X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak fugować gres?

fugowanie
Spoinowanie wykonuje się najwcześniej dwie doby po ułożeniu płytek ceramicznych. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje zaprawa klejowa do całkowitego związania i utwardzenia się. Dobrze dobrana i wykonana fuga zapewni właściwą pracę posadzki, nie będzie pękać ani się kruszyć.


Fugowanie posadzek powinno zacząć się od wyboru odpowiedniej fugi. Warto pojechać do marketu budowlanego z wycinkiem płytki ceramicznej, aby jak najlepiej dobrać produkt, zarówno pod względem specyfikacji i zastosowania, jak również estetycznym. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów zapraw do spoinowania. Nie wszystkie jednak nadają się do fugowania każdego rodzaju płytek.

Zaprawy cementowej nie powinno się stosować do powierzchni marmurowych. Ponadto nie jest ona odporna na działanie wody i środków chemicznych. Najczęściej służy do spoinowania w pomieszczeniach nie narażonych na działanie wody i wilgoci. Wersję zaprawy cementowej uelastycznionej stosuje się na powierzchniach odkształcalnych, jak płyty g-k i ogrzewanie podłogowe. Do porowatych płytek ceramicznych najlepiej nada się zaprawa cementowo-epoksydowa. Spoina ta jest odporna na ścieranie i doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych. Zaprawę epoksydową stosuje się w pomieszczeniach wilgotnych. Jest odporna na działanie wody i środków chemicznych, dlatego z pewnością sprawdzi się w kuchni i w łazience. Masy elastyczne silikonowe służą do spoinowania miejsc, w których stykają się różne rodzaje materiałów, np. naroża ścian czy szczeliny przy urządzeniach sanitarnych. Masa dokładnie wypełni te miejsca, nie będzie pękać ani kruszyć się.

Fugowanie gresu - jak fugować gres szkliwiony i nieszkliwiony?
płytki ceramiczneSpoinowanie gresu jest dosyć problematyczne. Wiele płytek ceramicznych z gresu nieszkliwionego i z gresu polerowanego wykazuje małą odporność na trwałe odbarwienia, np. od fugi. Z tego powodu warto wybrać spoinę o kolorze najbardziej zbliżonym do wybarwienia płytek. Wszystko jednak zależy od jakości produktu, dlatego przed rozpoczęciem prac należy wykonać próbę na niepotrzebnym fragmencie płytki. Wystarczy nanieść na niego odrobinę masy, poczekać aż wyschnie, a następnie spróbować ją usunąć. Jeśli powierzchnia pozostanie odbarwiona, oznacza to, że trzeba zastosować specjalny środek zabezpieczający. Działanie takiej substancji także warto wcześniej sprawdzić na fragmencie płytki, ponieważ powinna ona wchłonąć się nie pozostawiając widocznej powłoki. Ponadto nawet po zabezpieczeniu zewnętrznej warstwy kafelków, należy zachować wyjątkową ostrożność podczas nakładania fugi. Poszczególne kafelki można okleić taśmą ochronną, która zabezpieczy je przed odbarwieniem, a spoinę nakładać w taki sposób, aby nie wybrudzić płytek. Jest to sposób spoinowania dla bardzo cierpliwych, ale daje najlepsze rezultaty. Jeśli mimo tego po fugowaniu pozostaną niewielkie plamy, można spróbować zmyć je specjalnym płynem do uporczywych zabrudzeń, osadu, brudu, pozostałości zapraw budowlanych wapiennych i cementowych, np. Atlas Szop. Myjąc płytki takimi środkami czystości należy z kolei zadbać, by nie miały kontaktu z fugą, którą mogą trwale odbarwić i uszkodzić.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-03 16:46:22
Tagi do artykułu: płytki ceramiczne | Fugi | fugowanie | gres
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Mniej znaczy więcej – łazienka zrobiona na szaro

łazienka
Zastanawiając się nad wyborem kolorystyki łazienki, warto rozważyć odcienie szarości. Mogą one grać pierwsze skrzypce w aranżacji, jak również stanowić tło wydobywające piękno bardziej wyrazistych elementów wystroju. Eksperci marki Ceramstic radzą, jak wykorzystać zalety szarości urządzając własną łazienkę.

Ceramika na podłodze

płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne są materiałem o bardzo dużej gamie kolorów, wzorów i faktur. Dzięki temu bardzo chętnie stosowane są do wykańczania wnętrz. Biorąc pod uwagę wykończenie oraz cechy techniczne, można dobrać płytki różnych rodzajów takich jak glazura, terakota czy gres.

Sztuka układania płytek ceramicznych

łazienka
Układanie płytek ceramicznych w łazience to czynność, którą przy odrobinie dobrych chęci można wykonać samodzielnie. Powinniśmy jednak stosować się do określonych reguł oraz zachować dokładność. Z pomocą przychodzą również producenci materiałów budowlanych oferujący kompleksowe rozwiązania...

Glazura kuchenna

Terakota w kuchni
Wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego na ściany i podłogę w kuchni jest bardzo ważny. Należy zwrócić uwagę, aby materiał był niepalny, łatwo się czyścił i nie wchłaniał wilgoci. Te wszystkie 3 cechy posiadają płytki ceramiczne. Bogactwo kolorów i wzorów na pewno pozwoli nam dopasować je idealnie do naszego wnętrza.