X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Komfort snu

sypialnia
Spokojny, niezakłócony sen wpływa na dobre samopoczucie i utrzymanie wysokiego poziomu energii w ciągu dnia. Pomimo tego, że głównym zadaniem snu jest regeneracja organizmu i przynoszenie ukojenia, nie zawsze tak się dzieje. Jedną z przyczyn może okazać się źle dobrany materac. Jak zatem wybrać, by dobrze spać?


Wiedza na wagę dobrego snu
Według najbardziej ogólnej klasyfikacji materace można podzielić na piankowe, sprężynowe i lateksowe. Każdy z tych typów odznacza się innymi właściwościami - Dokonując wyboru materaca, kierujmy się wskazaniami zdrowotnymi, dopasujmy go do wzrostu, masy ciała, a także uwzględnijmy to, czy będziemy na nim spać sami, czy z drugą osobą – mówi Gabriel Gdula, ekspert marki Agata Meble. Naczelna zasada głosi: dobry materac dostosowuje się do ciała, a nie odwrotnie. Aby jednak tak się stało, przed zakupem zwróćmy uwagę na kilka czynników, które potem pozwolą na zdrowy, regenerujący sen.

1. Twardy czy miękki?
materacTwardość materaca jest odczuciem indywidualnym, uzależnionym od wagi, a także od dotychczasowych przyzwyczajeń związanych ze snem, w tym przede wszystkim od poprzedniego miejsca spania. Producenci z reguły oferują materace o trzech stopniach twardości. Punktem wyjściowym do określenia tego czynnika jest najczęściej waga 80 kg i przyjmując tę wagę za graniczną, materace można podzielić na te, dla osób do 80 kg, powyżej tej wagi i powyżej 100 kg. Każdy może też indywidualnie ocenić twardość materaca. Przykładowo, osoba o wadze 50 kg może uznać materac średnio twardy za twardy, a z kolei dla osoby o wadze 100 kg taki materac pewnie wyda się za miękki. Dlatego według eksperta tak ważne jest, by przed zakupem wypróbować materac, położyć się na nim i zobaczyć, jak reaguje on na nasze ciało.

2. Różna waga, te same problemy
Do zakłócenia snu może także przyczynić się także druga osoba, która w nocy obraca się, wskutek czego materac przenosi drgania, a nasz sen jest zaburzony. W ofertach producentów znajdziemy jednak takie materace, które ograniczają oddziaływanie jednej śpiącej osoby na drugą do minimum – tłumiąc lub całkowicie eliminując drgania. – Przed dokonaniem zakupu pary powinny rozważyć, czy preferują spać na dwóch oddzielnych materacach czy na jednym – mówi Gabriel Gdula. – Jeśli do spania osobno nie jesteśmy przekonani, a waga partnera lub partnerki znacznie różni się od naszej, dobrym rozwiązaniem będzie zakup jednego materaca, ale z funkcją eliminowania drgań. W ofercie Agata Meble do takich materaców należą wszystkie modele z opcją Dual Sleep, w tym między innymi Dual Vita i Arkadia Fit – dodaje ekspert. Pomocna może okazać się również kieszeniowa konstrukcja sprężyn, umożliwiająca dostosowywanie się materaca do różnych stopni nacisku uzależnionych od masy ciała.

3. Uzdrawiająca moc pokrowca
materacWnętrze materaca jest bardzo ważne. Jednak nie mniej ważną rolę odgrywa warstwa zewnętrzna, czyli rodzaj zastosowanego pokrowca. Zdejmowana obudowa, nadająca się do prania lub czyszczenia, pomoże zachować higienę i ograniczyć rozwój alergenów. W sklepach można znaleźć na przykład modele dla alergików, nasączone aloesem, zapobiegające rozwijaniu się roztoczy i pleśni, nasączone drobinami bursztynu, z metalizowaną nicią podnoszącą właściwości antybakteryjne, a także z włóknami celulozy – regulujące wilgotność.

4. Kluczowe 5 minut
O tym, czy wybrany model jest właściwie dopasowany do naszej sylwetki i stanu zdrowia, decyduje przeważnie pierwsze pięć minut od położenia się na materacu. Jeżeli w tym czasie poczujemy odprężenie i rozluźnienie mięśni całego ciała, oznacza to, że materac został dobrze dobrany. Należy także zwrócić uwagę na kształt kręgosłupa podczas leżenia na boku. - Na odpowiednim materacu kręgosłup powinien zachować linię zbliżoną do prostej – wyjaśnia ekspert z Agata Meble. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających dobrać materac do sylwetki i masy ciała jest także nakładana na materac mata sensoryczna. Po podłączeniu do komputera mata umożliwia ocenienie krytycznych obszarów ciała, rozmieszczenia nacisku i wytypowanie newralgicznych miejsc wymagających wsparcia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Sypialnie
2013-11-07 10:33:27
Tagi do artykułu: materace | Agata Meble | meble
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Gdzie? Co? Za ile? Kupujemy meble.

meble do sypialni
Jeszcze parę lat temu planując kupno nowych mebli do domu, zazwyczaj udawaliśmy się na okoliczny rynek i tam wybieraliśmy z tego co akurat stało. Wiadomo, wybór był słaby, jakość tych produktów również pozostawiała wiele do życzenia. Często będąc w odwiedzinach u sąsiadki dostrzegaliśmy, że ma taką samą kanapę czy szafę co my. Na szczęście w obecnych czasach nie jesteśmy skazani na to, co akurat stoi na placu targowiska. Powstało wiele dużych i bardzo dobrze zaopatrzonych sklepów (chociaż biorąc pod uwagę ich rozmiary lepsze będzie określenie salonów) meblowych. Wybór w nich jest naprawdę imponujący, a każdy na pewno znajdzie coś unikatowego dla siebie. Liderami w sprzedaży mebli na pewno należy uznać: Forte, Abra, Vox, Agata Meble czy Bodzio.

Stwórz własny komplet wypoczynkowy

salon
Niegdyś meblami wyznaczaliśmy granice stref w mieszkaniu. Dziś to one dostosowują się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Takie cechy posiadają modne i ergonomiczne meble wypoczynkowe o niezwykle energetyzujących kolorach z serii Cube.

Calmo – wypoczywaj zdrowo!

meble do salonu
Funkcjonalne, wygodne, a może designerskie – jakie meble najlepiej sprawdzą się w salonie? Ciężko znaleźć modele, które spełniłyby wszystkie trzy wymagania, ale na szczęście jest to możliwe! Wypoczynek Calmo od Agata Meble łączy ergonomię i komfort użytkowania, zachwycając nowoczesnym designem.

Elegancki styl kolonialny

salon
Styl kolonialny łączy w sobie europejską klasykę i prostotę z afrykańską energią i azjatyckim szaleństwem kolorów. Prawodawcami tego eklektycznego połączenia mebli i materiałów z różnych kontynentów są założyciele brytyjskich kolonii w Afryce i Azji z XIX wieku. Kontynuując ich dzieło nadal ulegamy urokowi eleganckich wnętrz, pełnych masywnych mebli i dodatków z epoki wiktoriańskiej, przełamanych dzikością wpływów orientalnych.