X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kupno domu – porady

domy jednorodzinne
Zarówno kupno domu, jak i jego budowa wiążą się z dużym wydatkiem. Najczęściej jest to inwestycja na całe życie, dlatego budzi wiele emocji. Jak rozsądnie wybrać dom na lata, w którym będą dorastały dzieci, a z czasem również i wnuki? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kupna u notariusza?


Zakup domu zwykle poprzedzony jest długim okresem poszukiwań. Jednak kiedy nareszcie znajdzie się ten wymarzony, nie warto ulegać emocjom i bez zastanowienia biec do banku. Zanim zapadnie ostateczna decyzja, trzeba sprawdzić kilka ważnych informacji, zadbać o odpowiednie dokumenty i poznać procedury związane z transakcją.

Po pierwsze należy dokładnie obejrzeć dom i MPZP dla obszaru, w jakim się znajduje. Być może w niedalekiej przyszłości, w pobliżu powstanie uciążliwy węzeł komunikacyjny lub hałaśliwy przemysł. W tym celu wystarczy udać się do Urzędu Gminy, gdzie znajdują się odpowiednie dokumenty udostępniane na miejscu do wglądu.

Po drugie, bardzo ważny jest stan techniczny domu. Aby dowiedzieć się wszystkiego o kondycji budynku i ewentualnych inwestycjach remontowych, które należałoby wykonać w najbliższej przyszłości, warto zatrudnić eksperta. Fachowiec oceni stan wentylacji, stolarki, tynków, przyłączy, murów, instalacji i urządzeń grzewczych. Jeśli cena transakcyjna nie jest adekwatna do stanu technicznego budynku, opinia eksperta będzie dobra podstawą do negocjacji ze sprzedającym.

Porady przy kupnie domu dotyczą także rozeznania stanu prawnego nieruchomości. Osoba sprzedająca musi być właścicielem domu lub posiadać do tego stosowne uprawnienia, np. być użytkownikiem wieczystym. Takie informacje są zapisane w dziale drugim księgi wieczystej. Dział trzeci informuje z kolei o obciążeniach ciążących na nieruchomości, np. o hipotekach.

Na koniec dobrze jest porównać wpis i wyrys z ewidencji gruntów do danych ujawnionych w pierwszym dziale księgi. Zostaną one bowiem przytoczone w części umowy transakcyjnej, która opisuje nieruchomość.

Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Koszty sporządzenia takiego dokumenty pokrywa nabywca wraz z wynagrodzeniem dla notariusza, podatkiem od czynności cywilno-prawnych i opłatą sądową za wpis do księgi wieczystej o nowym właścicielu. Warto także wcześniej dowiedzieć się, jaka będzie wysokość tych wszystkich należności by ująć je np. we wniosku kredytowym. Oprócz upragnionego kompletu kluczy, sprzedawca ma obowiązek przekazać nabywcy komplet niezbędnych dokumentów dotyczących nieruchomości, w tym pozwolenie na budowę, dokumentację architektoniczną i dziennik budowy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2016-06-21 22:12:48
Tagi do artykułu: inwestycje | Kupno domu | Księga wieczysta | akt notarialny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
kran

Zmiękczacze wody

Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych.
Mieszkanie w stanie surowym

Protokół odbioru mieszkania

Długo wyczekiwany moment odbioru kluczy do naszego M. właśnie nadszedł. Jednak niech nasza radość nie przyćmi zdrowego rozsądku. Zanim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je dokładnie obejrzeć. Bardzo dokładnie. Najlepiej z zaprzyjaźnioną osobą z branży budowlanej.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kupno domu - poradnik

dom jednorodzinny
Kupno domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka. Wiąże się nie tylko z wydaniem sporej sumy pieniędzy, ale bardzo często ma również wymiar emocjonalny. Dom będzie nam służył przez długie lata. To w nim będą dorastać nasze dzieci, to tu będziemy dzielić z najbliższymi nasze troski i radości. Dlatego decyzja o zakupie domu musi gruntownie przemyślana...

Nieruchomości zabytkowe - prawo pierwokupu

zabytki
Nieruchomości zabytkowe stały się na przestrzeni ostatnich kilku lat cenionym dobrem inwestycyjnym. Nabywcy budowli zabytkowych muszą mieć świadomość, że ich prawo do eksploatowania takiej nieruchomości będzie w pewnej mierze ograniczone...

Umowa przedwstępna kupna – sprzedaży

długopis
Umowa przedwstępna kupna – sprzedaży, która została poprawnie sformułowana, powinna chronić interesy kupującego i sprzedającego. Forma i zawartość dokumentu jest bardzo ważna. To pewnego rodzaju „przyrzeczenie” sprzedaży/kupna przed zawarciem ostatecznej umowy i dokonaniem transakcji pieniężnej.

Przekształcanie spółdzielczych praw do lokalu w prawo odrębnej własności

paragraf
Procedura ustanowienia odrębnej własności lokalu rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowanego stosownego wniosku. Finalnie, wnioskodawca i spółdzielnia podpisują umowę o przeniesienie własności lokalu w formie aktu notarialnego z wpisem do księgi wieczystej.