X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Modernizacja kostki z lat 70

dom jednorodzinny
Popularna "kostka" z lat 60. i 70. to częsty element krajobrazu architektonicznego polskich miast. W czasach, gdy je budowano nie przykładano szczególnej uwagi do estetyki i jakości wykonania. Nieistotne były także kwestie taniej eksploatacji, ponieważ ceny energii były niskie. Dla obecnych mieszkańców "kostek" jedynie termomodernizacja i remont generalny są szansą na zmniejszenie wysokich opłat eksploatacyjnych, a także poprawienie komfortu mieszkania. Czy warto kupić dom z lat 70.?


Większość budynków, które powstały w latach 60. i 70. nie posiada odpowiednich izolacji zapobiegających utratom ciepła. Kluczowym zadaniem, które pozwoli określić obszary największej utraty energii jest więc audyt energetyczny. Ciepło ucieka nie tylko przez przegrody zewnętrzne i okna, ale również przez strop na gruncie i dach. Współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych "kostki" ma przeważnie wartość ok. 1 W/(m2K), podczas gdy norma wynosi 0,30 W/(m2K). Można ją uzyskać dzięki prawidłowej termomodernizacji.
Przez dachy i stropodachy w "kostkach" ucieka 30 - 50% ciepła. Docieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją może zmniejszyć je nawet o 80%. Strop nad piwnicą także należy ocieplić, ponieważ straty ciepła w jego wypadku wynoszą 10 - 30%. Termomodernizacja pomoże zmniejszyć je o ok. 5%.
W pracach remontowych należy koniecznie ująć wymianę stolarki. Przez nieszczelne okna i drzwi ucieka 10-30% ciepła. Nowe okna powinny być wyposażone w regulowane nawiewniki. Dzięki nim zostanie zachowany prawidłowy przepływ powietrza. Sprawna wentylacja zapobiega gromadzeniu się we wnętrzu wilgoci, która jest przyczyną powstawania grzybów i pleśni. W trudnych przypadkach można zastosować dodatkowo wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperacją - czyli odzyskiem ciepła. Zapewnia ona większą kontrolę nad ilością i jakością powietrza doprowadzanego do pomieszczeń.

Całkowita przebudowa domu typu klocek
dom jednorodzinnyPrzebudowa domu z lat 70., oprócz termomodernizacji, coraz częściej niesie ze sobą większe inwestycje, które mają na celu zmienić przygnębiający wygląd budynku. Architekci kochają "kostki". To doskonała baza do przebudowy i rozbudowy. Czasem wystarczy zmiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz odpowiednie wykończenie elewacji, aby budynek zmienił się nie do poznania.
Dysponując grubszym portfelem można pokusić się o powiększenie otworów okiennych. Wielkoformatowe przeszklenia, gustowna dobudówka z tarasem wychodzącym na ogród i nowoczesna okładzina elewacji zamienią szarą "kostkę" w modny i nowoczesny budynek.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-12 12:29:57
Tagi do artykułu: termomodernizacja | remont | domy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
dom jednorodzinny

Domy z wizją

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”...
makieta

Urbanistyka

Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Remont kostki z lat 70-tych

dom jednorodzinny
Dom państwa Karolewiczów z Zielonej Góry to typowa tzw. kostka zbudowana w latach 70-tych. Charakteryzuje się on brakiem lub niewystarczającą grubością izolacji na ścianach i dachu, co powoduje nadmierne i bardzo kosztowne straty ciepła...

Jak obniżyć koszty ogrzewania w bloku?

Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki
Czy możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania w bloku w taki sposób by nie stracić dotychczasowego komfortu cieplnego? Kiedy warto zdecydować się na remont i docieplenie bloku? Czy mieszkańcy mogą mieć wpływ na wysokość rachunków? Ile zależy od stanu technicznego budynku?

Premia termomodernizacyjna – jak uzyskać dofinansowanie​?

wełna mineralna
Planując docieplenie domu lub wymianę systemu ogrzewania warto postarać się o premię termomodernizacyjną. Jest to rodzaj wsparcia finansowego, które polega na umorzeniu części zaciągniętego na termomodernizację przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji?

termoizolacje
Nieodpowiednia izolacja cieplna przegród zewnętrznych, nieszczelna stolarka i nieefektywny system ogrzewania, to główne przyczyny wysokich rachunków za energię w sezonie grzewczym. Jeśli opłaty za ogrzewanie rosną w tym czasie nawet kilkukrotnie, to znak, że należy przeprowadzić termomodernizację.