Inteligentny dom – czy warto?

Inteligentny dom

fot. Inteligentny dom

Każdy z nas budując upragniony dom, marzy, aby był on bezpieczny, przytulny i komfortowy. Aby osiągnąć taki cel, nie tylko warto zasięgnąć rad architektów wnętrz, ale także zastanowić się nad instalacją nowoczesnych technologi w postaci systemu inteligentnego zarządzania domem.

Inteligentny dom to połączenie instalacji elektrycznej z inteligentnym sterowaniem integrującym elektrykę, system alarmowy czy ogrzewanie. Taki system zwany SNG uczy się zachowań domowników i przykładowo podczas dłuższej nieobecności domowników odtwarza pewne czynności np. włączenie świateł czy podnoszenie rolet.

Aby mieć inteligentne systemy w domu, już na etapie wnoszenia budynku lub jego remontu należy instalację elektryczną wyposażyć w odpowiednie kable magistralne czy puszki kieszeniowe. Dzięki nim domowa instalacja elektryczna zostanie wzbogacona o nowe funkcje, które bez problemu będą mogły współpracować z innymi systemami w domu.

inteligentny dom

fot. inteligentny dom

Inteligentny dom może być sterowany na trzy sposoby: za pomocą włączników i sterowników w panelu sterującym, przy pomocy pilota lub za pomocą aplikacji w telefonie czy komputera podłączonego do Internetu. Wykonuje on wszystkie wcześniej zaplanowane czynności, bez ingerencji domowników. Sercem takiej instalacji jest jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami. Dlatego też posiadając takie rozwiązanie w domu, nie będziemy musieli martwić się o pozostawione światło w pokoju – zostanie ono zgaszone a włączy się w momencie, gdy ktoś się w nim pojawi.

Inteligentne instalacje umożliwiają sterowanie niemal każdym systemem w domu. Rolety i żaluzje będą nie tylko ułatwiały utrzymanie w domu odpowiednich warunków termicznych, ale także kreowały odpowiednie sceny świetlne według indywidualnych potrzeb. Inteligentne ogrzewanie pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę w domu a zamontowane specjalne czujniki, w zależności od pogody i temperatury panującej za oknem, będą odpowiednio sterować zarówno domowym ogrzewaniem, jak i klimatyzacją. W razie pożaru inteligentny system powiadomi automatycznie straż pożarną, odłączy dopływ gazu a także ułatwi drogę ewakuacyjną odpowiednio podświetlając ciągi komunikacyjne. Ponadto zarządzaniu podlega także oświetlenie, które będzie włączało i wyłączało wybrane lampy w zależności od ruchów domowników.

dom inteligentyny

fot. dom inteligentyny

Inteligentna instalacja będzie także sterować systemem antywłamaniowym oraz czujnikami wiatru i deszczu, który podczas porywistego wiatru pozamyka wszystkie okna i rolety. Taki system można także zainstalować w ogrodzie, gdzie umieszczone w ziemi czujniki będą kontrolować wilgotność gruntu i w razie konieczności włączą, a następnie wyłączą zraszacze.

Dodatkowo można sterować sprzętem AGD, systemem bram wjazdowych czy ogrodowym oświetleniem. Rozwiązań jest wiele a wszystko zależy od naszych możliwości oraz zasobności portfela.

System inteligentnego sterowania domem pozwala zaoszczędzić energię elektryczną i cieplną. Ponadto pozwala zaoszczędzić czas wyręczając nas z wielu codziennych czynności.

Cena inteligentnego systemu sterowania domem przeważnie jest uzależniona od powierzchni domu oraz wymagań inwestora. Warto wiedzieć, że nie jest to najtańsza inwestycja, jednak po pewnym czasie użytkowania na pewno się zwraca.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)