X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Sposoby łączenia drewna

zastosowanie drewna konstrukcyjnego
Łączenie elementów drewnianych można wykonać na wiele sposobów. Dobór właściwego zależy od przeznaczenia konstrukcji. Inne metody łączenia drewna stosuje się do budowy konstrukcji nośnych, a inne w meblarstwie, gdzie mocowanie poszczególnych elementów raczej nie powinno być widoczne.


Jak łączyć elementy mebli?
Fragmenty mebli najczęściej łączy się za pomocą kołków drewnianych, lamelek lub wpustów na tzw. jaskółczy ogon. W przypadku dwóch pierwszych metod łączenie jest niewidoczne, natomiast jaskółczy ogon jest dekoracyjny.

Łączenie za pomocą kołków drewnianych (lub kołków ryflowanych) to najbardziej znana metoda stosowana w meblarstwie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że do jej wykonania wystarczy wiertarka z odpowiednim wiertłem i drewniane kołki. Gotowe kołki (najczęściej z drewna bukowego) można kupić w każdym markecie budowlanym. Producenci oferują całą gamę średnic i długości. Każdy z nich ma płytki rowek, który ciągnie się przez całą długość elementu. Mocowanie elementów drewnianych jest znacznie trwalsze, jeśli połączenie kołkami utrwali się klejem do drewna. Małą porcję kleju wlewa się wówczas do otworu na kołek. Podczas wciskania kołka klej zostanie wypchnięty przez rowek i pokrywa tym sposobem jego większą powierzchnię sprawiając, że połączenie jest mocniejsze.
Łącząc deski narożnikowo lub w kształcie litery T można skonstruować każdy mebel. Połączenie czołowe natomiast umożliwia przedłużenie elementu w płaszczyźnie lub pod kątem (np. jak ramę).

narzędzia Profesjonalni producenci mebli powinni dodatkowo zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzia do łączenia elementów drewnianych, np. uniwersalny przyrząd do połączeń kołkowych lub listwa do połączeń kołkowych. Urządzenia te sprawią, że konstrukcja zostanie wykonana precyzyjnie i znacznie szybciej niż "na piechotę" - przy użyciu linijki i ołówka.

Sposób łączenia elementów mebli na lamelki został wymyślony w 1955 przez szwajcarskiego mistrza stolarskiego Hermanna Steinera. Lamelki to owalne łączniki o grubości 4 mm, które umieszcza się w wyfrezowanych rowkach. Metoda ta ma swoje wady i zalety. Zaletą jest możliwość przesuwania łączonych elementów po osi w celu wyrównania połączenia zanim klej spowoduje napuchnięcie lamelki i zastygnie. Ponadto łączniki te mają większą powierzchnię klejenia niż kołki drewniane. Jednak żeby móc korzystać z owej metody, trzeba użyć frezarki do drewna, która nie należy do grupy popularnych narzędzi domowych.
Lamelki umożliwiają takie same metody łączenia elementów drewnianych jak kołki - narożnikowo i w literę T.

Wpustowe połączenia w kształcie jaskółczego ogona i palcowe są bardzo efektowne. Wykorzystuje się je najczęściej przy łączeniu elementów narożnikowo. Wykonanie ich wymaga najwyższych umiejętności i zapewne dlatego jest to jedno z zadań egzaminacyjnych dla przyszłych mistrzów stolarskich. Amatorzy okazyjnego majsterkowania mogą to wykonać jedynie przy użyciu niezawodnego i ostrego narzędzia specjalistycznego. Doskonale nadaje się do tego frezarka górnowrzecionowa. Dzięki specjalnemu szablonowi i zestawie nakładek regulujących prowadzenie narzędzia i przesuwania go w różne strony podczas cięcia, wzór wykonany jest perfekcyjnie a poszczególne elementy idealnie do siebie pasują. Warto dodać, że narzędzie to wykonuje cięcie jednocześnie w obu elementach.

deski podłogoweCzego użyć do łączenia elementów konstrukcji nośnych z drewna?
Planując budowę wiaty, altany, a nawet domku letniskowego na konstrukcji drewnianej, należy zastosować nie tylko odpowiednie sztuki drewna przeznaczonego do budowy konstrukcji, ale i specjalistyczne elementy łączące. Tradycyjne łączenia na wręg, pióro i wpust, płetwę lub gniazdo i czop stosuje się już bardzo rzadko. W sprzedaży dostępne są obecnie profesjonalne profile i łączniki ciesielskie, dzięki którym budowla jest trwała i powstaje bardzo szybko. Warto dodać, że stalowe elementy do łączenia drewna stosuje są także podczas wznoszenia konstrukcji dachowej, np. więźby.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-05 21:02:49
Tagi do artykułu: konstrukcje | drewno | kleje | deski | profile | drewna
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi Galeria Panele Panele Galeria Dachy Dachy  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak impregnować drewno?

impregnacja
Impregnaty do drewna pozwalają skutecznie chronić drewniane konstrukcje przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów a także przed ogniem. Dla uzyskania pełnej ochrony, niezbędna jest prawidłowa aplikacja preparatów impregnujących, zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta...

Ogród zimowy dla każdego

ogród zimowy
Do niedawna ogród zimowy, postrzegany jako produkt raczej luksusowy, nie znajdował zbyt wielu nabywców. Jednak rozwój nowych technologii budowania z aluminium, w oparciu o rozwiązania systemowe, pozwala obecnie na tworzenie funkcjonalnych konstrukcji ogrodów w przystępnej cenie...

Łaty, kontrłaty dachowe

dach
Łaty i kontrłaty to elementy konstrukcyjne dachu spadowego. Łaty to listwy z pełnego drewna o przekroju kwadratowym, min. 32x32 mm. Kontrłaty przybite są prostopadle do łat.

Urok jesionowej podłogi

podłoga
Jesion to gatunek drzewa występujący w Europie i Azji. Jest jednym z najbardziej długowiecznych drzew na naszej planecie i potrafi dożyć nawet kilkuset lat. Drewno z jesionu jest bardzo twarde, trwałe i wytrzymałe, dlatego też jesionowe podłogi lepiej znoszą użytkowanie od powszechnie stosowanych posadzek bukowych czy dębowych.