X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Nie tak dawno temu i nie całkiem stąd daleko… prawieczny dąb zdecydował się zmienić kształt. Dawna forma zdała mu się nużąca, bo zostać w nić obleczony przed tysiącami lat. Podzielić się strapieniem z innymi drzewami, ale one, korząc się przed królewskim majestatem, milczały dyskretnie.


stółNie mieściło im się w szumiących koronach, że władca drzew pragnie zmian. I wtedy litościwy los postawił na drodze dębu twórczego znawcę natury drewna, Grebera. Rozumiejący mowę drzew artysta wysłuchał dębowej historii. Dzięki swej głębokiej wiedzy i demiurgicznej władzy przelał duszę dębu w nowy kształt. I stała się cisza. Las cały zastygł w zdumionym bezruchu niedowierzania. Bo oto przed jego oczami dokonał się cud. Na polanie, zamiast pogrążonego w melancholii króla drzew, stanęły oszałamiające minimalizmem dębowe meble Grebera…

Tak mogłaby się zacząć historia luksusowych mebli polskich artystów dębowego drewna – firmy Greber. Faktycznie, w tworzeniu litych, drewnianych dębowych mebli jest co? z magii.


Dąb – symbol siły, mocy, stałości i potęgi, za dotknięciem wyobraźni rękodzielnika plastycznie zmienia się w solidne, oszczędne w formie krzesła, ławy i stoły.

Od początku był dąb…
Jeśli dobrze przeszukać lamusy historii, okaże się, że dąb towarzyszy człowiekowi od początku istnienia. W mitach wielu kultur to drzewo symbolizuje wytrzymałość, długowieczność, nieśmiertelność. Stoi na stały zasad moralnych. Nieprzypadkowo pod dębem gromadziły się plemienne rady starszych, meble ogrodowewolni wojownicy. Tam obradowano w sprawach wymagających współudziału bóstw. Co ciekawe, słowo "druid" w wolnym tłumaczeniu z celtyckiego – oznacza maga dębu. Człowiek czerpał swoją siłę i mądrość z natury, utożsamiając się z dębem. Jego potęgą wspierali się Tezeusz i Herkules, których dębowe maczugi siały popłoch wśród wrogów. Majestatyczny dąb uznawany był przez człowieka za najstarsze z drzew, w którego koronie zamieszkuj? dusze przodków, służące potomkom radą w trudnych wyborach.Według niektórych mitów dąb był ojcem człowieka. Bo człowiek jest twardy i nieugięty, jak dąb wystawiony na szare wichury. Wiele jest analogii między ludzkim istnieniem, a trwaniem i potęgą dębu.

Zawładnąć dębem
A że istota ludzkiej egzystencji zmaga się z silniejszym od siebie przeciwnikiem, człowiek, dąb szanując i ceniąc, stara się go okiełznać i przysposobić do własnych potrzeb. Po to, by odrobina prawiecznej magii mu towarzyszyła. Jednak niewielu jest tych odważnych, bo i przeciwnik potężny i wiedzy do zawładnięcia jego naturę potrzeba. Kiedyś, w baśniach, radził sobie z królem drzew brutalny siłacz Wyrwidąb. Teraz – doceniona w Europie przez przyznanie ISO 9001:2000 – firma Greber subtelnie przeistacza dąb w niepowtarzalne arcydzieła sztuki użytkowej.

Dębowa równowaga
meble ogrodoweZnani w Europie twórcy od 2003 roku sygnują swoim nazwiskiem serię eleganckich mebli, tworząc rozpoznawalną i luksusową markę Greber. Wyjątkową cechą tych mebli jest harmonijne połączenie pełnego, ciężkiego, litego drewna z ażurowym rytmem poprzeczek w oparciach i siedzeniach krzeseł oraz ław. Piękna naturalnego drewna nie burz? metalowe wykończenia. Ukryto je w konstrukcji mebli, stosując je tylko tam, gdzie są absolutnie niezbędne.
Stoły, ławy i krzesła firmy Greber ujmują oszczędnością formy i minimalizmem dekoracyjnych detali. Kształtowane z pietyzmem krzywizny łuków i nóg mebli są wyjątkowo harmonijne. Gra cieni i świateł na naturalnej fakturze dębowego drewna uwidacznia rysunek słojów, dzięki czemu meble wywołują poczucie przytulności. Nie są ani zbyt ciemne, ani zbyt jasne – meble Grebera eksponują barwy natury.
Według starożytnych i średniowiecznych wierzeń dąb nie gnije i nie butwieje. Firma Greber, by wzmocnić doskonałe właściwości tego surowca, zabezpiecza swoje meble wysokiej jakości szwedzkimi impregnatami. Dzięki nim krzesła, ławy i stoły są doskonale odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Nie groźne im palące słońce czy zacinający deszcz. Król lasu - dąb - wprawdzie zmienić kształt, ale nie dobrano mu prawdziwej natury – tego, który radzi sobie z żywiołami.

