X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Samoczyszczące się elewacje

farba elewacyjna
Prace ociepleniowe to doskonała okazja do odświeżenia fasady budynku. Aby inwestycja mogła procentować przez długie lata, należy zastosować kompletny i profesjonalny system Tytan EOS Samoczyszczący.

Bez względu na kolor, czy strukturę fasada budynku z czasem traci atrakcyjny wygląd. Kwaśne opady atmosferyczne wymywają farbę, zaś promienie UV powodują degradację zawartych w niej pigmentów. Znajdujący się w powietrzu kurz, pyłki a także spaliny osiadają na powierzchni powłoki malarskiej. Najbardziej narażone na zabrudzenia są domy położone w centrach miast, przy ruchliwych ulicach. Kosztów związanych z czyszczeniem fasad lub ich powtórną renowacją można uniknąć stosując kompletny system Tytan EOS Samoczyszczący. Dzięki zaawansowanym technologicznie produktom, gwarantuje długotrwały efekt ociepleniowy i estetyczny.


Niewzruszony efekt
Kluczem do zjawiska samoczyszczenia elewacji wykonanej w systemie Tytan EOS Samoczyszczący/perlisty jest zastosowanie nowej generacji farby fasadowej na bazie wodnych dyspersji silikonowych. Farba elewacyjna EOS jest paroprzepuszczalna – powłoka malarska umożliwia dyfuzję gazów i odparowanie wilgoci przenikającej przez mikropęknięcia w warstwie tynku. Dzięki tej właściwości system można stosować przy wilgotnych murach. Efekt perlenia, polegający na skraplaniu się wody na powierzchni powłoki malarskiej zapobiega długotrwałemu działaniu wody na powierzchnię ściany i jej przyjmowaniu przez mur. W trakcie opadów atmosferycznych następuje samoczyszczenie fasady, osiadający kurz jest zabierany przez spływającą wodę . Ponadto produkt zawiera środki glono – i algobójcze, zabezpieczające fasadę przed biodegradacją.


Do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków metodą lekką mokrą zaleca się stosowanie pełnych systemów jednego producenta, co pozwala zapobiec występowaniu defektów elewacji w postaci pękania, czy odpadania tynku. Firma Selena proponuje dwa rodzaje systemu samoczyszczącego. W skład pierwszego nazywanego TYTAN S wchodzą:
Biała zaprawa klejowo–szpachlowa S do przyklejania styropianu i zatapiania siatki, o wzmocnionej przyczepności, mrozoodporna, wzmocniona włóknami polipropylenowymi,
Gotowy do użycia Grunt do systemów OS pod tynki mineralne - paroprzepuszczalny, wyrównujący chłonność podłoża i zwiększający jego przyczepność,
Wykonany na bazie białego cementu, wypełniaczy i kruszywa marmurowego Tynk cienkowarstwowy OS mineralny (do wyboru: BARANEK 1,5 mm; 3,0 mm oraz KORNIK 2,0 mm; 3,0 mm) o zwiększonej paroprzepuszczalności i przyczepności do podłoży mineralnych, wytrzymały na uderzenia,
Farba elewacyjna EOS silikonowa z efektem perlenia, oddychająca z efektem samoczyszczenia.

W skład drugiego systemu nazywanego TYTAN EOS wchodzą:
- Biała zaprawa klejowo–szpachlowa EOS do przyklejania wełny mineralnej, styropianu i zatapiania siatki, o wzmocnionej przyczepności, mrozoodporna, wzmocniona włóknami polipropylenowymi,
- Gotowy do użycia Grunt do systemów EOS pod tynk silikonowy – paro przepuszczalny, wyrównujący chłonność podłoża i zwiększający jego przyczepność i wstępnie nadający kolor
- Tynk cienkowarstwowy EOS silikonowy (do wyboru: BARANEK 1,5 mm; 2,0mm; 2,5mm 3,0 mm oraz KORNIK 1,5mm; 2,0 mm; 2,5mm; 3,0 mm) – elastyczny, oddychający i samoczyszczący,

Pamiętając, że trwała i wysokiej jakości warstwa wierzchnia (ochronna) jest gwarancją długowieczności systemu ocieplenia, należy dobierać tylko profesjonalne środki. Trwałość ociepleń w systemach Tytan EOS jest przewidziana na 20-25 lat, przy odpowiedniej konserwacji okresowej warstwy wykończeniowej systemów ociepleń.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elewacyjne
2009-07-29 12:01:45
Tagi do artykułu: fasady | farby | domy jednorodzinne | elewacje | farba elewacyjna | tynki | Selena | tynki mineralne | ocieplenia
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Moda na kolorowe elewacje

elewacje
Chcąc nadać budynkowi unikatowy charakter, należy m.in. odpowiednio dobrać kolorystykę elewacji. Właściwe zestawienie barw pozwoli podkreślić najciekawsze elementy obiektu. Stworzenie oryginalnej kompozycji ułatwi aplikacja „POKOLORUJ SWÓJ DOM” firmy Selena, dzięki której uzyskamy dokładnie taki efekt, jaki sobie zaplanujemy.

Silikonowe farby elewacyjne

dom piętrowy
Silikonowe farby elewacyjne ThermoSan NQG i AmphiSilan NQG zapewniają wyjątkową twardość powłoki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii nanosieci kwarcowych o trójwymiarowej strukturze NQG (Nano-Quarz-Gitter)...

Najczęstsze błędy w wykonywaniu tynków cienkowarstwowych

elewacje
Tynki cienkowarstwowe stanowią dziś najchętniej stosowane wykończenie elewacji, a coraz częściej wkraczają także do wnętrz. Powodów jest kilka, przede wszystkim dostępność fabrycznie przygotowanych suchych mieszanek oraz gotowych do użycia mas tynkarskich. Nie bez znaczenia jest także stosunkowo nieskomplikowane i szybkie wykonawstwo. Ogromne znaczenie mają również wysoka jakość i znaczna trwałość uzyskiwanych powłok oraz niemal nieograniczone możliwości kształtowania faktury tynkowanych powierzchni.

Estetyka i trwałość na lata

Farby elewacyjne Tikkurila Finngard
Malowanie elewacji jest kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Aby pomalowane ściany przetrwały w dobrym stanie przez wiele następnych lat, warto stosować sprawdzone produkty. W linii Finngard marki Tikkurila znajdziemy wysokiej jakości farby, o odpowiednich parametrach technicznych i szerokiej gamie kolorystycznej.