X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Czym najlepiej docieplić budynek?

Docieplenia elewacji wykonuje się w celu zmniejszenia kosztów za energię w okresie grzewczym i klimatyzacji pomieszczeń w okresie letnim. Aby straty ciepła były jak najniższe, a inwestycja przyniosła zamierzony efekt w postaci obniżenia rachunków za ogrzewanie, należy wybrać odpowiednie materiały izolacyjne. Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając rodzaj izolatora?


Gdy ściany i podłogi w mieszkaniu są zimne w dotyku, a w budynku występuje nierówny poziom ogrzewania, ściany pokryte są pleśnią mimo regularnego otrzymywania wysokich rachunków za energię, oznacza to, że należy budynek ocieplić.

Prawidłowo wykonana termomodernizacja poprawi komfort cieplny i mieszkalny we wnętrzach. Przedtem jednak należy podjąć odpowiednie decyzje w zakresie dopasowania izolatora pod kątem metody docieplenia. O jakości i efektywności materiałów izolacyjnych decyduje przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda, która oznacza stosunek ustalonego strumienia ciepła przewodzonego przez warstwę materiału do spadku temperatury na grubość warstwy.

Styropian, czyli polistyren spieniony
Polistyren spieniony, potocznie zwany styropianem, ma postać lekkich białych granulek o porowatej strukturze, powstających poprzez spienienie granulek polistyrenu w procesie podgrzania pary wodnej. Materiał izolacyjny z polistyrenu spienionego są dostępne w sprzedaży uformowane w płytę, matę laminowaną papą lub w formie sypkiego granulatu, który powszechnie stosowany jest jako dodatek do tynków czy zapraw.

Najistotniejszym parametrem, który należy uwzględnić przy wyborze izolatora jest lambda (λ) o przedziale wartości od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im wartość lambdy jest mniejsza, tym styropian trudniej przewodzi ciepło, czyli w konsekwencji lepiej chroni budynek przed wychłodzeniem. Należy również pamiętać, iż grubość styropianu nie zawsze ma przełożenie na wartość tego istotnego współczynnika. Oznacza to, że podczas wyboru styropianu należy zwracać uwagę na wartość parametru przypisaną dla danego typu izolatora. Bywa, że cieńszy styropian ma wyższą lambdę niż grubszy.

Styropian jest materiałem samogasnącym klasy E i w przypadku wystąpienia kontaktu z ogniem nie pali się, a topi i zwęgla wydzielając przy tym sporą ilość dymu. Należy zaznaczyć, że po odjęciu źródła ognia od izolatora, materiał przestaje się palić, a co najważniejsze nie zapala się ponownie.

Polistyren ekstrudowany – styrodur, styropian XPS
Styrodur, czy inaczej styropian XPS jest materiałem podobnym do styropianu, jednak otrzymywanym w procesie spieniania, a następnie ekstrudowania polistyrenu z dodatkiem środka pianotwórczego, który poddaje się na działanie wysokiej temperatury oraz ciśnienia. ma większą wytrzymałość mechaniczną od styropianu i wyższe parametry izolacyjności termicznej. Parametr przewodzenia ciepła, czyli lambda, dla styropianu XPS wynosi od 0,027 do 0,040 W/(m K). Izolator ten, podobnie jak styropian jest materiałem samogasnącym klasy E.

Polistyren ekstrudowany sprzedawany jest najczęściej w postaci płyt o różnych strukturach - gładkich, wafla, wykończonych geowłókniną lub fizeliną filtracyjną, z frezowanymi rowkami drenażowymi.

Jest to doskonały izolator do ocieplania pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak ściany fundamentowe czy piwnice.

Wełna mineralna – izolator termiczny i akustyczny
Wełna mineralna znana jest ze swojej uniwersalności. To materiał izolacyjny, który powstał na bazie włókien skalnych i szklanych. W sprzedaży dostępna jest zarówno wełna kamienna (skalną) oraz szklana. Posiadają on zbliżone parametry techniczne.

Współczynnik przewodzenia ciepła przez wełnę mineralną wynosi od 0,031 W/mK do 0,045. Ponadto materiał dobrze tłumi hałas, dlatego budynki izolowane w tej technologii przepuszczają stosunkowo mało uciążliwych odgłosów z zewnątrz, których źródłem może być np. pobliska droga.

Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, o najwyższej klasie A1 - nie rozprzestrzenia płomienia, a co najważniejsze może działać jako zapora ogniowa przez około dwie godziny.  
Można ja kupić w postaci płyt i mat. Te pierwsze różnią się pod względem gęstości i twardości, a wybór odpowiednich uzależniony jest od rodzaju ocieplanych elementów budynku. Płyty twarde służą do izolacji podłóg poddaszy użytkowych, stropodachów i ścian zewnętrznych, a miękkie do ocieplenia podłóg poddaszy nieużytkowych, drewnianych stropów i sufitów podwieszanych. Maty z wełny mineralnej produkowane są z kamienia lub szkła i sprzedawane w postaci rulonów. Izoluje się nimi poddasza użytkowe i nieużytkowe, jak i nieużytkowe, a także podłogi na legarach. Wełnę mineralną można także wykorzystywać „luzem”, do ocieplania miejsc trudno dostępnych.

Celuloza – izolator z recyclingu
Celulozę uzyskuje się w drodze przetwarzania papieru gazetowego, zabezpieczonego retardantami i impregnatami. To bardzo ekologiczny sposób docieplenia ram drewnianych. Ocieplenia cząsteczkami celulozy wykonuje się na dwa sposoby - pierwszy polega na pneumatycznym wdmuchiwaniu włókien celulozy w przestrzenie, które występują w elementach konstrukcji budynku – jest to metoda tak zwana „na sucho”. Istnieje także sposób wykonania „na mokro”, w którym wykorzystuje się pompę wodną i dyszę natryskową. Tak zwilżony materiał nanosi się na powierzchnię ściany, po czym przykrywa suchym tynkiem lub płytami elewacyjnymi.

Współczynnik przewodzenia ciepła celulozy wynosi od 0,037 do 0,042 W/mK. Wniosek z tego taki, że materiał ten jest równie dobrym izolatorem, jak styropian czy wełna mineralna. Warto zaznaczyć, że celuloza doskonale eliminuje mostki cieplne, a wynika to z technologii jej nanoszenia.
Celulozę stosuje się do ociepleń ścian zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, stropów, poddaszy, dachów i sufitów.

materiały izolacyjne
Jak podkreśla Jarosław Konior, ekspert w dziedzinie termomodernizacji w firmie budowlanej Profil, przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego materiału warto skonsultować się ze specjalistą - Wybór optymalnej metody wiąże się z koniecznością uwzględnienia wielu parametrów. Nie bez znaczenia pozostaje również ocena stanu technicznego budynku, technologii, w jakiej został on wybudowany czy też jego położenia. Ponadto wybór technologii dociepleniowej wiąże się z koniecznością późniejszego wykończenia budynku, co w konsekwencji ma przełożenie na ogólny koszt całej inwestycji. Umiejętne wykorzystanie dostępnych technologii warunkuje więc zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej, a w konsekwencji pożądanych oszczędności finansowych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elewacyjne
2013-06-13 11:16:20
Tagi do artykułu: elewacje | materiały izolacyjne | termomodernizacja | styropian | Wełna mineralna
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
ocieplanie

Ocieplanie od wewnątrz

Prawidłową metodą termoizolacji budynku, jest ocieplanie ścian od zewnątrz, szczególnie w naszym klimacie. Wówczas, najłatwiej zlikwidować mostki termiczne. Ocieplanie pomieszczeń od środka, powinno być wykonywane tylko w ostateczności. To rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne, nieskuteczne, a na na dodatek zaszkodzić murom.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jakie materiały są potrzebne do ocieplenia domu?

ocieplanie
Do ocieplania domu można użyć styropianu albo wełny mineralnej. Jednak na efektywność i trwałość izolacji wpływ mają jeszcze inne czynniki, między innymi zmienna aura pogodowa, która nie zawsze sprzyja pracom termomodernizacyjnym.

Ładne i trwałe elewacje

dom jednorodzinny
Estetycznie wykonana elewacja jest wizytówką każdego domu. Różnorodność materiałów służących do jej wykonania daje architektom niemal nieograniczone możliwości kształtowania wyglądu ścian zewnętrznych. Podejmując decyzję o tym, czy zastosować cegłę, tynk czy też panele, należy uwzględnić nie tylko estetykę wykonania, ale również ich parametry techniczne.

Koszt ocieplenia domu

Ocieplenia domku jednorodzinnego
Materiały do ocieplenia domku jednorodzinnego to koszt od 30-40 zł za mkw, biorąc pod uwagę najtańsze możliwe rozwiązania materiałowe, czyli wykończenie tynkiem mineralnym, i użycie styropianu o grubości 12 cm. Zima się co prawda kończy, ale by dobrze przygotować się do następnej, trzeba kwestię ocieplenia przemyśleć, tym bardziej, że jest to inwestycja kosztowna.

Ściany jedno- czy dwuwarstwowe? Wady i zalety rozwiązań

budowa domu
Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu z pustaków ceramicznych często stają przed decyzją dotyczącą technologii wznoszenia ścian zewnętrznych. W Polsce najpopularniejsze są ściany jedno- i dwuwarstwowe. Prezentujemy wady i zalety obu rozwiązań.