X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak samodzielnie zbadać jakość wody?

woda użytkowa
Symptomy zlej jakości wody użytkowej mogą być różne, np. przesuszona skóra, biały nalot na naczyniach czy metaliczny posmak herbaty. Aby dowiedzieć się jaki, należy ją przebadać. Można to zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy kupić odpowiednie testy.


Badania wody użytkowej w warunkach domowych można przeprowadzić za pomocą testów UST-M. Szczegółowe analizy wykonuje się w laboratoriach terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych bądź w ramach usług oferowanych przez producentów filtrów. Zanim jednak zlecimy takie zadanie profesjonalistom, warto najpierw wykonać prosty test określający jej podstawowe parametry. W ofercie firmy UST-M, polskiego producenta m.in. urządzeń uzdatniających wodę, znajdziemy niedrogie testy, przy pomocy których sprawdzimy jakość wody płynącej z naszych kranów.

Woda po trzykroć zbadana - TEST-1
testWewnątrz opakowania znajdują się trzy paski testowe. Każdy z nich bada inny parametr wody – twardość ogólną, zawartość chloru i odczyn PH. Aby wykonać badanie, wystarczy zanurzyć pasek w wodzie z kranu o temperaturze 15-25˚C. Po 2 sekundach test należy wyjąć, ściągnąć z niego nadmiar wody i po 60 sekundach odczytać wynik. Na opakowaniu TEST-1 znajdziemy instrukcję, jak należy interpretować

Dla użytkowników studni - TEST-4
testTakże dla użytkowników wody z tzw. ujęć własnych w sprzedaży jest specjalny test paskowy. Jeden z pasków określa zawartość żelaza w wodzie, trzy paski do badania zawartości manganu, a także zbiornik na badaną wodę oraz szczegółową instrukcję przeprowadzenia testów.

STOP twardej wodzie - TEST-T
testW sprzedaży dostępny jest również dokładny, kropelkowy test twardości wody. W opakowaniu znajdziemy zbiorniczek ze specjalnym płynem, pojemnik na wodę i strzykawkę. Do pojemnika na wodę należy odmierzyć strzykawką 5 ml wody, a następnie zakraplamy płyn. Dokładnie odmierzamy ilość wlanych kropel płynu do momentu, aż woda zmieni kolor z brunatnego na zielony. Liczba dodanych kropel wskazuje na stopień twardości wody. Skala podana na opakowaniu pomoże nam określić, czy woda jest twarda i w jakim stopniu.

Jeśli wykonane testy wykażą, że woda, z której korzystamy, nie jest najlepszej jakości, możemy zwrócić się do producenta filtrów, aby pomógł nam dobrać odpowiednie urządzenie.

Testy do wody UST-M dostępne są m.in. w marketach budowlanych (np. Leroy Merlin) i dobrych sklepach hydraulicznych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Hydrauliczne
2013-09-23 12:06:39
Tagi do artykułu: woda | Studnie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wodomierz

Jak dobrać wodomierz?

W każdym mieszkaniu lub domu, w którym woda dostarczana jest z lokalnej sieci wodociągowej musi być zamontowany wodomierz, który w dużym skrócie jest przyrządem pomiarowym, będącym połączeniem przepływomierza z licznikiem. Służą one do dokonywania rozliczeń między dostawcą wody, a jej odbiorcą - zwykle właścicielem nieruchomości.
kran

Zmiękczacze wody

Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych.
wodomierz

Instalacja wodomierza

Istnieje wiele sposobów na racjonalne zużycie wody użytkowej w gospodarstwie domowym., m.in: montaż oszczędnej armatury, perlatorów, reduktorów ciśnienia, kupno zmywarki do naczyń, dbałość o stan techniczny instalacji i bieżące naprawy nieszczelności. Efektywność stosowanych rozwiązań musi być jednak mierzalna. Do tego celu służą wodomierze, czyli liczniki mierzące przepływ wody.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jaka studnia? Czyli własne ujęcie wody na działce budowlanej

studnia
Jednym z obowiązków inwestorów zgłaszających dom do odbioru, jest podłączenie do sieci wodociągowej. W przypadku, gdy takiej możliwości nie ma, warto sprawdzić stosunki wodne na działce budowlanej w celu wyznaczenia lokalizacji pod studnię. Jaki rodzaj studni wybrać? Jakie warunki należy spełnić i ile kosztuje wiercenie studni na działce?

Masz domek za miastem? Uważaj na wodę ze studni!

bateria zlewozmywakowa
Korzystając z uroków letniej pogody wiele czasu spędzamy na działce lub na wypoczynku w domku letniskowym. Przeważnie korzystamy wówczas z wody z tzw. ujęć własnych, które często wymagają kompleksowego uzdatnienia, głównie ze względu na zbyt dużą zawartość związków żelaza i manganu.

Gromadzenie wody deszczowej

rynny i odwodnienia
Woda opadowa, w świetle prawa, jest ściekiem i powinna być odpowiednio zagospodarowana. Jej magazynowanie pozwala znacznie ograniczyć zużycie wody wodociągowej. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza wydatki w domowym budżecie,ale także przynosi znaczne korzyści dla środowiska naturalnego.

Rdzawa woda w kranie

kran
Pojawienie się rdzawej wody w kranie zwykle oznacza konieczność oczyszczenia lub wymiany instalacji przesyłowej. Zabarwiona woda w rurach pojawić się również może, gdy dostawcy Ciepła Systemowego sprawdzają szczelność wymienników ciepła.

Biorąc pod uwagę pochodzenie, zarówno zimna, jak i ciepła woda użytkowa jest tą samą wodą wodociągową. Wydobywana jest z naturalnych źródeł i filtrowana, a następnie przesyłana siecią rurociągów do kranów przez miejskie zakłady wodociągowe...