Jak wyhodować kiełki?

Jedzenie świeżych kiełków zawędrowało do Europy z Dalekiego Wschodu. Zostały odkryte przez chińskich żeglarzy, którzy z braku pożywienia zaczęli jeść jedyny pozostały prowiant – kiełkującą fasolę. W ten sposób odkryli, że jest nie tylko smaczna, ale także dodaje sił. Od tego czasu spożywa się również kiełki innych roślin strączkowych, zbóż oraz nasion roślin oleistych.

kiełki

fot. kiełki

Obecnie jedzenie kiełków służy jako wartościowe uzupełnienie diety i ochrona przed zawałem oraz rakiem. W związku z tym warto włączyć kiełki do codziennej diety nie tylko ze względu na to, że są smaczne i niskokaloryczne. Zawierają także naturalne i łatwo przyswajalne przez organizm koncentraty witamin i mikroelementów.

Uprawa kiełków
Najprostszą metodą domowej uprawy kiełków jest uprawa w tzw. kiełkownicy. Jest to naczynie, które pozwala na efektywną i bezproblemową uprawę. Takie urządzenie składa się z trzech szalek, na których można uprawiać jednocześnie trzy gatunki roślin. Dzięki pokrywce w naczyniu panuje korzystny mikroklimat, zaś dzięki prostemu systemowi odprowadzania wody nasiona nie gniją. Hodowlę kiełek przepłukujemy 2-3 razy dziennie, najlepiej każdą szalkę z osobna. Warto także pamiętać o dokładnym odsączaniu wody po każdym płukaniu. Taka kiełkownica zapewnia nasionom równomierny dostęp do światła, co jest przydatne podczas hodowli.

Przeczytaj: Pod kloszem
kiełki

fot. kiełki

Innym sposobem jest uprawa kiełek na sitku, ligninie lub w słoiku. Są nieco bardziej kłopotliwe niż uprawa w kiełkownicy, ponieważ ciężej zapewnić nasionom stałą wilgotność powietrza.
Na ligninie – jest to najprostszy sposób uprawy. Na talerzyku wykłada się ligninę, zrasza wodą i sieje nasiona. Aby uchronić małą uprawę przed szybkim wyschnięciem, można ją przykryć talerzykiem, aż do pojawienia się pierwszych pędów.
W słoiku – na dno słoika wsypujemy nasiona i zalewamy wodą. Gdy już nasiona są odmoczone, na otwór słoja zakładamy kawałek gazy i przymocowujemy gumką, tak by po odwróceniu pojemnika nasiona nie wypadły. Wodę zlewamy i przepłukujemy nasiona, a słoik ustawiamy do góry dnem, pod kątem 45 stopni. Kiełki należy płukać 2-3 razy dziennie.
Na sitku – odmoczone i wypłukane nasiona wysypujemy na płaskie sitko. Następnie kładziemy je na kubku lub szklance, tak by woda swobodnie odciekła. Nasiona przepłukujemy wodą 2-3 razy dziennie.

kiełki

Przeczytaj również: Kuchnia włoska w stylu klasycznym

fot. kiełki

Wartości odżywcze kiełków
Kiełki stanowią bogate źródło składników odżywczych. Kiełki zbóż są skarbnicą witamin z grupy A, B, C, D, E oraz K. Ponadto zawierają duże ilości magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, cynku, jodu, potasu, miedzi, litu, selenu i manganu. Mają mnóstwo beta-karotenu, kwasów tłuszczowych omega-6 i błonnika. Poza tym są niskokaloryczne i łatwostrawne.
Kiełki obniżają cholesterol, zapobiegają miażdżycy i nowotworom, a także pomagają w trawieniu. Warto je także jeść podczas problemów z włosami, paznokciami i cerą, ponieważ składniki odżywcze w nich zawarte doskonale wpływają na ich stan. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)