Angoba czy glazura? Rodzaje powłok dachówek ceramicznych

Kształt i kolor – to podstawowe kryteria wyboru dachówek. Jednak o ostatecznym wyglądzie dachówki decyduje powłoka, jaką zostanie ona pokryta. Prezentujemy najpopularniejsze sposoby wykańczania dachówek ceramicznych.

Powłoki, jakimi pokrywane są dachówki ceramiczne, wpływają na wygląd dachówki, ale również mogą zmieniać ich właściwości. To również od rodzaju powłoki zależy ostateczna cena dachówek. Warto zatem wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne wykończenia i co z tego wynika dla inwestorów.

dachówki

fot. dachówki

Dachówka naturalna
Jest to najbardziej „klasyczna” dachówka w ofercie producentów. Charakteryzuje się lekko porowatą i matową powierzchnią. Należy również liczyć się z tym, że w dachówkach naturalnych mogą występować drobne różnice w odcieniu dachówek – nawet jeśli pochodzą one z tego samego wypału. Chropowata powierzchnia może z biegiem lat ulec zabrudzeniu, a także zachodzić mchem.

Zobacz również: Zimą zadbaj o ciepły dom

Ze względu na względnie krótki i mało skomplikowany proces produkcji, dachówki naturalne są tańsze od angobowanych i glazurowanych. Doskonale sprawdzają się w starym budownictwie oraz wszędzie tam, gdzie inwestorowi zależy na zachowaniu klasycznego wyglądu domu. To dlatego dachówki tego typu ciągle są w sprzedaży i cieszą się sporym zainteresowaniem klientów – króluje oczywiście, wyjątkowo popularna w naszym kraju, czerwona karpiówka.

Dachówka angobowana

dachówki

fot. dachówki

Technologia angobowania polega na pokryciu powierzchni dachówki warstwą glinki z domieszką barwników. Dodatkową warstwę podaje się metodą natryskową, a po jej wysuszeniu dachówka jest dopiero wypalana w piecu. Ta technologia pozwala na uzyskanie gładszej powierzchni i bardziej jednolitego koloru. Dachówki angobowane posiadają też niewielki połysk, ale nie jest on tak widoczny, jak na dachówkach glazurowanych. Dużym plusem jest również znacznie mniejsza – w porównaniu do dachówek naturalnych – podatność na zabrudzenia i zachodzenie mchem.

Tego typu dachówki są aktualnie najbardziej popularne wśród polskich inwestorów. Dachówka angobowana swój sukces zawdzięcza szerokiej palecie kolorystycznej, lekko połyskującej i łatwej w utrzymaniu powierzchni, a także korzystnemu stosunkowi jakości do ceny.

Na rynku dostępne są również dachówki z warstwą angoby szlachetnej. Dzięki dodaniu w procesie technologicznym większej ilości składników szkliwiących (najczęściej jest to kwarc) mają one większą połyskliwość, niż zwykłe angoby.

dachówki

fot. dachówki

Dachówka glazurowana
Dzięki glazurowaniu, dachówki uzyskują specyficzny połysk, a także bardzo gładką powierzchnię – znacznie gładszą, niż w przypadku dachówek angobowanych. Glazurowanie umożliwia wykonanie dachówek w wyjątkowo intensywnym kolorze. Łatwo się o tym przekonać, porównując dachówki z jednego koloru, ale z różną powłoką.

Ze względu na swoje właściwości, dachówki glazurowane to najwyższa półka cenowa w grupie dachówek ceramicznych. Są one jednak stosunkowo popularne wśród polskich inwestorów – dzięki swojemu połyskowi sprawdzają się na nowoczesnych konstrukcjach, gdzie doskonale współgrają m.in. ze szkłem oraz drewnem. Nie bez znaczenia pozostaje również wyjątkowa trwałość powłoki. Dachówki glazurowane zachowują niezmieniony wygląd przez wiele lat i są praktycznie bezobsługowe – brud osiada na nich wyjątkowo opornie, nie rozwija się również mech i grzyby.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
3 (1 głos)