X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jesień sprzyja zmianom w ogrodzie

kostka brukowa
Zanim nadejdą pierwsze mrozy, warto zadbać o przydomowy ogród, tak by na początku wiosny cieszyć się pięknym miejscem do wypoczynku. Ciepłe jesienne dni oraz cykl wegetacyjny roślin w tym okresie korzystnie wpływają na zmiany. Jesień to także czas posezonowych wyprzedaży asortymentu producentów małej architektury ogrodowej. Można dzięki nic odmienić ogród z zyskiem dla domowego portfela.


Jesień w ogrodzie to czas wielu prac. Jeżeli jeszcze przez zimą planujemy odświeżyć ogrodową aranżację, wszystkie działania powinniśmy zakończyć przed nadejściem pierwszych przymrozków, tak by nie naruszać naturalnego cyklu sezonowego kwiatów, krzewów i drzew. – Wprowadzanie w życie nowego projektu ogrodu rozpocznijmy od roślin, by zdążyły jeszcze przed zimową wegetacją ukorzenić się po przesadzeniu – radzi Tomasz Ługowski, Główny Projektant w firmie Bruk-Bet. – Na koniec możemy zostawić prace związane z układaniem nawierzchni czy wznoszeniem murków oporowych, ponieważ mniej szkodzą im niskie temperatury powietrza – dodaje.

nawierzchnie
Korzystnie aranżować po sezonie
Producenci nawierzchni i elementów małej architektury ogrodowej prześcigają się w pomysłach na aranżacje zieleni wokół domów. Asortyment produktów dostępnych na rynku pozwala z powodzeniem zrealizować projekty niezależnie od ich przewodniego stylu – od ogrodów minimalistycznych, nowoczesnych, po wystroje rustykalne czy postarzane. Końcówka sezonu rokrocznie upływa pod znakiem promocji i wyprzedaży, które pozwalają korzystnie zakupić kostki brukowe, płyty tarasowe czy elementy uzupełniające, jak murki, bloczki, palisady – mówi Tomasz Ługowski z firmy Bruk-Bet. – Ceny wyrobów mogą spaść nawet o kilkanaście procent w porównaniu do ich wartości z poprzednich miesięcy. Przed wyborem warto więc rozejrzeć się po składach budowlanych, aby skorzystać z atrakcyjnej oferty produktów podczas jesiennych prac – dodaje.

Wiosna w planie
Efekty wszystkich prac wokół domu, które przeprowadzimy w trakcie ostatniego kwartału roku, będziemy mogli podziwiać w pełnej krasie na wiosnę. Jeszcze jesienią możemy wysiać trawę, pamiętając, by wybrać jej specjalną jesienną odmianę. Ukorzeni się ona niezwłocznie po odwilży i szybko zazieleni trawnik. Podobnie jest w przypadku cebulek tulipanów czy krokusów oraz nasion jednorocznych – jeżeli trafią do gleby przed zimą, wcześnie rozkwitną w trakcie pierwszych cieplejszych miesięcy. – Jesienne zmiany w ogrodzie docenimy dopiero po kilku miesiącach, na przełomie marca i kwietnia następnego roku. Wówczas cała kompozycja rozrośnie się i nabierze kolorów – mówi Tomasz Ługowski, ekspert Bruk-Betu. – Oszczędzają one pracy przywracającej ogród do życia na wiosnę i, co najważniejsze, pozwalają cieszyć się pięknym miejscem relaksu już od początku sezonu – dodaje.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
2013-10-31 11:59:21
Tagi do artykułu: ogrody | nawierzchnie | kostka brukowa
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
kostka brukowa

Kompozycje z kostki brukowej

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Atrakcyjny wygląd otoczenia domu

kostka brukowa
Otoczenie naszego domu powinno wyglądać atrakcyjnie przez cały rok. Pragniemy aby niezależnie od pogody, zawsze estetycznie wyglądała. Jest to możliwe, dzięki odpowiednim akcentom i dodatkom.

Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras
Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.

Budujemy ogrodowe ścieżki

Kostka brukowa
Ścieżki ogrodowe to jeden z najważniejszych elementów ogrodowych. Wykonane z dekoracyjnego betonu, kostki czy naturalnego kamienia nadadzą przydomowej przestrzeni atrakcyjnego wyglądu, a także ułatwią utrzymanie jej w czystości. Na co więc należy zwrócić uwagę budując ścieżki, a czego lepiej unikać?

Załóż ogród na wiosnę

projekt ogrodu
Z upływem lat, ogrodowe preferencje Polaków uległy znaczącej zmianie. Odchodzimy od rozległych brukowanych powierzchni na rzecz ciekawie zaaranżowanych ścieżek, placyków i kwietnych rabat. Coraz częściej stawiamy na delikatne melanże kolorystyczne i naturalne kruszywa. Aby ogród mógł być miejscem w którym chętnie odpoczywamy i bawimy się, powinniśmy zagospodarować go zgodnie z kilkoma zasadami.