X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ściany jednowarstwowe

ściana jednowarstwowa
Ściana jednowarstwowa gwarantuje prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Co więcej, ściana taka posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące ścianom wielowarstwowym. Właśnie dlatego dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych. Łatwo to wykazać analizując dwa popularne na polskim rynku produkty - czerwoną cegłę Porotherm i biały bloczek YTONG ENERGO, jak sama nazwa wskazuje przeznaczony do wznoszenia energooszczędnych ścian jednowarstwowych.


Najistotniejszą daną jest tzw. współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła, oceniający izolacyjność termiczną przegród budynku takich jak: ścian, dachów, podłóg i posadzek. Przykładowo ściana z pustaków Porotherm 44 Si posiada współczynnik 0,26. Jest to satysfakcjonująca wartości, jakkolwiek należy pamiętać, że podobny współczynnik (U=0,25) można uzyskać w przypadku cieńszej ściany wymurowanej z bloczków YTONG ENERGO o gr. 36,5 cm. Bloczki YTONG ENERGO 36,5 posiadają lepszą izolacyjność termiczną (λ = 0,095) niż pustaki Porotherm 44 Si, dzięki czemu ściana z nich wymurowania zajmuje mniejszą powierzchnię zachowując te same parametry cieplne – ściana z YTONG ENERGO 36,5 cm jest po prostu cieńsza, ale cieplejsza.Bardzo ciekawie wypada energooszczędne porównanie dwóch produktów – Porotherm 50 P+W oraz YTONG ENERGO 48 cm. Pierwszy przy zastosowaniu zaprawy ciepłochronnej, pozwala na wymurowanie ściany o współczynniku U=0,29. Tymczasem ściana z bloczków YTONG ENERGO 48 cm zapewni nam współczynnik U=0,19 W/m2K i to przy zastosowaniu zwykłej zaprawy do cienkich spoin. Tak dobrej izolacji termicznej ściany nie mógł wcześniej na naszym rynku zapewnić żaden produkt przy ścianie jednowarstwowej.

Energooszczędność jest cechą, która będzie charakteryzować budynek latami, ale stoimy przed dylematem czasu samej budowy. Inwestycja może się ciągnąć w nieskończoność – tymczasem ścianę jednowarstwową stawiamy znacznie szybciej, niż wielowarstwową! W przypadku metra kwadratowego ściany wielowarstwowej możemy potrzebować ułożenia nawet ponad stu elementów – przy użyciu olbrzymiej ilości zaprawy. W przypadku ściany jednowarstwowej musimy użyć tylko 16 pustaków Porotherm 44 Si na 1 m2 (zużywając około 30 litrów zaprawy). Jeszcze szybciej i przy jeszcze mniejszej ilości zaprawy powstanie ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO 36,5 cm. Przy ich zastosowaniu na 1 m2 potrzeba zaledwie 8,33 bloczka YTONG ENERGO, przy zużyciu od 5 do 7 litrów zaprawy na 1 m2! Wracając do energooszczędności tego rozwiązania – możliwość wystąpienia mostków termicznych przy użyciu mniejszej ilości bloczków i zaprawy jest minimalna.

W przypadku ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego YTONG, który jest wysoce paroprzepuszczalny, wyeliminowane zostaje również zjawisko kondensatu, powstawania grzybów czy pleśni na ścianach.

Podsumowując - ściana jednowarstwowa może być zdrową i energooszczędną ścianą – wszystko zależy od zastosowanych materiałów budowlanych i rozwiązań systemowych. Dlatego zawsze warto porównać współczynnik U ściany przy określonej jej grubości i policzyć ilość bloczków oraz zaprawy potrzebnych do wymurowania 1m2 ściany.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
2009-07-22 15:10:08
Tagi do artykułu: cegły | Porotherm | YTONG | pustaki | bloczki | ściany jednowarstwowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wybór technologii budowy domu

budowa domu
Wybór technologii budowy domu dotyczy przede wszystkim wykonania konstrukcji nośnej i ścian zewnętrznych. Wciąż najwięcej domów powstaje w technologii tradycyjnej, murowanej. Warto wiedzieć, że odmiany dzisiejszej cegły, bloczków i pustaków znacznie różnią się od materiałów z których budowali nasi dziadkowie, a alternatywne metody pozwalają na wybudowanie domu szybciej i taniej.

Ciepły i oszczędny dom dzięki ścianom bez docieplenia

pustaki i pianka
Ostatnie analizy rynku budowlanego pokazują, że w znacznym stopniu drożeją materiały izolacyjne. Ta informacja nie musi jednak zasmucać osób, które planują niebawem budowę domu. Można bowiem zastosować nowoczesne rozwiązania, jakimi są zewnętrzne ściany nośne niewymagające docieplenia. Dzięki jednowarstwowym ścianom budowa ciepłego i przytulnego domu staje się korzystniejsza ekonomicznie, łatwiejsza i szybsza w realizacji.

Od wizji do rzeczywistości – Wienerberger wprowadza przyszłościowe, niemal zero energetyczne standardy

dom jednorodzinny
e4 BRICKHOUSE 2020 produkuje więcej energii niż sam zużywa. Projekt największego na świecie producenta cegieł – firmy Wienerberger to kolejny ważny krok w stronę zrównoważonego budownictwa przyszłości.

Dryfix – innowacyjny system murowania na sucho

budowa domu
Murowanie na sucho to jedna z nowości, jakie w ostatnich latach pojawiły się w budownictwie mieszkaniowym. Zastosowanie pustaków szlifowanych montowanych na suchą zaprawę pozwala na skrócenie czasu murowania aż o połowę i znaczne ułatwienie procesu wznoszenia ścian.