Sposoby łączenia drewna z drewnem

Drewno

Łączenie elementów drewnianych można wykonać na wiele sposobów. Dobór właściwego rozwiązania zależy od przeznaczenia konstrukcji. Inne metody łączenia drewna stosuje się do budowy konstrukcji nośnych, a inne w meblarstwie, gdzie mocowanie poszczególnych elementów nie powinno być widoczne.

Sposoby łączenia drewna z drewnem

Łączenie elementów drewnianych (np. mebli) najczęściej przebiega przy pomocy kołków drewnianych, lamelek lub wpustów na tzw. jaskółczy ogon. W przypadku dwóch pierwszych metod łączenie jest niewidoczne, natomiast jaskółczy ogon to dekoracyjny sposób łączenia drewna.

Łączenie za pomocą kołków drewnianych (lub kołków ryflowanych) to najbardziej znana metoda stosowana w meblarstwie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że do jej wykonania wystarczy wiertarka z odpowiednim wiertłem i drewniane kołki. Gotowe kołki (najczęściej z drewna bukowego) można kupić w każdym markecie budowlanym. Producenci oferują całą gamę średnic i długości. Każdy z nich ma płytki rowek, który ciągnie się przez całą długość elementu. Mocowanie elementów drewnianych jest znacznie trwalsze, jeśli połączenie drewna z kołkami utrwali się klejem do drewna. Małą porcję kleju wlewa się wówczas do otworu na kołek. Podczas wciskania kołka klej zostanie wypchnięty przez rowek i pokrywa tym sposobem jego większą powierzchnię, sprawiając, że połączenie jest mocniejsze.

Łącząc deski narożnikowo lub w kształcie litery T, można skonstruować każdy mebel. Połączenie czołowe umożliwia natomiast przedłużenie elementu w płaszczyźnie lub pod kątem (np. jak ramę).

Profesjonalni producenci mebli powinni dodatkowo zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzia do łączenia elementów drewnianych, np. uniwersalny przyrząd do połączeń kołkowych lub listwa do połączeń kołkowych. Urządzenia te sprawią, że konstrukcja zostanie wykonana precyzyjnie i znacznie szybciej niż „na piechotę” – przy użyciu linijki i ołówka.

Przyrząd do łączeń kołkowych

fot. Przyrząd do łączeń kołkowych

Sposób łączenia elementów mebli na lamelki został wymyślony w 1955 przez szwajcarskiego mistrza stolarskiego Hermanna Steinera. Lamelki to owalne łączniki o grubości 4 mm, które umieszcza się w wyfrezowanych rowkach. Metoda ta ma swoje wady i zalety. Zaletą jest możliwość przesuwania łączonych elementów po osi w celu wyrównania połączenia, zanim klej spowoduje napuchnięcie lamelki i zastygnie. Ponadto łączniki te mają większą powierzchnię klejenia niż kołki drewniane. Jednak żeby móc korzystać z owej metody, trzeba użyć frezarki do drewna, która nie należy do grupy popularnych narzędzi domowych. Lamelki umożliwiają takie same metody łączenia elementów drewnianych jak kołki – narożnikowo i w literę T.

Wpustowe połączenia w kształcie jaskółczego ogona i palcowe są bardzo efektowne. Wykorzystuje się je najczęściej przy łączeniu elementów narożnikowo. Wykonanie ich wymaga najwyższych umiejętności i zapewne dlatego jest to jedno z zadań egzaminacyjnych dla przyszłych mistrzów stolarskich. Amatorzy okazyjnego majsterkowania połączenie w kształcie jaskółczego ogona mogą wykonać jedynie przy użyciu niezawodnego i ostrego narzędzia specjalistycznego. Doskonale nadaje się do tego frezarka górnowrzecionowa. Dzięki specjalnemu szablonowi i zestawie nakładek regulujących prowadzenie narzędzia i przesuwania go w różne strony podczas cięcia wzór wykonany jest perfekcyjnie, a poszczególne elementy idealnie do siebie pasują. Warto dodać, że narzędzie to wykonuje cięcie jednocześnie w obu elementach.

Sposoby łączenie drewna konstrukcyjnego

Planując budowę wiaty, altany, a nawet domku letniskowego na konstrukcji drewnianej, należy zastosować nie tylko odpowiednie drewno przeznaczone do budowy konstrukcji, ale i specjalistyczne elementy łączące. Tradycyjne łączenia na wręg, pióro i wpust, płetwę lub gniazdo i czop stosuje się już bardzo rzadko. W sprzedaży dostępne są obecnie profesjonalne profile i łączniki ciesielskie, dzięki którym budowla staje się trwała i powstaje bardzo szybko. Warto dodać, że stalowe elementy do łączenia drewna stosuje się także podczas wznoszenia konstrukcji dachowej, np. więźby.

Przeczytaj również: Kwiecista łąka w sypialni
Sposoby łączenia drewna - Konstrukcja dachu

fot. Sposoby łączenia drewna – Konstrukcja dachu

Łączenie podłóg drewnianych z płytkami

To, co jest najważniejsze przy łączeniu podłóg z różnych materiałów, to uzyskanie jednego poziomu. Aby osiągnąć estetyczny efekt, miejsce łączenia powinno być płaskie i niewidoczne. W przypadku płytek zadanie jest o tyle prostsze, że wystarczy zastosować klej o różnej grubości.

Przy poziomowaniu pod parkiet drewniany używa się wylewki samopoziomującej. Niezwykle istotne, aby dobrać adekwatną grubość warstwy w zależności od nierówności oraz rodzaju podłoża, na której wylewana będzie masa. Przy mniejszej grubości używane są masy szpachlowe i wygładzające, natomiast przy większej masy niwelujące i wypełniające.

Sposoby łączenia paneli

fot. Sposoby łączenia paneli

Sending
Ocena artykułu
1 (1 głos)