Odkryj piękno naturalnych, białych przestrzeni

Kopenhaga od lat uchodzi za światową stolicę designu, słynącą z prostego, a zarazem bliskiego naturze wzornictwa. Bardzo jasne, oszczędne w formie i jednocześnie dalekie od banału aranżacje to jej znaki rozpoznawcze.

salon

fot. salon

Zdrowy balans pomiędzy estetyką i funkcjonalnością to kwintesencja skandynawskiego podejścia do projektowania wnętrz. Doskonale widać to na przykładzie Kopenhagi, która dziś cieszy się opinią niekwestionowanej stolicy designu. W bardzo prostych, jasnych wnętrzach wyraźnie widać umiłowanie do naturalnych materiałów, zdolność do kreatywnego łączenia starego z nowym oraz umiejętność wprowadzania akcentów, które dopełniają charakter aranżacji. Jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, podobną stylistykę możemy wprowadzi także do naszego mieszkania.

Jasne aranżacje
Tym, co jako pierwsze zwraca uwagę w duńskich mieszkaniach, jest ich jasna kolorystyka. Na ścianie dominuje przede wszystkim czysta, śnieżna biel. Często towarzyszy im pobielana podłoga lub malowane na biało meble. Całość przeważnie łączona jest dodatkowo z paletą jasnych szarości. Takie neutralne zestawienie sprawia, że wnętrze staje się bardzo spokojne i przyjemne w odbiorze.

kuchnia

fot. kuchnia

Szacunek dla przestrzeni
Mieszkańcy małej Danii z wielkim szacunkiem podchodzą do przestrzeni. Skąd też w ich mieszkaniach próżno szukać nadmiaru przedmiotów, przypadkowych bibelotów czy zbędnych dekoracji. Pomieszczenia są najczęściej oszczędne w formie, a każdy przedmiot pełni określoną funkcję. Dzięki temu nawet małe mieszkania są bardzo komfortowe i lekkie w odbiorze.

Przede wszystkim natura
Północ Europy znana jest przywiązywania ogromnej wagi do ekologii. Dlatego też w kopenhaskich mieszkaniach dominują naturalne, przyjazne dla zdrowia i środowiska materiały. Oczywiście ogromną popularnością cieszy się drewno (olejowane lub pobielane), z którego wykonane są nie tylko podłogi i meble, ale też np. naczynia, lampy czy dekoracje. Obok drewna chętnie wykorzystuje się kamienie, wiklinę czy też naturalne tkaniny, takie jak wełna oraz len. Podobną tendencję widać nawet w przypadku materiałów budowlanych, które powinny być ekologiczne – np. wspomniane wcześniej farby duńskiej marki Bondex tworzone są zgodnie z koncepcją Green Revolution, co oznacza, że są wolne rozpuszczalników organicznych stosowanych w większości popularnych emulsji.

salon

fot. salon

Łączenie starego z nowym
Jedną z typowych cech kopenhaskich wnętrz jest zdolność kreatywnego łączenia starego z nowym. Przykładem mogą być tu nowoczesne meble zaaranżowane w mieszkaniu, na którego ścianach zachowano dawne sztukaterie. Podobnym zabiegiem jest łączenie mebli będących w rodzinie od pokoleń z np. designerskimi dodatkami. Duńczycy okazują się tutaj bardzo odważni – bez obaw zestawiają antyki ze współczesnymi przedmiotami, tworząc oryginalne kompozycje.

przedpokój

fot. przedpokój

Mocny akcent
Na koniec należy wspomnieć o częstym wykorzystaniu tzw. mocnego akcentu, stanowiący element przełamujący i jednocześnie dopełniający wnętrze. Może nim być np. turkusowy stołek zestawiony z białą aranżacją lub niebanalna dekoracja w oknie. Nie idzie tu jednak o przesadę lub efekt kontrastu. W prost przeciwnie – w ten sposób mieszkanie zyskuje po prostu własny, niepowtarzalny charakter.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)