X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Inteligentny dom - czy warto?

Inteligentny dom
Każdy z nas budując upragniony dom, marzy, aby był on bezpieczny, przytulny i komfortowy. Aby osiągnąć taki cel, nie tylko warto zasięgnąć rad architektów wnętrz, ale także zastanowić się nad instalacją nowoczesnych technologi w postaci systemu inteligentnego zarządzania domem.


Inteligentny dom to połączenie instalacji elektrycznej z inteligentnym sterowaniem integrującym elektrykę, system alarmowy czy ogrzewanie. Taki system zwany SNG uczy się zachowań domowników i przykładowo podczas dłuższej nieobecności domowników odtwarza pewne czynności np. włączenie świateł czy podnoszenie rolet.

Aby mieć inteligentne systemy w domu, już na etapie wnoszenia budynku lub jego remontu należy instalację elektryczną wyposażyć w odpowiednie kable magistralne czy puszki kieszeniowe. Dzięki nim domowa instalacja elektryczna zostanie wzbogacona o nowe funkcje, które bez problemu będą mogły współpracować z innymi systemami w domu.

inteligentny domInteligentny dom może być sterowany na trzy sposoby: za pomocą włączników i sterowników w panelu sterującym, przy pomocy pilota lub za pomocą aplikacji w telefonie czy komputera podłączonego do Internetu. Wykonuje on wszystkie wcześniej zaplanowane czynności, bez ingerencji domowników. Sercem takiej instalacji jest jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami. Dlatego też posiadając takie rozwiązanie w domu, nie będziemy musieli martwić się o pozostawione światło w pokoju – zostanie ono zgaszone a włączy się w momencie, gdy ktoś się w nim pojawi.

Inteligentne instalacje umożliwiają sterowanie niemal każdym systemem w domu. Rolety i żaluzje będą nie tylko ułatwiały utrzymanie w domu odpowiednich warunków termicznych, ale także kreowały odpowiednie sceny świetlne według indywidualnych potrzeb. Inteligentne ogrzewanie pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę w domu a zamontowane specjalne czujniki, w zależności od pogody i temperatury panującej za oknem, będą odpowiednio sterować zarówno domowym ogrzewaniem, jak i klimatyzacją. W razie pożaru inteligentny system powiadomi automatycznie straż pożarną, odłączy dopływ gazu a także ułatwi drogę ewakuacyjną odpowiednio podświetlając ciągi komunikacyjne. Ponadto zarządzaniu podlega także oświetlenie, które będzie włączało i wyłączało wybrane lampy w zależności od ruchów domowników.

dom inteligentynyInteligentna instalacja będzie także sterować systemem antywłamaniowym oraz czujnikami wiatru i deszczu, który podczas porywistego wiatru pozamyka wszystkie okna i rolety. Taki system można także zainstalować w ogrodzie, gdzie umieszczone w ziemi czujniki będą kontrolować wilgotność gruntu i w razie konieczności włączą, a następnie wyłączą zraszacze.

Dodatkowo można sterować sprzętem AGD, systemem bram wjazdowych czy ogrodowym oświetleniem. Rozwiązań jest wiele a wszystko zależy od naszych możliwości oraz zasobności portfela.

System inteligentnego sterowania domem pozwala zaoszczędzić energię elektryczną i cieplną. Ponadto pozwala zaoszczędzić czas wyręczając nas z wielu codziennych czynności.

Cena inteligentnego systemu sterowania domem przeważnie jest uzależniona od powierzchni domu oraz wymagań inwestora. Warto wiedzieć, że nie jest to najtańsza inwestycja, jednak po pewnym czasie użytkowania na pewno się zwraca.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologie
2016-08-16 19:15:38
Tagi do artykułu: domy | inteligentne domy | instalacje | rolety | ogrzewanie | oświetlenie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
Żarówka energooszczędna

Żarówki energooszczędne - proekologiczne światło

W ostatnim czasie bardzo modne stało się być proekologicznym. Zdrowe jedzenie, materiałowe siatki na zakupy, segregacja śmieci czy żarówki energooszczędne. No właśnie żarówki. Czy kupowanie ich to tylko moda poparta bajkami o ich małym zużyciu prądu, czy może jednak aż 80% oszczędność?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom
Jeszcze do niedawna niewielu z nas wiedziało co to jest inteligentny dom i czym się charakteryzuje. Często sądzono, że jest to budynek, który został wyposażony w drogie, zaawansowane technologicznie urządzenia. Nic bardziej mylnego.

Grzanie od podstaw

ogrzewanie podłogowe
W Polsce mieszkania i domy trzeba ogrzewać prawie przez trzy czwarte roku. Nawet latem zdarzają się tak chłodne wieczory, że mamy ochotę włączyć instalację grzewczą. Dlatego kwestia wybrania odpowiedniego sposobu zapewnienia sobie optymalnej temperatury w domu jest dla nas bardzo istotna.

Nowoczesne elewacje domów

drzwi zewnętrzne
Elewacja jest wizytówką domu. Jej wygląd jest tak samo ważny co wnętrze. Dlatego nic dziwnego, że mieszkańcom, zależy na tym aby była ona trwała i zachowała piękny wygląd przez długie lata.
Oprócz funkcji estetycznych, elewacja zewnętrzna powinna ochraniać budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi – przed deszczem, palącym słońcem, śniegiem, mrozem oraz przed działaniem zanieczyszczeń chemicznych.

Pracownia Domowe Klimaty

Logo Domowe Klimaty
Pracownia "Domowe Klimaty" powstała w 1991 roku. Na rynku projektów gotowych istniejemy od roku 1996. Posiadamy duże doświadczenie w projektowaniu domów.