Dębowy styl życia
Badania potwierdzają, że człowiek czuje się komfortowo wśród drewnianych mebli. Naturalny brąz drewna pozytywnie oddziałuje na zmysły i psychikę. Buduje poczucie zgodności z naturą, ciepła domowego ogniska. Drewno w domu to symbol spokoju, bezpieczeństwa i pewności. Zawarta w drewnie wieloletnia historia drzewa wpływa prawie magicznie na ludzką podświadomość. Drewno uczy dystansu, spowolnienia tempa życia, cierpliwości w dążeniu do celu. Podpowiada człowiekowi, że wszystko ma swój czas i miejsce. I nakazuje usiąść na egronomicznie wyprofilowanych krzesłach lub ławach Grebera, zapatrzyć się w niebo, poczuć wiatr na twarzy i na nowo odkryć istotę siebie. Drewno jest królewskie, stabilne, dostojne – jak tron. Przekazuje mądrość. Takich wrażeń nie dozna nikt, siedzący na krzesełkach z tworzywa sztucznego.
Dębowe meble Grebera czują się doskonale w ogrodzie, na tarasie, werandzie, ale i w domu. Przepięknie komponują się w jadalni, pasując do ascetycznych, nowoczesnych wnętrz.
Uniwersalne w odbiorze meble Grebera na stałe wnikną w kompozycję każdego ogrodu, niezależnie od tego, czy oszałamia nieokiełznaną dzikością, czy przyciąga oczy harmonią. Dąb wszędzie czuje się dobrze. Jego dusza przynależy naturze.
Solidny jak dąb sklep www.smakprostoty.pl z upodobaniem parafrazuje Kochanowskiego (którego duch, zauroczony meblami Grebera, mu to wybacza):

"Gościu, siądź na Greberze, a odpocznij sobie.
Zaznasz tutaj spokoju, przyrzekam ja Tobie…"

Zauroczeni pięknem dębowych mebli ogrodowych mogą je kupić wchodząc na stronę: Greber (link)

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek

http://geopoint-geodezja.pl/
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowa Domu
2014-10-31 10:23:19
Tagi do artykułu: meble | drewno | meble ogrodowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Stoły Stoły      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Creatio zmieni wnętrze Twojego domu

jadalnia
Nowy zestaw Creatio to propozycja do salonu, sypialni, jadalni, gabinetu oraz biura. Korpusy w kolorze wenge zostały zestawione z frontami na wysoki połysk w trzech odcieniach: białym, pomarańczowym i brązowym - charakteryzującym się egzotycznym usłojeniem - zebrawood.

Rok w ogrodzie - październik

krzew
Październik to miesiąc wielkich przygotowań. Rośliny i zwierzęta szykują się do zimy, a ogród staje się magicznym miejscem. Pod warunkiem, że słonko zagości w naszym domu i ozłoci okolicę. Ostatnie kwiaty astrów, krokusów jesiennych, rozchodników, zawilców i zimowitów ozdabiają jeszcze fragmenty ogrodu, ale jesienne liściaste dywany przypominają o tym, że kończy się rok.

Żywopłoty iglaste

żywopłot
Po kamiennych i ceglanych murach gęste żywopłoty są najbardziej szczelnym ogrodzeniem. I bez wątpienia najładniejszym. Idealne zarówno do formowania, jak i swobodne we wzroście pozwolą cieszyć swą odmiennością. Stanowiąc ochronę przed ruchem ulicznym, samochodami, pieszymi, czy sąsiadami będą stały na straży naszej prywatności. Wystarczy, że raz na jakiś czas poświęcimy im swoją uwagę. Żywopłot jest, bowiem inwestycją na lata.

Żywopłoty liściaste

żywopłot
Termin sadzenia roślin pod żywopłot zależeć będzie od roślin, które wybierzemy. Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli te wcześniej uprawiane w szkółkach i wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, tuż po zrzuceniu przez nie liści lub wczesną wiosną, przed rozwinięciem się pąków.