Jak zbudować balkon i taras?

Tarasy i balkony to najlepsze miejsca na relaks w pogodne dni. Jednocześnie elementy te mogą nadać oryginalny charakter obiektowi. Jak zbudować taras i balkon?

O tym na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać przy ich budowie, opowie ekspert – Marek Kaszowski, doradca technologiczny Lafarge Cement.

Budowa tarasu i balkonu powinna być wykonywana starannie i profesjonalnie. Są to bowiem konstrukcje zewnętrzne, narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Wszelkie zaniedbania mogą sprawić, że bryła całego budynku straci na atrakcyjności, a krzywo wiszące balkony lub niewypoziomowane tarasy, oprócz wątpliwej estetyki, są kosztowne i czasochłonne w naprawie. Oprócz umiejętności wykonawcy, na trwałość i estetykę konstrukcji ma wpływ także jakość wykorzystanych materiałów.

Tarasy

taras

fot. taras

Zanim powstanie tras należy wybrać dla niego najlepszą lokalizację z preferowanym poziomem nasłoneczniania i zapoznać się z rodzajem gruntu, na którym ma zostać zbudowany. Obecnie najczęściej wykonuje się taras betonowy, ze względu na łatwość wykończenia powierzchni. W przypadku tarasu na gruncie, pierwszym krokiem jest wytyczenie jego obszaru oraz pozbycie się wierzchniej warstwy ziemi tzw. humusu. W następnej kolejności należy wypełnić otwór 25-cm warstwą zagęszczonego piasku i ubić go. Dal takiego podłoża nie trzeba wykonywać zbrojenia płyty konstrukcyjnej ani jej hydroizolacji, konieczne natomiast są dylatacje oraz wykonanie spadku powierzchni, tak aby woda mogła swobodnie z niego spływać. Powinien on wynosić od 1,5 do 2%. Tak przygotowaną powierzchnię można ogrodzić ścianką wykonaną z betonu lub wymurowaną z bloczków. Podmurówkę posadawia się na lekkim fundamencie, na głębokości do 1 m. Na gruntach piaszczystych głębokość posadowienia można zmniejszyć do ok. 50 cm. Jeżeli podłogę tarasu wykonujemy z betonu C25/30 powinna ona mieć grubość ok. 10 cm. Do takiej mieszanki betonowej można wykorzystać np. cement Specjal marki Lafarge, który zapewnia trwały, odporny i szczelny beton. jeśli wylewka ma być uzbrojona warto wykorzystać do tego przeciwprężną siatkę z drutu o średnicy do 5 mm. Aby zabezpieczyć płytę przed wilgocią wystarczy zastosować tzw. płynną folię, na której możemy bezpośrednio mocować płytki ceramiczne. Bardzo istotne jest aby wybrane przez nas płytki cechowały się niską nasiąkliwością oraz ścieralnością, a także były mrozoodporne i antypoślizgowe.

Balkony

balkon

Przeczytaj również: Atrakcyjna aranżacja wokół domu

fot. balkon

Balkony najczęściej wykonuje się na żelbetowej płycie wspornikowej, połączonej z wieńcem kondygnacji lub nadprożem. W takiej postaci stanowi ona od razu gotowe podłoże do wykonania posadzki. Należy wiedzieć, że grubość płyty musi przekraczać 8 cm aby możliwe było zamocowanie balustrady, która zapewni bezpieczeństwo użytkownikom. Do zbrojenia płyty betonowej wspornikowej stosuje się ze stal zbrojeniową żebrowaną, a pręty są mocowane do nadproża górą i dołem. Ta metoda wykonania balkonu utrudnia jednak izolację termiczną, gdyż największe ubytki ciepła następują w miejscu zakotwiczenia płyty w wieńcu. Aby temu zapobiec trzeba zaizolować całą płytę. Nie wolno zapomnieć o hydroizolacji. Tu doskonale sprawdzą się tzw. płynne folie, masy uszczelniające lub powłoki polimerowe. Aby woda opadowa spływała swobodnie, płyta balkonowa musi mieć spadek od 1,5 do 2%.

***
Cement Specjal polecany do budowy tarasów i balkonów

cement

fot. cement

To cement portlandzki CEM I 42,5 R o wysokiej wytrzymałości wczesnej i końcowej, przeznaczony głównie do środowisk narażonych na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Jego głównymi składnikami są klinkier portlandzki i regulator czasu wiązania. Dzięki zastosowaniu cementu Specjal możliwe jest uzyskanie trwałych i wytrzymałych zapraw oraz betonów na fundamenty, posadzki, elementy prefabrykowane, a także elementy konstrukcji narażone na działanie czynników atmosferycznych.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)