Komfort snu

sypialnia

fot. sypialnia

Spokojny, niezakłócony sen wpływa na dobre samopoczucie i utrzymanie wysokiego poziomu energii w ciągu dnia. Pomimo tego, że głównym zadaniem snu jest regeneracja organizmu i przynoszenie ukojenia, nie zawsze tak się dzieje. Jedną z przyczyn może okazać się źle dobrany materac. Jak zatem wybrać, by dobrze spać?

Zobacz również: Odnawiamy stare meble

Wiedza na wagę dobrego snu
Według najbardziej ogólnej klasyfikacji materace można podzielić na piankowe, sprężynowe i lateksowe. Każdy z tych typów odznacza się innymi właściwościami – Dokonując wyboru materaca, kierujmy się wskazaniami zdrowotnymi, dopasujmy go do wzrostu, masy ciała, a także uwzględnijmy to, czy będziemy na nim spać sami, czy z drugą osobą – mówi Gabriel Gdula, ekspert marki Agata Meble. Naczelna zasada głosi: dobry materac dostosowuje się do ciała, a nie odwrotnie. Aby jednak tak się stało, przed zakupem zwróćmy uwagę na kilka czynników, które potem pozwolą na zdrowy, regenerujący sen.

1. Twardy czy miękki?

materac

fot. materac

Twardość materaca jest odczuciem indywidualnym, uzależnionym od wagi, a także od dotychczasowych przyzwyczajeń związanych ze snem, w tym przede wszystkim od poprzedniego miejsca spania. Producenci z reguły oferują materace o trzech stopniach twardości. Punktem wyjściowym do określenia tego czynnika jest najczęściej waga 80 kg i przyjmując tę wagę za graniczną, materace można podzielić na te, dla osób do 80 kg, powyżej tej wagi i powyżej 100 kg. Każdy może też indywidualnie ocenić twardość materaca. Przykładowo, osoba o wadze 50 kg może uznać materac średnio twardy za twardy, a z kolei dla osoby o wadze 100 kg taki materac pewnie wyda się za miękki. Dlatego według eksperta tak ważne jest, by przed zakupem wypróbować materac, położyć się na nim i zobaczyć, jak reaguje on na nasze ciało.

2. Różna waga, te same problemy
Do zakłócenia snu może także przyczynić się także druga osoba, która w nocy obraca się, wskutek czego materac przenosi drgania, a nasz sen jest zaburzony. W ofertach producentów znajdziemy jednak takie materace, które ograniczają oddziaływanie jednej śpiącej osoby na drugą do minimum – tłumiąc lub całkowicie eliminując drgania. – Przed dokonaniem zakupu pary powinny rozważyć, czy preferują spać na dwóch oddzielnych materacach czy na jednym – mówi Gabriel Gdula. – Jeśli do spania osobno nie jesteśmy przekonani, a waga partnera lub partnerki znacznie różni się od naszej, dobrym rozwiązaniem będzie zakup jednego materaca, ale z funkcją eliminowania drgań. W ofercie Agata Meble do takich materaców należą wszystkie modele z opcją Dual Sleep, w tym między innymi Dual Vita i Arkadia Fit – dodaje ekspert. Pomocna może okazać się również kieszeniowa konstrukcja sprężyn, umożliwiająca dostosowywanie się materaca do różnych stopni nacisku uzależnionych od masy ciała.

3. Uzdrawiająca moc pokrowca

materac

fot. materac

Wnętrze materaca jest bardzo ważne. Jednak nie mniej ważną rolę odgrywa warstwa zewnętrzna, czyli rodzaj zastosowanego pokrowca. Zdejmowana obudowa, nadająca się do prania lub czyszczenia, pomoże zachować higienę i ograniczyć rozwój alergenów. W sklepach można znaleźć na przykład modele dla alergików, nasączone aloesem, zapobiegające rozwijaniu się roztoczy i pleśni, nasączone drobinami bursztynu, z metalizowaną nicią podnoszącą właściwości antybakteryjne, a także z włóknami celulozy – regulujące wilgotność.

4. Kluczowe 5 minut
O tym, czy wybrany model jest właściwie dopasowany do naszej sylwetki i stanu zdrowia, decyduje przeważnie pierwsze pięć minut od położenia się na materacu. Jeżeli w tym czasie poczujemy odprężenie i rozluźnienie mięśni całego ciała, oznacza to, że materac został dobrze dobrany. Należy także zwrócić uwagę na kształt kręgosłupa podczas leżenia na boku. – Na odpowiednim materacu kręgosłup powinien zachować linię zbliżoną do prostej – wyjaśnia ekspert z Agata Meble. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających dobrać materac do sylwetki i masy ciała jest także nakładana na materac mata sensoryczna. Po podłączeniu do komputera mata umożliwia ocenienie krytycznych obszarów ciała, rozmieszczenia nacisku i wytypowanie newralgicznych miejsc wymagających wsparcia.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)