Łazienka dla osób niepełnosprawnych

łazienka

fot. łazienka

Dom, w którym mieszka osoba starsza lub niepełnosprawna powinien być odpowiednio przystosowany do jej potrzeb. Domownicy powinni czuć się w nim bezpiecznie i swobodnie. Warto przede wszystkim zadbać o właściwe urządzenie łazienki, by nie tylko zapewniała użytkownikom komfort i intymną atmosferę, ale także bezproblemowe korzystanie ze wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia.

Osoby starsze lub poruszające się na wózku mogą mieć problemy z wykonywaniem nawet najprostszych codziennych zabiegów higienicznych. Dlatego tak ważne jest dostosowanie łazienki dla niepełnosprawnych, które zapewni swobodę. Przede wszystkim istotne jest prawidłowe wykonanie projektu i zastosowanie odpowiednich elementów wyposażenia. Łazienka dla osób niepełnosprawnych i starszych powinna być przede wszystkim odpowiednio duża, tak by wszystkie urządzenia były dobrze dostępne dla osób poruszających się na wózku. Oprócz uwzględnienia zasad ergonomii i funkcjonalności, warunkiem, który musi być uwzględniony jest bezpieczeństwo użytkownika.

Łazienka dla niepełnosprawnych

Przeczytaj również: Wybieramy drzwi okleinowane

fot. Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla starszych osób i niepełnosprawnych – wskazówki
Aranżacja łazienki dla osoby na wózku jeszcze kilkanaście lat temu stanowiła nie lada wyzwanie. Obecnie te specjalne rozwiązania łazienkowe są coraz łatwiej dostępne i popularne. Dzięki szerokim ofertom producentów armatury i ceramiki łazienkowej, domową łazienkę można dostosować niewielkim kosztem.
Oprócz przestrzeni, która jest podstawą odpowiedniej aranżacji łazienki, warto zadbać, aby podłoga wykonana była z materiałów antypoślizgowych, a także pozbawiona nierówności i progów.

łazienka

fot. łazienka

Istotną częścią łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych są uchwyty. Wśród dostępnej oferty na rynku warto zdecydować się na uchwyty aluminiowe, wytrzymałe i lekkie, pokryte antystatyczną i antybakteryjną powłoką nylonową. Takie poręcze ścienne mogą być stałe, ruchome, poziome albo pionowe. Optymalna wysokość uchwytów poziomych wynosi 75-80 cm od poziomu posadzki. Jeżeli wielkość łazienki jest minimalna, można wybrać uchwyty ruchome w pionie.

Wyposażenie łazienki – armatura i ceramika
Łazienka przeznaczona dla osób chorych lub starszych powinna mieć przede wszystkim bezpieczne i wygodne w użytkowaniu wyposażenie. Umywalka powinna być zawieszona tak, aby jej spód znajdowała się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Niektóre z modeli mają specjalnie wyprofilowany przedni rant, który umożliwia podjechanie wózkiem jak najbliżej. Bateria powinna być jednouchwytowa. Warto wiedzieć, że im dłuższa dźwignia, tym łatwiej się z niej korzysta. Przydatne z pewnością okażą się także baterie z termostatem.
Deski sedesowe dla inwalidów a także dla osób o zwiększonej masie ciała, powinny mieć specjalne wzmocnienia. Niepełny kształt deski ułatwi osobom starszym korzystanie z sedesu.

łazienka

fot. łazienka

Najczęstszym rozwiązaniem w łazience dostosowanej do osób starszych i niepełnosprawnych jest prysznic. Warto zastanowić się nad bezprogowym brodzikiem z krótkim syfonem lub kratkę odpływową w wyprofilowanej podłodze o spadku 1-1,5%. Umiejscowienie prysznica w rogu pozwoli zamontować wszystkie niezbędne uchwyty.

Pod prysznicem warto zamontować uchylne siedzisko prysznicowe, np. z oparciem. Przeważnie jest ono montowane na wysokości wózka, czyli 50 cm od poziomu posadzki i 35 od ściany bocznej. W przypadku wanien zaleca się, aby miały one szerokość 70-80 cm a głębokość 38-42 cm. Wysokość krawędzi wanny powinna być równa wysokości siedziska wózka. W wannie można także zamontować siedzisko w formie nakładki, którą zawiesza się na brzegach. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)