Co pod dachówkami? Jak wykonać krycie wstępne dachu

dach

fot. dach

Pokrycia dachowe wykonane z dachówek ceramicznych nie stanowią jednolitej warstwy, która byłaby całkowicie odporna na działanie wody i wiatru. Dlatego oprócz wyboru zewnętrznego pokrycia dachu równie ważny jest sposób jego zabezpieczenia od wewnątrz.

Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed działaniem warunków atmosferycznych to gwarancja komfortu mieszkańców i długowieczności pokrycia. Prezentujemy dwie najpopularniejsze metody krycia wstępnego dachów z ceramiki.

Żeby nie wiało i nie przeciekało…
Aby zlikwidować zjawisko podciekania wody pod pokrycie dachu, w przeszłości dachówki uszczelniano zaprawą. Taki sposób zabezpieczenia dachu miał jednak sporo wad – przede wszystkim zmniejszał paroprzepuszalność pokrycia i pogarszał wentylację domu. Najczęściej było to też rozwiązanie krótkoterminowe – woda opadowa wypłukiwała zaprawę, aż w końcu wilgoć przenikała do więźby dachowej. A to w konsekwencji groziło uszkodzeniem konstrukcji dachu.

Współcześnie takie rozwiązania stosuje się wyłącznie przy renowacji obiektów zabytkowych – i to najczęściej na wyraźne życzenie konserwatora zabytków.

pokrycie dachu

fot. pokrycie dachu

W nowoczesnych konstrukcjach dachowych rolę "uszczelniacza" przejęły warstwy wstępnego krycia – membrany i folie dachowe oraz tzw. sztywne poszycie, wykonywane najczęściej z desek i papy. To ostatnie rozwiązanie stanowi dodatkowe usztywnienie konstrukcji, ale jednocześnie jest dodatkowym ciężarem, jaki musi udźwignąć więźba dachowa. Z tego powodu wykonywanie sztywnego pokrycia zaleca się jedynie w uzasadnionych przypadkach – kiedy kąt nachylenia połaci wynosi mniej niż 25 stopni – i istnieje realne zagrożenie, że woda spływająca po pokryciu może się dostać do niższych warstw dachu.

Membrany dachowe
W przypadku dachów z pokryciem ceramicznym rozwiązaniem najbardziej efektywnym technologicznie i kosztowo są membrany dachowe. Producenci dachówek coraz częściej oferują własne rozwiązania systemowe w tym zakresie. Na przykład w przypadku systemu Koramic, firmy Wienerberger, dostępne są membrany – trójwarstwowe Koramic Classic Light oraz wzmocnione czterowarstwowe Koramic Classic Super.

Z uwagi na swoje funkcje, nowoczesne membrany dachowe składają się najczęściej z kilku warstw. Materiał ma za zadanie zatrzymać wodę opadową i ochronić przed wiatrem przy jednoczesnym odprowadzeniu nadmiaru wilgoci z wnętrza domu.

Stosowanie membran dachowych znacznie obniża ciężar całkowity dachu (o ok. 10 kg/m2) i skraca czas wykonania dachu. Co ważne, membrany wytrzymają kilkadziesiąt lat użytkowania, zapewniając niezmienne parametry wiatro- i wodoszczelności, a także paroprzepuszczalności.

Klasyka czy nowoczesność?
Przed podobnym dylematem staje niemal każdy inwestor, który decyduje się na pokrycie wykonane z dachówek ceramicznych. Membrany dachowe – jako produkt relatywnie młody – wciąż budzą pewne obawy inwestorów. Są one jednak nieuzasadnione – biorąc pod uwagę parametry tych materiałów, a także fakt, że membrany i folie dachowe są z powodzeniem stosowane w budownictwie jednorodzinnym już od 15 lat.

Pamiętajmy również, że wykonanie krycia wstępnego z wykorzystaniem membrany znacznie skraca czas wykonania dachu. Różnice widać w szczególności przy kryciu dachów o skomplikowanej konstrukcji – czterospadowych, wyposażonych w lukarny czy "wole oczy". W takim przypadku wykonywanie pełnego deskowania będzie zdecydowanie bardziej kosztowne i czasochłonne.

Wybór metody krycia wstępnego wyznacza również sposób wykończenia poddasza od wewnątrz. Wykonanie pełnego deskowania usztywnia konstrukcję dachu i umożliwia montaż okładzin wewnętrznych bezpośrednio do więźby dachowej. W przypadku membran konstrukcja dachowa jest mniej sztywna i może w niewielkim stopniu "pracować" przy silnych podmuchach wiatru. W związku z tym zaleca się stosowanie elastycznych mocowań płyt – najczęściej z wykorzystaniem specjalnych wieszaków.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)