X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów jest doskonałym sposobem na odświeżenie wyglądu mieszkania oraz nadanie aranżacji zupełnie nowego stylu. Wbrew pozorom, zadanie to, choć wymaga pewnego nakładu pracy, nie jest skomplikowane. Nie musimy zatrudniać fachowej ekipy, aby móc cieszyć się efektownym wyglądem naszego wnętrza. Korzystając z profesjonalnych porad Jedynki®, łatwo samodzielnie przeprowadzimy remont.


malowanie ścian
I. Przygotowanie powierzchni
Przed rozpoczęciem prac, powinniśmy przygotować farby, jak również wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria: wałki i pędzle, papier ścierny, folię, taśmę malarską, kuwetę, nóż, mieszadło, szczotkę, szmatkę i szpachelkę. Pierwszym etapem zasadniczych prac jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przy użyciu taśmy papierowej i folii zabezpieczamy okna, grzejniki, parapety, oraz kontakty. Jeżeli zajdzie taka konieczność, luźno spójne fragmenty starej farby zeskrobujemy przy pomocy szpachelki. Następnie gładzią gipsową uzupełniamy ubytki. Po całkowitym wyschnięciu miejsc gipsowanych, należy je przeszlifować papierem ściernym, a powierzchnie wcześniej malowane dodatkowo matujemy drobnoziarnistym papierem ściernym. Po szlifowaniu ścianę dokładnie odpylamy szczotką oraz odtłuszczamy, używając do tego szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

malowanie ścian
II. Gruntowanie powierzchni
Naroża zabezpieczamy taśmą malarską, przyklejając ją na suchą powierzchnię. Farbę do gruntowania rozcieńczamy wodą i dokładnie mieszamy. Gruntowanie rozpoczynamy od malowania naroży i trudno dostępnych miejsc, używając do tego celu małego wałka. Pozostałą powierzchnię gruntujemy przy pomocy dużego wałka na przedłużaczu. Gruntując ściany, przesuwamy się od naroży w lewo lub w prawo, a farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej wysokości. Aby uniknąć powstawania smug, ostatni ruch należy wykonać z góry na dół. Taśmę malarską odklejamy ostrożni, bezpośrednio po malowaniu – uchroni to przed oderwaniem jej razem ze świeżą warstwą farby.

III. Malowanie powierzchni
Podobnie jak w przypadku gruntowania, naroża zabezpieczamy taśmą malarską. Farbę dokładnie mieszamy i przelewamy do kuwety.

malowanie ścian
Malowanie sufitu
Rozpoczynamy od naroży, malując je przy pomocy małego wałka. Następnie przy użyciu dużego wałka z przedłużaczem, równolegle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu, nakładamy pierwszą warstwę. Od razu po zakończeniu malowania uważnie odklejamy taśmę malarską. Drugą warstwę nakładamy po ok. 4 godzinach, rozpoczynając od naroży i kontynuując malowanie prostopadle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu. Bezpośrednio po malowaniu odrywamy taśmę – powoli i pod odpowiednim kątem.

malowanie ścian
Malowanie ścian
W pierwszym etapie, przy pomocy małego wałka malarskiego, malujemy naroża i wszystkie trudno dostępne miejsca. Pozostałą powierzchnię ścian malujemy przy użyciu dużego wałka malarskiego na przedłużaczu, rozpoczynając od naroża ściany i przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak by pokryć powierzchnię na całej wysokości. Ostatni ruch wykonujemy z góry do dołu, co pozwoli uniknąć smug. W przypadku malowania drugiej warstwy postępujemy analogicznie. Taśmę najlepiej usuwać bezpośrednio po malowaniu każdej warstwy. Należy to robić ostrożnie i pod odpowiednim kątem – pozwoli to uniknąć oderwania taśmy razem z farbą.

malowanie ścian
Aby uniknąć częstego mycia wałka pomiędzy malowaniem kolejnych warstw, można go przechowywać w szczelnie zamkniętej torbie foliowej. Zabezpieczy to przed zaschnięciem farby na narzędziu. Przy dłuższych przerwach pomiędzy nakładaniem warstw, przed ponownym użyciem, należy umyć wałek, a następnie go dobrze osuszyć. Po zakończeniu prac malarskich usuwamy folię malarską z zabezpieczonych powierzchni (tj. okien, kaloryferów i podłóg), a narzędzia dokładnie myjemy w wodzie i osuszamy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2013-10-18 12:11:39
Tagi do artykułu: remont | farby | pędzle | malowanie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ściany w modnym kolorze - jak malować?

malowanie
Już niedługo świat obudzi się ze snu, a zimową szarość zastąpią intensywne barwy odrodzonej natury. Wiosna to doskonały okres na odświeżenie mieszkania lub remont. Inspiracją do tworzenia ożywczych i energetyzujących wnętrz może być trend „Fluid Fantasy”.
Wszyscy jesteśmy zmęczeni szarością oraz pluchą tej zimy. Oczekujemy z utęsknieniem nadchodzącej wiosny i towarzyszących jej zapachów oraz kolorów..

Przewodnik po malowaniu ścian i sufitów

sypialnia
Samodzielne pomalowanie mieszkania może być naprawdę proste, jeśli tylko dobrze je zaplanujemy. Wystarczy poświęcić na to 15 minut.
Zanim wpadniemy w szał zakupów remontowych, stwórzmy listę rzeczy niezbędnych. Nie dajmy się namówić na dodatkowe litry farby, 20 różnych pędzli czy przedmioty, których ani razu nie wyjmiemy z pudełka.

Jak pomalować ściany

Wałek
Malowanie ścian we wnętrzach nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy trochę czasu, chęci i cierpliwości, aby malowanie pokoju zakończyło się sukcesem. Zanim jednak zabierzemy się za zmianę wystroju domowego wnętrza, warto poznać kilka prostych zasad, które podpowiedzą jak pomalować ściany.

Malowanie ścian pistoletem natryskowym

Pistolet natryskowy
Wiosna jest idealnym czasem na przeprowadzenie drobnych remontów w mieszkaniu. Wprowadzenie nowych i modnych akcentów kolorystycznych może całkowicie odmienić charakter domowego wnętrza.