X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Układanie nawierzchni z kostki brukowej

Kostka brukowa slider
Elegancka aranżacja przestrzeni wokół domu stanowi wizytówkę. Znaczenie ma nie tylko ciekawa roślinność, ale także ogrodowa nawierzchnia. Powinna być estetycznie wykonana oraz trwała w użytkowaniu. Materiałem, który może odmienić przydomową przestrzeń jest kostka brukowa.


Zaletą kostki brukowej jest duża gama kształtów, kolorów i wzorów. Bogaty asortyment pozwoli dopasować nawierzchnię do jej przeznaczenia czy formy architektonicznej budynku. Dodatkowo w przypadku ewentualnych napraw, nie ma potrzeby rozbierania całej nawierzchni.

Układanie kostki brukowej
kostka brukowaPodstawową rzeczą, o której należy pamiętać jest projekt nawierzchni. Pozwoli on określić wszystkie szczegóły związane z kształtem, kolorem i fakturą kostki brukowej, a także wyznaczy przebieg ścieżek, tarasów czy podjazdów.
Kostkę brukową można układać na dowolnie dużej przestrzeni bez potrzeby wykonania dylatacji. Warto jednak zadbać o odprowadzenie wody opadowej poprzez właściwe nachylenie nawierzchni w kierunku nieutwardzonego gruntu.

Układanie nawierzchni z kostki brukowej można podzielić na kilka etapów:
- korytowanie, czyli wykonanie zagłębienia w gruncie, odpowiadającego powierzchni przeznaczonej do ułożenia kostki. Jego głębokość zależy od rodzaju gruntu i przewidywanego obciążenia. Na gruncie piaszczystym i pod powierzchnie chodnikowe wystarczy 15-20 cm. Natomiast na podmokłych glebach lub do podjazdów dla aut ciężarowych wykop powinien mieć co najmniej 50 cm,
- montaż instalacji odwodnienia, szczególnie gdy kostka brukowa układana jest na dużej powierzchni, ponieważ w takim wypadku ciężko jest utworzyć odpowiedni spadek,
- ustawienie krawężników, które należy osadzić wzdłuż obramowania nawierzchni. Powinny one wyznaczać płaszczyznę nawierzchni,
- wykonanie podbudowy stabilizującej grunt oraz warstwy podkładowej. Polega ona na wysypaniu w przygotowanym wykopie pospółki lub tłucznia drogowego w celu wykonania warstwy stabilizującej. Warstwa podkładowa pozwala na równe ułożenie kostki brukowej i do jej wykonania wykorzystuje się piasek wymieszany na sucho z cementem. Całą powierzchnię wyrównuje się łopatą a następnie zagęszcza podkład przy użyciu wibratora powierzchniowego,
nawierzchnia- ułożenie i zawibrowanie powierzchni. Poszczególne elementy kostki układane są ciasno, jeden obok drugiego lub według określonego wzoru. Gdy cała powierzchnia pokryta jest kostką, za pomocą wibratora powierzchniowego z gumową nakładką ochronną ubija się elementy podłoża i ewentualnie koryguje niewielkie nierówności.

Na koniec rozsypuje się po powierzchni piasek, który wnika w szczeliny i klinuje kostki między sobą. Po zmieceniu nadmiaru piasku, nawierzchnia gotowa jest już do użytku.

Kostka brukowa – wzory
Duże nawierzchnie są doskonałym miejscem do układania wzorów, które wzbogacą kompozycję i urozmaicą przestrzeń. Warto jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością wykorzystanych kolorów. Większa różnorodność wzorów może wprowadzić wrażenie nieładu i chaosu. Z kolei do dekoracji małych powierzchni warto wybrać dwa kolory kostki brukowej, z czego jeden dominujący.

Kostka brukowa – ceny
To ile kosztuje kostka brukowa zależy od wielu czynników. Wpływ ma nie tylko to, ile m2 potrzebujemy na pokrycie nawierzchni, ale także wielkość kostki, ponieważ im jest ona mniejsza, tym jej ułożenie jest droższe. Decydując się na ułożenie ciekawych wzorów ogrodowej nawierzchni, także trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
2016-06-26 19:46:11
Tagi do artykułu: kostka brukowa | ścieżki | tarasy | nawierzchnie
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
kostka brukowa

Kompozycje z kostki brukowej

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jaka przestrzeń, taka kostka

nawierzchnia
Szlachetna kostka brukowa to materiał coraz chętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domu. Jej rodzaje i kolory dają wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania. Bywa, że jej wybór to proces podobny do wyboru podłogi w mieszkaniu. Od tego jak wyglądać będą ścieżki, tarasy i podjazdy zależy przecież jak prezentuje się cała posesja. Dlatego warto dołożyć szczególnych starań, aby wybrana nawierzchnia była właściwa i pasowała klimatem do naszego domu.

Atrakcyjny wygląd otoczenia domu

kostka brukowa
Otoczenie naszego domu powinno wyglądać atrakcyjnie przez cały rok. Pragniemy aby niezależnie od pogody, zawsze estetycznie wyglądała. Jest to możliwe, dzięki odpowiednim akcentom i dodatkom.

Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras
Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.

Magia egzotyki w polskich ogrodach

nawierzchnia
Stworzenie ogrodu śródziemnomorskiego w naszej strefie klimatycznej z pozoru wydaje się być trudnym, a nawet wręcz niemożliwym do wykonania zadaniem. Niestety uwarunkowania pogodowe ściśle determinują znajdującą się w nim roślinność. Nie zapominajmy jednak, że są jeszcze sposoby, aby nadać aranżacji egzotycznego charakteru.