X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

łazienka
Dom, w którym mieszka osoba starsza lub niepełnosprawna powinien być odpowiednio przystosowany do jej potrzeb. Domownicy powinni czuć się w nim bezpiecznie i swobodnie. Warto przede wszystkim zadbać o właściwe urządzenie łazienki, by nie tylko zapewniała użytkownikom komfort i intymną atmosferę, ale także bezproblemowe korzystanie ze wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia.


Osoby starsze lub poruszające się na wózku mogą mieć problemy z wykonywaniem nawet najprostszych codziennych zabiegów higienicznych. Dlatego tak ważne jest dostosowanie łazienki dla niepełnosprawnych, które zapewni swobodę. Przede wszystkim istotne jest prawidłowe wykonanie projektu i zastosowanie odpowiednich elementów wyposażenia. Łazienka dla osób niepełnosprawnych i starszych powinna być przede wszystkim odpowiednio duża, tak by wszystkie urządzenia były dobrze dostępne dla osób poruszających się na wózku. Oprócz uwzględnienia zasad ergonomii i funkcjonalności, warunkiem, który musi być uwzględniony jest bezpieczeństwo użytkownika.

Łazienka dla niepełnosprawnychŁazienka dla starszych osób i niepełnosprawnych – wskazówki
Aranżacja łazienki dla osoby na wózku jeszcze kilkanaście lat temu stanowiła nie lada wyzwanie. Obecnie te specjalne rozwiązania łazienkowe są coraz łatwiej dostępne i popularne. Dzięki szerokim ofertom producentów armatury i ceramiki łazienkowej, domową łazienkę można dostosować niewielkim kosztem.
Oprócz przestrzeni, która jest podstawą odpowiedniej aranżacji łazienki, warto zadbać, aby podłoga wykonana była z materiałów antypoślizgowych, a także pozbawiona nierówności i progów.

łazienkaIstotną częścią łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych są uchwyty. Wśród dostępnej oferty na rynku warto zdecydować się na uchwyty aluminiowe, wytrzymałe i lekkie, pokryte antystatyczną i antybakteryjną powłoką nylonową. Takie poręcze ścienne mogą być stałe, ruchome, poziome albo pionowe. Optymalna wysokość uchwytów poziomych wynosi 75-80 cm od poziomu posadzki. Jeżeli wielkość łazienki jest minimalna, można wybrać uchwyty ruchome w pionie.

Wyposażenie łazienki - armatura i ceramika
Łazienka przeznaczona dla osób chorych lub starszych powinna mieć przede wszystkim bezpieczne i wygodne w użytkowaniu wyposażenie. Umywalka powinna być zawieszona tak, aby jej spód znajdowała się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Niektóre z modeli mają specjalnie wyprofilowany przedni rant, który umożliwia podjechanie wózkiem jak najbliżej. Bateria powinna być jednouchwytowa. Warto wiedzieć, że im dłuższa dźwignia, tym łatwiej się z niej korzysta. Przydatne z pewnością okażą się także baterie z termostatem.
Deski sedesowe dla inwalidów a także dla osób o zwiększonej masie ciała, powinny mieć specjalne wzmocnienia. Niepełny kształt deski ułatwi osobom starszym korzystanie z sedesu.

łazienkaNajczęstszym rozwiązaniem w łazience dostosowanej do osób starszych i niepełnosprawnych jest prysznic. Warto zastanowić się nad bezprogowym brodzikiem z krótkim syfonem lub kratkę odpływową w wyprofilowanej podłodze o spadku 1-1,5%. Umiejscowienie prysznica w rogu pozwoli zamontować wszystkie niezbędne uchwyty.

Pod prysznicem warto zamontować uchylne siedzisko prysznicowe, np. z oparciem. Przeważnie jest ono montowane na wysokości wózka, czyli 50 cm od poziomu posadzki i 35 od ściany bocznej. W przypadku wanien zaleca się, aby miały one szerokość 70-80 cm a głębokość 38-42 cm. Wysokość krawędzi wanny powinna być równa wysokości siedziska wózka. W wannie można także zamontować siedzisko w formie nakładki, którą zawiesza się na brzegach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Łazienki
2016-05-26 20:36:35
Tagi do artykułu: łazienki | niepełnosprawni | armatura | umywalka | brodziki | prysznice | wanny
 
Powiązane galerie:
Galeria Łazienki Łazienki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
tapeta panel szklany 1

Kuchnia – fototapeta czy panel szklany?

Zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, które musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Piękne i funkcjonalne muszą być tu nie tylko meble i AGD, ale także ściany. W większości aranżacji do ich pokrycia wykorzystuje się farby, tapety i płytki. Tradycyjne płytki można zamienić na dekoracyjny, ekskluzywny panel szklany, a nudne farby na efektowne fototapety.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Łazienka dla całej rodziny

wanna
Zaplanowanie łazienki przeznaczonej dla całej rodziny to prawdziwa sztuka kompromisu. Rozmieszczenie i dopasowanie wszystkich elementów wyposażenia do potrzeb każdego z domowników może być bardzo kłopotliwe. Radzimy jak stworzyć łazienkę, która będzie równie wygodna dla dorosłych i dzieci.

Urządzamy małą łazienkę – idealne meble do małych przestrzeni

wanna
Aguaform, producent wyposażenia łazienek, proponuje kompleksowe rozwiązania do małych łazienek. Jak urządzić łazienkę, gdy mamy mało miejsca – przedstawiamy kilka efektownych i funkcjonalnych pomysłów. Do końca roku 2012 trwa specjalna promocja Aquaform na produkty przeznaczone właśnie do małych łazienek.

Inteligentne rozwiązania przeznaczone do malej łazienki

ceramika łazienkowa
Wielkość statystycznej łazienki obecnie nie przekracza najczęściej kilku metrów kwadratowych. Często powierzchnię użytkową, dodatkowo ograniczają wąskie nisze, murki lub występy na ścianie. Wygodne i funkcjonalne zagospodarowanie takiej niewielkiej przestrzeni wymaga dobrego projektu oraz zastosowania przemyślanych rozwiązań produktowych. Pomocne mogą okazać się wanny, brodziki oraz powierzchnie prysznicowe wykonane ze stali emaliowanej Kaldewei stanowią połączenie designu z funkcjonalnością.

Do jakiego typu użytkowników łazienki należysz?

łazienka
Krótka analiza preferencji oraz sposobu korzystania z łazienki pozwala podzielić użytkowników na 3 grupy: łazienkowych koneserów, wiecznie zabieganych aktywnych zwolenników krótkich kąpieli pod prysznicem oraz członków rodzin, gdzie z jednej łazienki korzystają zarówno maluchy, jak i osoby starsze.