X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak sprawdzić dewelopera?

budowa
Kupno mieszkania lub domu to dla wielu ludzi inwestycja życia, ponieważ wiąże się z podjęciem zobowiązania finansowego na wiele lat. Ważne jest więc komu powierzamy pieniądze, zwłaszcza wtedy, gdy przyszłe lokum jest w trakcie realizacji. Jak wybrać najlepszego dewelopera i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?


Ustawa deweloperska, która weszła w życie w kwietniu br. znacznie ułatwia zadanie potencjalnemu inwestorowi. Wszystkie istotne formalne informacje dotyczące dewelopera znajdują się bowiem w prospekcie informacyjnym. Jest to bowiem zestandaryzowany zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji, a także na temat sytuacji prawnej i finansowej spółki, m.in. informacje o ewentualnie prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera.

Oprócz tego warto dowiedzieć się, czy interesująca nas inwestycja objęta jest rachunkiem powierniczym, na które nabywcy wpłacać będą pieniądze przeznaczone na zakup nieruchomości. Dzięki niemu pieniądze wpłacane przez inwestorów są bezpieczne, nawet wtedy, gdy deweloper ogłosi upadłość. Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz, nabywcy sami mogą podjąć decyzję o kontynuacji inwestycji lub o odzyskaniu wpłaconych kwot z rachunku powierniczego. Pomimo zapisu wielu deweloperów wciąż unika stosowania rachunków powierniczych. Być może z czasem zmaterializuje się główny cel wprowadzenia ustawy deweloperskiej, czyli ryzyko utraty przez nabywcę środków pieniężnych wpłaconych na konto dewelopera w wyniku jego upadłości lub przerwania inwestycji.

Kiedy weryfikacja dewelopera od strony formalnej przebiegnie pomyślnie warto sprawdzić dodatkowo jak po kilku latach wyglądają oddane przez niego budynki. W tym celu najlepiej jest zasięgnąć informacji z pierwszej ręki – od samych lokatorów, czy w budynku i mieszkaniach nie wystąpiły jakieś większe usterki, a jeśli miały miejsce to jak do ich usuwania podszedł deweloper. Informacji można także poszukać w internecie, np. na forach internetowych. Przeglądając fora warto mieć na uwadze fakt, że z reguły głos zabierać będą osoby niezadowolone.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Nadzór i odbiory
2013-09-26 09:41:42
Tagi do artykułu: kupno mieszkania | umowy | deweloperzy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
kran

Zmiękczacze wody

Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych.
domy jednorodzinne

Kupno domu – porady

Zakup domu zwykle poprzedzony jest długim okresem poszukiwań. Jednak kiedy nareszcie znajdzie się ten wymarzony, nie warto ulegać emocjom i bez zastanowienia biec do banku.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak kupić mieszkanie i nie żałować?

projektowanie
O czym należy pamiętać kupując nieruchomość od dewelopera? Na co zwrócić uwagę, by nie żałować swojej decyzji, nie stracić pieniędzy i cieszyć się wymarzonym mieszkaniem bez usterek?

Ranking najbezpieczniejszych deweloperów

budowa
Kupno mieszkania od dewelopera jest łatwiejsze i tańsze, jeśli firma budująca nasze M jest pozytywnie postrzegana przez bank. Rzadko osoby noszące się z zamiarem zakupu mieszkania zdają sobie z tego sprawę. Home Broker opublikował listę deweloperów najchętniej obsługiwanych przez banki...

Ekspercki odbiór mieszkania

mieszkanie
Każdy, kto kupuje nowe mieszkanie od dewelopera, chce mieć pewność, że jest ono perfekcyjnie zrealizowane w każdym szczególe. Gwarancję najwyższej jakości będziemy mieć jedynie, gdy właściwie dokonamy jego odbioru. Jak to zrobić?

Czym jest program Rodzina na Swoim?

klucze
Coraz wyższe odsetki oraz wahania kursów walut powodują, że ludzie planujący zakup własnego mieszkania czy domu poszukują sposobów na obniżenie opłat. Szansę taką dają dopłaty programu rządowego Rodzina na Swoim, którego popularność wciąż rośnie...