramicznych zapewnia odpowiednie odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń. Mikropory w strukturze materiału pozwalają na swobodny przepływ pary wodnej przez ścianę, co uniemożliwia gromadzenie się wilgoci wewnątrz budynku, a tym samym m.in. powstawanie pleśni i rozwój grzybów.

Przeczytaj również: Moskitiery

Parametry akustyczne
Zarówno pustaki, jak i dachówki ceramiczne są bardzo skutecznym izolatorem akustycznym. W domach wykonanych z ceramiki nie są uciążliwe zarówno odgłosy ruchu ulicznego, jak i zjawisk atmosferycznych. Pustaki świetnie nadają się również jako materiał do budowy na terenach szczególnie narażonych na hałas, m.in. w pobliżu lotnisk, zakładów przemysłowych czy wiaduktów kolejowych.

Parametry termiczne
Pustaki ceramiczne są również dobrym izolatorem termicznym. Sprawdzają się w lecie, nie dopuszczając do przegrzewania się pomieszczeń, a także w zimie – zatrzymując ciepłe powietrze wewnątrz domu. Przy zastosowaniu pustaków o odpowiedniej grubości nie jest konieczne stosowanie dodatkowej izolacji termicznej. Dachówki ceramiczne doskonale sprawdzają się też w domach z użytkowym poddaszem.

Wyjątkowy styl
Domy wykonane z ceramiki mają unikalny, klasyczny wygląd. Dachówki ceramiczne produkowane są w wielu różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu materiał ten dobrze wygląda w zestawieniu z klasycznym budownictwem, jak i w nowoczesnych konstrukcjach. Dopełnieniem "klasycznego" wyglądu domu są cegły lub płytki klinkierowe na elewacji budynku.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Sprawdzona jakość
Ceramika to najstarszy materiał do budowy domów. Domy wykonane z cegieł lub pustaków ceramicznych przetrwają najgorsze warunki atmosferyczne i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Taki dom bez wątpienia będzie służył przez wiele pokoleń.

Innowacyjne technologie
W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym ważny jest ciągły rozwój technologii. W przypadku ścian z pustaków ceramicznych takimi „nowinkami” są pustaki szlifowane łączone ze sobą w technologii suchej zaprawy. Dzięki temu czas murowania można skrócić aż o połowę!

Łatwa budowa
Pustaki ceramiczne chętnie wybierają inwestorzy, którzy decydują się na budowę w tzw. systemie gospodarczym – czyli na samodzielne wykonanie większości elementów. Murowanie ścian z pustaków jest relatywnie najłatwiejsze i nie wymaga wykorzystywania specjalistycznych narzędzi.

Kompletny system
Na rynku dostępne są kompletne systemy oferujące przygotowanie domu z wyrobów ceramicznych od fundamentu aż po dach. Decydując się na jeden z systemów zdecydowanie ułatwiamy pracę wykonawcy – wszystkie elementy będą idealnie, „fabrycznie” spasowane. W systemie Porotherm dostępne są pustaki na ściany konstrukcyjne i działowe, belki i pustaki stropowe, nadproża, a także dachówki ceramiczne.

Ceramika jest najpopularniejsza w Polsce!
Budowa domu to kosztowna inwestycja. Z oczywistych względów nie jest to więc dobry moment na eksperymenty – z takiego założenia wychodzi zdecydowana większość polskich inwestorów. Według danych serwisu Oferteo.pl aż 44 proc. użytkowników wybiera ceramikę jako materiał do budowy domu. Tak duża popularność ceramiki to również większa liczba ekip specjalizujących się w tej technologii i w konsekwencji niższe koszty wykonawstwa.

Więcej zalet ceramiki w budownictwie na stronie: www.dlaczegoceramika.plREKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)