X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Energooszczędne rozwiązania – racjonalny wybór

okno
W trakcie zimy, nawet niezbyt surowej, następują największe w ciągu roku straty energii cieplnej, a skutki nieszczelności w oknach i drzwiach są szczególnie odczuwalne. Wiąże się to ze spadkiem komfortu użytkowania budynku oraz zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie. Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej jest korzystne nie tylko dla domowego budżetu, ale także środowiska.


Poprawę bilansu energetycznego budynku można uzyskać dzięki ociepleniu ścian, wyeliminowaniu mostków termicznych i zastosowaniu stolarki o podwyższonych parametrach termicznych. – W ostatnich latach świadomość konsumentów znacznie wzrosła. Poszukują oni stolarki energooszczędnej, która pomoże ograniczyć koszty eksploatacji domów i mieszkań – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej – Świadomi inwestorzy sięgają po nowoczesne wyroby, zapewniające wysokie parametry termiczne. Jest to racjonalny wybór, gdyż niskie zużycie energii przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego – dodaje.

Sposób na oszczędność
drzwi tarasoweAby uzyskać oszczędności i zapewnić sobie komfortowe użytkowanie budynku, należy działać kompleksowo. Jeśli ocieplimy dom, jednocześnie zostawiając w nim np. starą, zniszczoną stolarkę, to osiągnięte efekty nie będą w pełni satysfakcjonujące. Z punktu widzenia termoizolacyjności ważną rolę spełniają okna, które są strażnikiem komfortu życia, domowego zacisza i ciepła. Powinniśmy więc szukać stolarki okiennej o wysokich parametrach technicznych - Nieszczelne okna mogą powodować w domach jednorodzinnych straty energii rzędu 15 do 25% – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę wyrobów z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej, członka Związku POiD – Wyraźnie widać zmianę w podejściu naszych Klientów do kwestii energooszczędności. Coraz częściej wybierają oni np. okna z wkładami trzyszybowymi z wypełnieniem z argonu, które pozwalają na podniesienie termoizolacyjności stolarki. Istotne znaczenie ma również rodzaj materiału używany do wzmocnienia konstrukcji ramy okiennej i skrzydła okna. Dobrym rozwiązaniem są dostępne w naszej ofercie okna, wyposażone we wzmocnienia termiczne wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych, wypełnionych pianką poliuretanową. Taka budowa wzmocnienia pozwala na obniżenie współczynnika przenikania ciepła i zapewnia skuteczną izolację termiczną – dodaje ekspert MS więcej niż OKNA.

Budynek tani w eksploatacji
oknaOprócz zastosowania energooszczędnych materiałów budowlanych przy budowie lub remoncie domu, oszczędności energii można także uzyskać w trakcie codziennej eksploatacji budynku. Pozwalają na to zaawansowane technologicznie rozwiązania, wykorzystywane w nowoczesnych oknach i drzwiach. - Drzwi tarasowe to łatwy dostęp do ogrodu lub tarasu, dopływ naturalnego światła i energii słonecznej oraz rozległy widok na zewnątrz. Aby zapewnić im dobrą termoizolacyjność, niezbędne jest wykorzystanie masywnych profili i potrójnych pakietów szybowych, co ma wpływ na wagę całej konstrukcji. Dzięki dostępnym w naszej ofercie specjalnym okuciom, możliwe jest wykonanie dużych i ciężkich drzwi tarasowych uchylno-przesuwnych o wysokim poziomie ochrony termicznej, takim jak w stolarce przeznaczonej do budynków niskoenergetycznych. Szerokość pojedynczego skrzydła może wynosić 2 m, a wysokość 2,7 m – niemalże od podłogi do sufitu – tłumaczy Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku PoiD. Dla osób poszukujących oszczędności, dobrym pomysłem jest także wybór stolarki z okuciami okiennymi z ukrytymi zawiasami, oferowanymi przez Roto. Zapewniają one przyleganie uszczelki do ościeżnicy na całym obwodzie skrzydła, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie strat energii nawet o 10%.

Dobrze zainwestowane środki przeznaczona na energooszczędną stolarkę okienną i drzwiową, oznaczają tanią eksploatację budynku przez długie lata. Dzięki „ciepłym" oknom i drzwiom, nawet przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach pogodowych, nie musimy odkręcać kaloryfera na najwyższy stopień. Oszczędzające energię rozwiązania z zakresu stolarki otworowej łączą w sobie korzyści ekonomiczne i ekologiczne, związane ze zmniejszoną emisją CO2 i zanieczyszczeń do atmosfery. Wybór najwyższej generacji stolarki otworowej decyduje o charakterystyce energetycznej budynku i jest inwestycją, która szybko się zwróci.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stolarka
2014-01-20 09:54:46
Tagi do artykułu: okna | mostki termiczne | drzwi | stolarka okienna | współczynnik przenikania ciepła
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna Galeria Tarasy Tarasy Galeria Drzwi Drzwi  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Energooszczędne i bezpieczne drzwi tarasowe

drzwi tarasowe
Taras, patio czy ogród zimowy to miejsca, w których można znaleźć chwilę relaksu po długim dniu spędzonym w pracy. Miejsca te mają dodatkową zaletę - pozwalają domownikom cieszyć się pięknym widokiem niezależnie od pory roku. Jednak, by móc w pełni korzystać z dobrodziejstwa, jakie ze sobą niosą, warto zadbać o to, by były nie tylko funkcjonalne, ale także energooszczędne i bezpieczne. To zadanie, jakie spełniać powinny odpowiednie okna i drzwi zastosowane w dużych przeszkleniach.

Perfekcyjne dopasowanie stolarki zewnętrznej

drzwi
Projekty nowoczesnych domów charakteryzuje kompatybilność proporcji, kształtów i odcieni uzyskiwanych dzięki starannemu doborowi materiałów wykończeniowych. Ważną rolę kompozycyjną odgrywa stolarka okienna, której odpowiednie rozmieszczenie, wzór i kolor pozwolą podkreślić styl elewacji. Harmonia wzoru i koloru stolarki zewnętrznej, w połączeniu z wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej, to klucz do udanego projektu domu.

Pokój z widokiem

Okna
Dużo naturalnego światła, większa powierzchnia, przez którą ogrzeje się dom w słoneczne dni, a także wysoki prestiż – to główne zalety wielkoformatowych przeszkleń wykorzystywanych w budownictwie mieszkalnym. Ich zastosowanie daje także możliwość wzbogacenia bryły budynku i uzyskanych jasnych przestronnych wnętrz.

Prawdziwa wizytówka Twojego domu

salon
Dobrze wkomponowane w bryłę budynku dodają mu charakteru i podnoszą jego wizualną atrakcyjność. Umiejętnie użyte, pozwalają nawet w małych wnętrzach uzyskać wrażenie dużej, otwartej przestrzeni. Zastosowane w nich rozwiązania i nowoczesne technologie pomagają nie tylko oszczędzać energię, ale także zwiększyć komfort naszego życia. Okna i drzwi – bo o nich mowa – przeszły w ostatnich latach prawdziwą ewolucję i stały się niezwykle ważnym elementem współczesnej architektury.