X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Budowa domu - przesądy i zwyczaje

łąka
Każdy, kto buduje dom, chce mieć absolutną pewność, że zrobił wszystko, żeby został on solidnie wykonany i sprawiał radość rodzinie. Nie wolno przy tym zapomnieć o przesądach i obrzędach, które dotyczą realizacji najważniejszego przedsięwzięcia w życiu.


Wbrew pozorom starodawne obyczaje przy stawianiu domu mogą być doskonałą okazją do uczczenia finiszu pewnych etapów inwestycji, podziękowania robotnikom budowlanym, a także wspólnej zabawy z rodziną i przyjaciółmi. Co ciekawe, wiele z nich jest powszechnie znana i z wielką wiarą przestrzegana przez współczesnych inwestorów. Wszak lepiej dmuchać na zimne.

podkowaW dawnych czasach działkę budowlaną wybierano według innych kryteriów niż dzisiaj. Liczyła się urokliwa lokalizacja, najlepiej na zielonej polanie, w pobliżu wody i źródła pożywienia. Obecnie lokalizacja także ma znaczenie - pod względem bliskości do dobrych połączeń komunikacyjnych, pracy, szkoły, usług pierwszej potrzeby i pozostałych. Mimo że podejście nieco się zmieniło, współcześni inwestorzy unikają dawnych miejsc rozlewu krwi i pochówków.

Budowa domu - co na szczęście
fundamentyPrzed rozpoczęciem budowy, na terenie posesji nocą kobiety wyznaczały linię przy pomocy pługu. Miała ona oddzielać domostwo od wszelkich tragedii i nieszczęść, a w miejscu, gdzie zostanie zbudowany próg drzwi wejściowych składano ofiarę - najczęściej z kury lub koguta. W późniejszych czasach ofiarę z żywego zwierzęcia zastąpiono jajkami lub skorupkami, które należało wkopać w ziemię, solą, święconym zielem, kawałkiem żelaza lub podkową, którą przybijano nad drzwiami wejściowymi do chaty. Obecnie pod chudziakiem lub progiem zakopuje się dokument rozpoczęcia budowy (tzw. akt erekcyjny) albo monety, chleb, ziarno, święty medalik, różaniec lub zdjęcia rodziny, która zamieszka budowany dom. Niektórzy wkopują pod fundamenty nawet obcasy, żeby w domu nie brakowało przyjaciół.
Według tradycji pierwszego dnia budowy odbywała się rodzinna uroczystość z sutym posiłkiem, tzw. zakładziny. Można było je zaplanować wyłącznie w środę lub sobotę, w pełnię księżyca, podczas której rozpoczynano roboty budowlane.

budowa domuNajstarszą i najpopularniejszą okazją do świętowania podczas budowy domu jest ukończenie więźby dachowej. Wówczas należy uwieńczyć ją wiechą. Kiedyś kładziono kwiaty na dach, pęk traw, gałęzi lub wieniec. Obecnie zwyczaj ten często przekłada się do zakończenia etapu budowy dachu i nazywany jest "dachówką". Po dachówce, którą można śmiało uczcić z rodziną, przyjaciółmi i przyszłymi sąsiadami pozostają już tylko roboty wykończeniowe i przygotowania do przeprowadzki.

Kiedy się przeprowadzać - przesądy
Kiedyś po zakończeniu budowy na wsiach świętowano tzw. zasiedliny lub obsiedliny. Obecnie obchodzi się tzw. parapetówkę, czyli święto z okazji przeprowadzki do nowego domu lub mieszkania. Ta nowa tradycje pochodzi z okresu PRL-u. Wówczas świętowano w ten sposób przeprowadzkę do nowego lokalu przydziałowego. Zwyczaj ma się dobrze do dziś i świętowany jest z okazji każdej przeprowadzki - do domu, mieszkania kupionego czy też wynajmowanego.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowa Domu
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-23 02:56:29
Tagi do artykułu: budowa domu | roboty budowlane
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy warto rozpoczynać budowę domu jesienią?

fundamenty
Każdy inwestor z niecierpliwością wyczekuje terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Ogrom formalności, które należy dopełnić często nieubłaganie odwleka ten czas. Bywa, że kwestie administracyjne rozpoczęte na wiosnę mają swój finał dopiero na jesień.

Dom w 8 tygodni - technologia prefabrykowanego szkieletu

dom jednorodzinny
Wiele osób rezygnuje z marzenia o własnym domu obawiając się, że inwestycja przerośnie ich pod względem finansowym i organizacyjnym, a czas jej poświęcony będzie koszmarem. Dzieje się tak często dlatego, że w Polsce za bardzo przywiązani jesteśmy do tradycyjnej, murowanej technologii wznoszenia domu. To, co inne i nieznane budzi nieufność. Niezmiernie trudno inwestorowi uwierzyć, że mógłby zamieszkać w nowym domu już w 8 tygodni od rozpoczęcia budowy. A taka możliwość istnieje!

Wysoki poziom wód gruntowych a budowa domu

budowanie domu
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?

Pozwolenie na budowę krok po kroku

budowa domu
Każdy, kto planuje budowę domu, musi uzyskać pozwolenie na budowę. Jest to decyzja administracyjna, na podstawie której można legalnie rozpocząć prace budowlane.