Jak zrobić karmnik dla ptaków? Czym karmić ptaki?

Budowa karmnika dla ptaków

Dzięki karmnikowi na działce, w ogrodzie lub za oknem możemy podziwiać najróżniejsze okazy dziko żyjących ptaków w naszym miejscu zamieszkania oraz czerpać satysfakcję z kontaktu z naturą. To jednak także jedna z form ochrony przyrody, pomagająca zwierzętom w przetrwaniu jesiennych i zimowych chłodów. Podpowiadamy, jak zbudować karmnik dla ptaków, a także czym je dokarmiać, aby było to dla nich bezpieczne.

Jak zrobić karmnik dla ptaków krok po kroku?

Budowa karmnika dla ptaków to doskonała okazja do spędzenia czasu z dziećmi, a zarazem pożyteczna lekcja ekologii. Wybór najlepszej lokalizacji oraz pokarmu dla ptaków wymaga bowiem wiedzy o ptasich zwyczajach, a także ewentualnych niebezpieczeństwach, które mogą je spotkać. Karmnik należy umieścić około 1,5 m nad ziemią w miejscu zacisznym i trudno dostępnym dla drapieżników, z daleka od ruchliwej ulicy. Najlepiej przymocować go na drzewie lub słupie z daleka od ludzi i potencjalnych zagrożeń.

Przeczytaj również: Stalowa skórka

Projekt karmnika dla ptaków

Do budowy karmników najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe lub świerkowe. Można też kreatywnie zastosować materiały recyklingowe czy doniczki. Należy jednak unikać jaskrawych kolorów, ponieważ odstraszają one ptaki, zamiast je zachęcać. Drewno naturalne wystarczy z zewnątrz zaimpregnować bezbarwnym lakierem. Ostre elementy należy wygładzić, a krawędzie oraz narożniki porządnie wyszlifować.

Projekt karmnika dla ptaków może być naprawdę różny. Przeciętny drewniany karmnik, który można kupić w markecie budowlanym, ma 30 cm długości, 18 cm szerokości i 18 cm wysokości, a od góry osłonięty jest dwuspadowym daszkiem. Większe konstrukcje pomieszczą przedstawicieli różnych gatunków, ale mniejsze ptaki mogą nie chcieć ich odwiedzać.

 Nietypowy karmnik dla ptaków

fot. Nietypowy karmnik dla ptaków

Najprostszy karmnik do powieszenia na drzewie w ogrodzie wykonamy nawet z kawałka drewna brzozowego czy olchowego. Wystarczy w nim nawiercić otwory, które później napełnimy ptasią karmą. Bardzo łatwym rozwiązaniem jest także zawieszenie siatki, do której włożymy kulę z ziaren i orzechów.

Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków

fot. Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków

Oczywiście nadal dużą popularnością cieszą się ozdobne karmniki prostokątne z dwuspadowym daszkiem. W większych sklepach ogrodniczych można kupić nawet karmniki automatyczne, które dawkują karmę w miarę potrzeby. Pokarm nie zalega w nadmiarze, nie moknie na deszczu oraz nie jest rozwiewany przez wiatr. Ptaki wydziobują jedzenie z półeczki, które uzupełnia się automatycznie z pionowego zbiornika.

Warto, aby podstawa została wyposażona w wysokie brzegi, by zapobiec wypytywaniu się pokarmu. Dobrym pomysł to także spód odczepiany albo wysuwany jak szufladka, który z pewnością ułatwi usuwanie ptasich nieczystości czy resztek po pokarmie.

Czym karmić ptaki?

Różne gatunki ptaków mają swoje ulubione przysmaki. Małe ptaszki, na przykład łuszczaki, bardzo lubią drobne ziarna słonecznika bądź zbóż takich jak pszenica, żyto, owies czy jęczmień. Natomiast wróble, zięby, dzwońce i mazurki najchętniej spożywają proso. Sikorki i dzięcioły uwielbiają słoninę, a drozdy, kosy kwiczoły i jemiołuszki jabłka. Absolutnie nie należy podawać ptakom zepsutego jedzenia, białego pieczywa czy produktów słonych.

Dokarmianie należy rozpocząć po nastaniu mrozów, a zakończyć wraz z odwilżą. Jeśli podejmiemy się tego zadania, powinniśmy zadbać o to, aby przyzwyczajonym do karmienia ptakom nie zabrakło żywności do końca zimy.

Czym karmić ptaki?

fot. Czym karmić ptaki?

Jak zrobić budkę dla ptaków

Ptaki w okresie lęgowym szukają często zacisznych i bezpiecznych miejsc, gdzie mogłyby złożyć jaja. Budka lęgowa umieszczona z dala od ludzi oraz potencjalnych niebezpieczeństw, bardzo przyda się tym zwierzętom, którym nie udało się znaleźć na przykład odpowiedniej dziupli.

Łatwo możemy zbić ją z wyszlifowanych i zaimpregnowanych desek. Klasyczna budka lęgowa wyglądem przypomina zwykle niewielką drewnianą skrzynkę z otworem o średnicy od 30 mm do nawet 150 mm (zależnie od gatunku) nawierconym we frontowej ściance oraz daszkiem zapobiegającym dostawaniu się deszczówki do środka.

 Jak zrobić budkę dla ptaków

fot. Jak zrobić budkę dla ptaków

Budowa karmnika dla ptaków – ochrona przyrody, atrakcja dla całej rodziny

Gdy dzień robi się coraz krótszy, a za oknem temperatura spada poniżej zera, zwierzętom, trudno znaleźć pokarm. Dokarmianie z pewnością ułatwi im przetrwanie surowych, zimowych warunków. Pomoc przyniesie nam nie tylko osobistą satysfakcję, ale także pozwoli całej rodzinie pogłębić wiedzę o lokalnej przyrodzie.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)