X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak wyhodować kiełki?

Jedzenie świeżych kiełków zawędrowało do Europy z Dalekiego Wschodu. Zostały odkryte przez chińskich żeglarzy, którzy z braku pożywienia zaczęli jeść jedyny pozostały prowiant – kiełkującą fasolę. W ten sposób odkryli, że jest nie tylko smaczna, ale także dodaje sił. Od tego czasu spożywa się również kiełki innych roślin strączkowych, zbóż oraz nasion roślin oleistych.


kiełki
Obecnie jedzenie kiełków służy jako wartościowe uzupełnienie diety i ochrona przed zawałem oraz rakiem. W związku z tym warto włączyć kiełki do codziennej diety nie tylko ze względu na to, że są smaczne i niskokaloryczne. Zawierają także naturalne i łatwo przyswajalne przez organizm koncentraty witamin i mikroelementów.

Uprawa kiełków
Najprostszą metodą domowej uprawy kiełków jest uprawa w tzw. kiełkownicy. Jest to naczynie, które pozwala na efektywną i bezproblemową uprawę. Takie urządzenie składa się z trzech szalek, na których można uprawiać jednocześnie trzy gatunki roślin. Dzięki pokrywce w naczyniu panuje korzystny mikroklimat, zaś dzięki prostemu systemowi odprowadzania wody nasiona nie gniją. Hodowlę kiełek przepłukujemy 2-3 razy dziennie, najlepiej każdą szalkę z osobna. Warto także pamiętać o dokładnym odsączaniu wody po każdym płukaniu. Taka kiełkownica zapewnia nasionom równomierny dostęp do światła, co jest przydatne podczas hodowli.

kiełki
Innym sposobem jest uprawa kiełek na sitku, ligninie lub w słoiku. Są nieco bardziej kłopotliwe niż uprawa w kiełkownicy, ponieważ ciężej zapewnić nasionom stałą wilgotność powietrza.
Na ligninie – jest to najprostszy sposób uprawy. Na talerzyku wykłada się ligninę, zrasza wodą i sieje nasiona. Aby uchronić małą uprawę przed szybkim wyschnięciem, można ją przykryć talerzykiem, aż do pojawienia się pierwszych pędów.
W słoiku – na dno słoika wsypujemy nasiona i zalewamy wodą. Gdy już nasiona są odmoczone, na otwór słoja zakładamy kawałek gazy i przymocowujemy gumką, tak by po odwróceniu pojemnika nasiona nie wypadły. Wodę zlewamy i przepłukujemy nasiona, a słoik ustawiamy do góry dnem, pod kątem 45 stopni. Kiełki należy płukać 2-3 razy dziennie.
Na sitku - odmoczone i wypłukane nasiona wysypujemy na płaskie sitko. Następnie kładziemy je na kubku lub szklance, tak by woda swobodnie odciekła. Nasiona przepłukujemy wodą 2-3 razy dziennie.

kiełki
Wartości odżywcze kiełków
Kiełki stanowią bogate źródło składników odżywczych. Kiełki zbóż są skarbnicą witamin z grupy A, B, C, D, E oraz K. Ponadto zawierają duże ilości magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, cynku, jodu, potasu, miedzi, litu, selenu i manganu. Mają mnóstwo beta-karotenu, kwasów tłuszczowych omega-6 i błonnika. Poza tym są niskokaloryczne i łatwostrawne.
Kiełki obniżają cholesterol, zapobiegają miażdżycy i nowotworom, a także pomagają w trawieniu. Warto je także jeść podczas problemów z włosami, paznokciami i cerą, ponieważ składniki odżywcze w nich zawarte doskonale wpływają na ich stan.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Akcesoria kuchenne
2016-05-26 08:12:54
Tagi do artykułu: rośliny | kiełki | nasiona
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby traw w uprawie na nasiona

Choroby traw
W Polsce na trawach stwierdzono występowanie 71 gatunków grzybów. Około 20 gatunków wymienianych jest jako wyrządzające szkody gospodarcze. Stopień szkodliwości poszczególnych patogenów zależy od przeznaczenia traw i rodzaju uprawy Inne choroby mają znaczenie w uprawie traw na paszę, inne w uprawie na nasiona, a jeszcze inne w uprawach trawnikowych.

Renowacja trawnika

Trawnik
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni ze stanu swojego trawnika, szpeci on ogród, na którym Państwu zależy, być może potrzebna jest jego renowacja?
Renowacji wymagają trawniki źle założone, o dużym zachwaszczeniu (zwłaszcza chwastami jednoliściennymi i wieloletnimi), o nierównej powierzchni i słabej żywotności murawy oraz wieloletnie, zniszczone intensywnym użytkowaniem.

Bakteryjna cętkowatość pomidorów

Pomidory
Czynnikiem etiologicznym choroby określonej jako bakteryjna cętkowatość pomidorów jest bakteria Pseudomonas syringae. Bakteria ta najczęściej atakuje rośliny rosnące na uprawach polowych, ale zdarza się również pod osłonami. Niestety ofiarą cętkowatości często pada również papryka, rosnąca w pobliżu zainfekowanych pomidorów.

Dalie - uprawa i pielęgnacja

kwiaty
Dalie, zwane także georginiami, zostały odkryte przez Tolteków i Azteków. Te popularne w przydomowych ogrodach kwiaty pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Urzekają tysiącami odmian, bogactwem form i barw. Pośród nich można znaleźć okazy różniące się między sobą nie tylko wysokością, a także wielkością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, że dalie należą do roślin bulwiastych, dlatego należy je wykopać przed zimą, ponieważ większość odmian nie jest odporna na ujemne temperatury.